Керівник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони Кирило Буданов вважає, що газети і телебачення Росії не мають працювати в Україні на час війни, проте їх складно усунути через розвиток технологій.
Про це Буданов розповів в інтервʼю Сергію Жадану на "Радіо Хартія".
Російські газети, як і російське телебачення, на сьогодні точно треба повністю ізолювати від України, наголосив глава української розвідки. На його думку, це не наступ на свободу слова в державі, а потрібні заходи безпеки під час російської агресії проти України.
"Це захист під час війни — абсолютно нормальний, природний. Тут інше питання, чи здатні ми це зробити на 100%? Не здатні. Російську пресу можемо перекрити, перекрили, але в наш вік інформаційних технологій повністю закритися від їх впливу нереально", — підкреслив начальник ГУР.
Хоча загалом Буданов вважає, що формування культурного простору має засновуватися на інклюзивності та толерантності.
"Людей не можна змушувати щось робити. Їм треба пояснювати, щоб вони самі зрозуміли, що це добре, і це, можливо, не добре. Насилля над особистістю ніколи не дасть бажаного результату. Якийсь результат воно точно дасть, але він може бути зовсім не той, про який мріють", — каже Кирило Буданов.
Крім того, Буданов вважає месенджер Telegram загрозою українській національній безпеці. За його словами, ця соцмережа стала головним джерелом отримання інформації для суспільства, згідно з офіційними дослідженнями.
Проте Буданов не виступає за те, "щоб просто взяти і закрити" цей месенджер в Україні — натомість слід зробити так, аби в кожного Telegram-каналу була реєстрація, щоб було зрозуміло, хто відповідальний за контент.
У липні цього року, згідно з результатами соціологічного опитування "Медіаспоживання українців: третій рік повномасштабної війни", стало відомо, що 73,4% українців використовують соцмережі як джерело новин. Це на 4,5% менше, ніж торік. Найпопулярніші — Telegram (78,1%), YouTube (59,5%) та Facebook (44,6%).
Блокування соцмереж
Ще 25 березня депутати зареєстрували законопроєкт, де заборона на користування Telegram стосується держслужбовців на робочих пристроях. Такий метод використовується у багатьох країнах. Для прикладу у США заборонено використовувати TikTok на девайсах в державних компаніях.
Раніше Україна вже блокувала доступ до соцмереж. У 2017 році РНБО наклало санкції на російські "ВКонтактє", "Однокласники" і "Mail.ru", а українським провайдерам заборонили надавати доступ до цих сайтів. Проте у рішенні РНБО не прописали механізм блокування, через що провайдери зіткнулися з технічними труднощами.
Михайло Кольцов, зовнішній консультант Світового банку у сфері аналізу даних та кібербезпеки, розповів Суспільному, що тоді провайдери пішли найпростішим шляхом — блокуванням цих сайтів для користувачів з України. Проте таку заборону можна обійти, наприклад, за допомогою сервісу VPN, який підміняє ваше місцеперебування з України на іншу країну, говорить Кольцов.