Reuters: США та Ірак узгодили план виведення очолюваних США сил коаліції з Іраку

ЗМІ
Reuters: США та Ірак узгодили план виведення очолюваних США сил коаліції з Іраку. undefined

За даними багатьох джерел, Сполучені Штати та Ірак досягли домовленості щодо планів виведення очолюваних США сил коаліції з Іраку.

Про це пише Reuters.

Джерела повідомили, що план, який був узгоджений в цілому, але вимагає остаточного дозволу обох столиць і дати оголошення, передбачає виведення сотень військових до вересня 2025 року і решти – до кінця 2026 року.

“У нас є угода, тепер питання лише в тому, коли її оголосити”, — сказав високопоставлений чиновник США.

Зазначається, що США та Ірак також прагнуть встановити нові консультативні відносини, завдяки яким деякі американські війська можуть залишитися в Іраку.

За даними джерел, офіційне оголошення щодо домовленостей спочатку було заплановане на кілька тижнів тому. Його відкладено через регіональну ескалацію, пов'язану з війною Ізраїлю в Газі , а також для уточнення деяких деталей.

Джерела включають п'ятьох офіційних осіб США, двох офіційних осіб з інших країн коаліції та трьох офіційних осіб Іраку, які говорили на умовах анонімності. Кілька джерел повідомили, що про угоду може бути оголошено цього місяця.

Як пише Reuters, радник із закордонних справ прем'єр-міністра Іраку Фархад Алаалдін заявив, що технічні переговори з Вашингтоном щодо скорочення коаліції завершилися.

"Зараз ми стоїмо на порозі переходу відносин між Іраком і членами міжнародної коаліції на новий рівень, зосереджуючись на двосторонніх відносинах у військовій, безпековій, економічній і культурній сферах", — сказав він.

Він не прокоментував деталі плану, а в коаліції під керівництвом США не відповіли на запитання агентства, надіслані електронною поштою.

Представник Державного департаменту США та представник оборонного відомства заявили, що президент США Джо Байден і прем’єр-міністр Іраку Мохаммед Шиа ас-Судані у спільній заяві в квітні підтвердили, що переглянуть питання, коли і як завершиться місія Глобальної коаліції в Іраку та перехід до сталого двостороннього партнерства у сфері безпеки.

Угоду уклали після більш ніж шестимісячних переговорів між Багдадом і Вашингтоном, ініційованих прем'єр-міністром аль-Судані в січні на тлі нападів підтримуваних Іраном іракських збройних груп на американські сили, дислоковані на іракських базах.

США мають приблизно 2500 військовослужбовців в Іраку та 900 у сусідній Сирії в рамках коаліції, сформованої в 2014 році для боротьби з "Ісламською державою", яка атакувала ці дві країни.

Угруповання колись контролювало приблизно третину Іраку та Сирії, але зазнало територіальної поразки в Іраку наприкінці 2017 року та в Сирії в 2019 році. Ірак продемонстрував свою здатність впоратися з будь-якою загрозою, що залишилася, сказав Алаалдін.

Як відзначає агенція, Сполучені Штати спочатку вторглися в Ірак у 2003 році, скинувши диктатора Саддама Хусейна, перш ніж вивести війська в 2011 році, але повернулися в 2014 році на чолі коаліції для боротьби з Ісламською державою.

Інші країни, зокрема Німеччина, Франція, Іспанія та Італія, також надають сотні військових до коаліції.

Згідно з планом, усі сили коаліції покинуть авіабазу Айн аль-Асад у західній провінції Анбар і значно скоротять свою присутність у Багдаді до вересня 2025 року.

Очікується, що війська США та інших коаліційних сил залишаться в Ербілі, в напівавтономному північному Курдистані, ще приблизно на один рік, приблизно до кінця 2026 року, щоб сприяти поточним операціям проти Ісламської держави в Сирії.

Точні деталі переміщення військ тримаються в таємниці через їхню військову чутливість.

Згортання означатиме помітну зміну військової позиції Вашингтона в регіоні.