ЄС не розморозить російські 70 млрд євро: рішення суду

Комплекс будівель суду Європейського Союзу. Court of Justice of the EU

Російський Національний розрахунковий депозитарій програв свій позов із бажанням скасувати санкції Європейського Союзу на заблоковані 70 мільярдів євро.

Про це пише Bloomberg.

Московська установа Національний розрахунковий депозитарій (НРД) потрапила під санкції ЄС у 2022 році. Євросоюз вирішив, що установа як головний зберігач російських цінних паперів дозволила уряду РФ мобілізувати свої ресурси для підтримки військових зусиль. Тобто вона допомагає забезпечувати війну в Україні. Його кошти та економічні ресурси були заморожені.

Проте НРД звернувся до європейського суду визнати недійсними акти, за якими його включили до санкційних списків.

У пресрелізі на сайті суду ідеться, що Генеральний суд ЄС сьогодні, 11 вересня 2024 року, підтвердив законність санкцій проти російської фінансової компанії.

"Генеральний суд вказує на те, що НРД надає фінансові послуги, які мають значну цінність як для російського уряду, так і для Центрального банку Росії, і що його (НРД) ширший внесок у належне функціонування фінансової системи Росії також має особливе значення", — ідеться в заяві суду ЄС.

Російська фінустанова протягом 2 місяців і 10 днів ще може подати апеляцію на таке рішення.

Джерела Bloomberg розповіли, що національний розрахунковий депозитарій наразі має близько 70 мільярдів євро (77,3 мільярда доларів), знерухомлених у бельгійському кліринговому центрі Euroclear.

Прибутки цих активів досі не використовувалися для фінансової допомоги Україні, але рішення суду може відкрити шлях для цього, як-от ЄС зробив з активами російського Центрального банку, додав співрозмовник.

Що відомо про заморожені російські активи

З початку повномасштабного вторгнення в Україну за кордоном виявилися заблоковані активи Банку Росії на суму близько 260 млрд євро, понад дві третини з них заморожені в ЄС.

Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.

Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів.

У липні 2024 року Україна може отримати перший транш від прибутку заблокованих активів російського Центробанку, якщо керівництву Євросоюзу вдасться узгодити такий крок.

У березні 2024 року стало відомо, що лідери Євросоюзу ухвалили "політичне" рішення щодо використання доходів із заморожених російських активів для України, проте без плану дій. Водночас, як ідеться у спільній заяві за підсумками першого дня саміту ЄС, домовились "продовжити роботу" над планом їхнього використання. Проте Угорщина блокує конфіскацію заморожених активів Росії на користь України.

8 травня посли країн ЄС погодили принципові заходи щодо використання надприбутків від заморожених російських активів на відновлення та озброєння України.

10 липня представник Європейської комісії Крістіан Віганд сказав, що Україна отримає перший транш на близько 1,5 мільярда євро з прибутку від заморожених активів Росії протягом наступних кількох тижнів.

26 липня президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн повідомила, що Євросоюз передав Україні 1,5 мільярда євро, які отримали від заморожених активів Росії.