Цього місяця президент України представить президенту Сполучених Штатів Америки (США) Джо Байдену план миру, пунктів небагато, але кожен буде залежати від американського президента.
Про це заявив Володимир Зеленський під час участі в щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії.
"Представлю план перемоги, систему взаємопов’язаних рішень, завдяки яким Україна отримає достатню силу, щоб поставити цю війну на курс до миру", — сказав Зеленський.
Також він зазначив, що загарбницькі війни, як в Україні, можуть закінчитись справедливо кількома шляхами: "або армію окупанта витісняють силою, або дипломатією". У двох випадках Україна потребує сильних позицій, у чому їй можуть допомогти Сполучені Штати.
Зеленський відмовився розкривати деталі мирного плану, який має представити президенту США, тому що "дав слово президенту Байдену".
"Той план, з яким я поділюсь з президентом Байденом, він посередині між Самітами миру. Це план спрямований на Україну, наших воїнів. Там небагато пунктів. І кожний пункт буде залежати від рішення Байдена", — сказав Зеленський.
Він додав, що не може гарантувати на 100%, що це зможе зупинити Путіна, але "зробить Україну сильнішою, і це підштовхне Путіна задуматись, як завершити війну.
"План дуже відвертий, з дуже зрозумілими пакетами. Ми збираємось поділитись цим і з Камалою Гарріс та Дональдом Трампом, представимо це обом кандидатам (на пост президента США — ред.), та з Конгресом США, бо кілька кроків будуть залежати від нього. Вони впливатимуть на реалізацію плану. Я думаю, що це будуть консультації з цими людьми", — сказав президент України.
Що передбачає українська "формула миру"
11 жовтня 2022 року президент Володимир Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) Формулу миру для подолання російської загрози.
Документ зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.
Формула миру включає 10 пунктів:
- Радіаційна та ядерна безпека.
- Продовольча безпека.
- Енергетична безпека.
- Звільнення всіх полонених і депортованих.
- Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
- Виведення російських військ і припинення бойових дій.
- Повернення справедливості.
- Протидія екоциду.
- Недопущення ескалації.
- Фіксація закінчення війни.