Reuters: адміністрація Байдена направила до Конгресу звіт про стратегію щодо України

Джо Байден та Володимир Зеленський потискують один одному руки в день підписання нової угоди про безпеку між Сполученими Штатами та Україною у Фазано, Італія, 13 червня 2024 року. REUTERS/Kevin Lamarque

Адміністрація президента США Джо Байдена направила до Конгресу засекречений звіт про свою стратегію щодо війни в Україні.

Про повідомили три джерела Reuters.

Це сталося через кілька місяців після дедлайну, встановленого в межах багатомільярдного законопроєкту, ухваленого американськими законодавцями у квітні.

За словами одного з помічників Конгресу, звіт, на який давно чекали, надійшов до законодавців у понеділок, але вони ще не встигли його переглянути. Два інші джерела, які побажали залишитися анонімними через засекречений характер інформації, підтвердили, що звіт було доставлено. Білий дім поки що не надав коментарів з цього приводу.

За останні два з половиною роки з моменту повномасштабного вторгнення Росії Конгрес США схвалив майже $175 мільярдів допомоги та військової підтримки для України та союзних країн. Після кількамісячної затримки, очолювана республіканцями Палата представників ухвалила у квітні додатковий законопроєкт про фінансування на суму $95 мільярдів, з яких $61 мільярд виділено на підтримку України, а також мільярди на допомогу Ізраїлю, мирним жителям у зонах конфлікту та на протидію комуністичному Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.

У межах цього законопроєкту Конгрес попросив адміністрацію Байдена подати докладну стратегію щодо України до початку червня. Хоча підтримка Байдена щодо України має підтримку як серед демократів, так і серед багатьох республіканців у Конгресі, деякі республіканці критикували адміністрацію за обмеження використання Україною американського обладнання, наприклад, відмову надати зброю, здатну вражати цілі глибоко на території Росії.

Вашингтон обмежив використання такої зброї через обмежену кількість ракет, відсутність обґрунтування для їхнього застосування, враховуючи, що більшість російських літаків знаходяться поза досяжністю, та побоювання ескалації.

Через кілька тижнів після пропущеного дедлайну деякі члени Конгресу висловили розчарування і заявили, що можуть розглянути питання про блокування подальшого фінансування.

У заяві, надісланій Reuters наприкінці серпня щодо звіту, сенатор Джим Ріш, головний республіканець у Сенатському комітеті з міжнародних відносин, сказав, що підтримує допомогу Україні, але не робить цього сліпо.

"З перших днів війни Путіна проти України ми просили адміністрацію Байдена-Гарріс надати стратегію щодо того, як США та наші союзники можуть допомогти Україні виграти війну", — сказав Ріш.

"Коли вони не відповіли на наші запити, ми зобов'язали їх законом надати стратегію до Конгресу, але дедлайн пройшов без відповіді. Президент Байден і віцепрезидентка Гарріс зобов'язані представити стратегію не тільки нам, але й американському народу, і їхня бездіяльність свідчить про те, що в них немає стратегії або вони бояться її оприлюднити", — додав він.

Що відомо про дозвіл на удари по РФ далекобійною зброєю

У травні 2024 року четверо офіційних осіб США анонімно заявили, що президент Джо Байден дав Україні добро на використання американської зброї для удару всередині Росії з обмеженою метою захисту Харкова.

Згодом держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що адміністрація президента Сполучених Штатів Джо Байдена дала Україні дозвіл бити по військових цілях в Росії з американської зброї. Водночас Кірбі пояснив, що дозвіл обмежується Харківською областю, а також типами цілей, які Україна може вражати.

Пізніше Кірбі уточнив, що США можуть розширити дозвіл на використання Україною американської зброї для ударів по території Росії. Рішення залежатиме від ситуації на полі бою.

У серпні ЗМІ з посиланням на джерело в британському уряді писали, що США понад місяць не відповідають на запит Великої Британії щодо дозволу Україні застосовувати далекобійні ракети Storm Shadow по території Росії. Проте США заперечили звинувачення.

Наприкінці літа Україна передала Штатам список цілей у Росії, по яких планує завдавати ударів, намагаючись підштовхнути Білий дім зняти обмеження на використання зброї.