Перейти до основного змісту

Буданов: "Telegram — це загроза українській національній безпеці"

Керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов під час інтервʼю "Радіо Хартія". Скрін відео

Керівник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони Кирило Буданов вважає месенджер Telegram загрозою українській національній безпеці.

Про це Буданов розповів в інтервʼю "Радіо Хартія".

“Да, я ніколи цього не боявся сказати. Telegram — це реально, в нашому розумінні, загроза національній безпеці. Я це кажу абсолютно прямо, і ми це навіть документально робили”, — сказав Буданов, відповідаючи на запитання, чи вважає Telegram шкідливим.

За його словами, Telegram став головним джерелом отримання інформації для суспільства, згідно офіційних досліджень.

"Він обігнав абсолютно все. Це те, чим ми живемо", — пояснив очільник ГУР.

Він додав, що не виступає за те, "щоб просто взяти і закрити" цей месенджер в Україні.

“Це, до речі, досить важко зробити, але можливо. Я виступаю за те, що давайте, як то кажуть, “офізичимо” всі ці телеграм-канали. Ну, от якщо ти хочеш, як то кажуть, віщати якісь новини, будь ласка, зареєструйтеся, щоб всі розуміли, що цей канал зареєстрований за Івановим Іваном Івановичем, громадянином Російської Федерації, який проживає в місті Москва. Чи за громадянином України. І тоді є відповідальність особиста у людини за те, що вона там розміщає”, — пояснив Буданов.

Що відомо про затримання гендиректора Telegram Дурова у Франції

Засновника і гендиректора Telegram Павла Дурова затримали в аеропорту Парижа, коли він вийшов зі свого приватного літака в аеропорту Ле-Бурже. Він збирався повечеряти в країні, його супроводжували охоронець та особистий помічник. У Франції Дурову закидають численні звинувачення в порушеннях роботи його соцмережі Telegram, серед яких тероризм, торгівля наркотиками, шахрайство, відмивання грошей і контент, що містить насильство над дитиною. Йому загрожує до 20 років тюрми.

На захист Дурова став американський бізнесмен Ілон Маск.

Посольство РФ у Франції заявило, що вимагає від французької влади забезпечити захист прав Павла Дурова і надати консульський доступ. Російським чиновникам наказали видалити службові листування в Telegram. Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що затримання Дурова у Парижі не є політичним рішенням.

Сама соцмережа Telegram ввечері 25 серпня оприлюднила офіційну заяву, де наголосила, що платформа дотримується європейських законів та стандартів модерації.

Чому в Україні заговорили про блокування Telegram

До затримання власника месенджера українська влада вже заявляла про небезпечність Telegram. В інтервʼю Суспільному начальник Головного управління радіоелектронної та кіберборотьби Генштабу Іван Павленко припускав, що цей месенджер може контролюватися російськими спецслужбами. Схожі заяви із Павленком робив і очільник ГУР Кирило Буданов.

На думку Ігора Розкладая, це зокрема повʼязано із можливим розташуванням частини серверів Telegram у Росії. Проте офіційно Телеграм звітує що його обладнання розташоване у Дубаї, Берліні, Лондоні й Сінгапурі.

Після затримання Дурова, його підтримали Ілон Маск та Такер Карлсон — американський журналіст, що брав інтервʼю у Путіна. Колишній президент Росії Дмитро Мєдвєдєв написав, що Дуров "для всіх ворогів РФ у першу чергу — росіянин, і тому непередбачуваний і небезпечний".

Блокування соцмереж

Ще 25 березня депутати зареєстрували законопроєкт, де заборона на користування Telegram стосується держслужбовців на робочих пристроях. Такий метод використовується у багатьох країнах. Для прикладу у США заборонено використовувати TikTok на девайсах в державних компаніях.

Раніше Україна вже блокувала доступ до соцмереж. У 2017 році РНБО наклало санкції на російські "ВКонтактє", "Однокласники" і "Mail.ru", а українським провайдерам заборонили надавати доступ до цих сайтів. Проте у рішенні РНБО не прописали механізм блокування, через що провайдери зіткнулися з технічними труднощами.

Михайло Кольцов, зовнішній консультант Світового банку у сфері аналізу даних та кібербезпеки, розповів Суспільному, що тоді провайдери пішли найпростішим шляхом — блокуванням цих сайтів для користувачів з України. Проте таку заборону можна обійти, наприклад, за допомогою сервісу VPN, який підміняє ваше місцеперебування з України на іншу країну, говорить Кольцов.

Топ дня

Вибір редакції