Посол України у Чехії Василь Зварич заявив, що українських громадян — чоловіків призовного віку, які виїхали, примусово не повертатимуть в Україну.
Про це дипломат сказав у коментарі "Радіо Свобода".
"Я скажу і заспокою усіх, що тут не йдеться про якісь примусові заходи із повернення українців в Україну – тих, особливо, які мобілізаційного віку. Звісно, мотивація – це свідомість кожного громадянина України. (...) Звичайно, це вибір кожного громадянина, який із тих чи інших причин опинився за межами своєї країни", — сказав журналістам посол.
Він додав, що завдання України як держави – створити умови громадянам, які хочуть захищати свою державу, всі умови для повернення.
У квітні цього року міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що Україна не буде примусово повертати чоловіків призовного віку з-за кордону.
Згідно з червневою постановою Кабінету міністрів, чоловіки призовного віку, які виїхали за кордон та проживають там, мали стати на військовий облік до 17 червня. Відповідно ті, хто не оновив дані, мають бути обмежені у консульських послугах.
Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко розповідав, що Україна веде переговори з представниками країн Євросоюзу щодо можливості повернення чоловіків — громадян України, які незаконно перетнули кордон. Польща, Литва, та федеральна земля Німеччини Гессен раніше казали, що готові розглянути повернення українських чоловіків призовного віку на батьківщину.
Українські біженці за кордоном
Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну ЄС активував Директиву тимчасового захисту, яка надала українцям право легально перебувати на території Євросоюзу та отримувати базові соціальні послуги. Мовиться про охорону здоров’я, освіту та право на працевлаштування. Термін дії документа — до березня 2025 року із можливістю продовження.
Рада Європейського Союзу у вівторок, 25 червня, ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту до 4 березня 2026 року для українських біженців.
За даними Євростату, статус тимчасового захисту в країнах ЄС отримали 4,3 мільйона людей, які залишили Україну унаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Це дані станом на 31 травня. 98% з них – громадяни України.
Що відомо про закон про мобілізацію
26 грудня 2023 року Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".
До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.
11 квітня український парламент у другому читанні ухвалив законопроєкт про мобілізацію. Депутати прийняли документ без норми про демобілізацію. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, ухвалений Верховною радою. Законної сили документ набув 18 травня 2024 року.