Найближчими днями народні депутати Верховної Ради України винесуть на голосування зміни до бюджету на 2024 року. Переглянути планують, зокрема видатки на сектор безпеки та оборони.
Про це у коментарі Суспільному розповіла голова підкомітету з питань видатків державного бюджету Комітету бюджету Верховної Ради (ВР) та народна депутатка фракції “Слуга Народу”, Леся Забуранна.
За словами народної обранниці, зокрема 373 мільярди планують дофінансувати Збройним силам України (ЗСУ), зокрема на грошове забезпечення військових та будівництво фортифікаційних споруд. Решта коштів підуть теж на потреби оборони, “які забезпечуються Міністерством внутрішніх справ України (МВС), Службою безпеки України (СБУ), Держспецзвязком, Головним управлінням розвідки (ГУР) та Службою зовнішньої розвідки”.
“Фактично - це основні отримувачі цих коштів. Справа в тому, що при плануванні бюджету знову ж таки і в тому числі за рекомендацією наших партнерів все ж таки були сподівання на деескалацію і власне не закладалися ці кошти. Ми розуміли, що їх потрібно буде дофінансувати. Тому зараз ми дофінансовуємо, щоб жодних затримок, з жодними виплатами в нас не було”, – пояснила Забуранна.
За словами голови підкомітету з питань видатків державного бюджету, основні джерела, з яких дофінансують сектор безпеки та оборони: скорочення видатків по обслуговуванню державного боргу та внутрішні запозичення.
“Ми будемо залучати кошти позикові на внутрішньому ринку (Облігації внутрішніх державних позик) – 216 млрд грн. Будемо стимулювати наших внутрішніх позичальників, аби відбувся цей процес. Другий вагомий фактор – скорочення видатків по обслуговуванню погашенню державного боргу, там трохи більше 115 млрд. Також зростання фактичних надходжень від податку на прибуток підприємств, які зараз ми спостерігаємо, ПДВ та кошти, які перераховуються Нацбанком”, – розповіла Забуранна.
Народна депутатка також розповіла, що на засіданні комітету лунали ідеї щодо скорочення певних статей видатків і перенаправлення їх на забезпечення сил безпеки та оборони.
“Але проблема в тому, що ідеї стосувалися спецфонду, що неможливо зробити відповідно до бюджетного кодексу. Ці ідеї були не зовсім реалістичні з точки зору особливостей бюджетного кодексу і процесу”, – уточнила Забуранна.
Щодо того, чи можна невійськові видатки спрямувати на бюджет оборони, Леся Забуранна відповіла, що такі рішення мають бути погоджені з міжнародними партнерами.
“Якщо ми говоримо про видатки, які перекидаються, то, напевне, мова про ці видатки, які є економією коштів Мінстратегпрому, Мінсоцполітики, Резервного фонду, тобто фактично там по 11; 8,6; 4,5 млрд. Подібного роду рішення приймаються виключно за погодженням із нашими міжнародними партнерами. Я думаю, що враховуючи ситуацію на фронті, інтенсивність дій, ми це погодження в такій невеликій частині отримали”, – назначила нардепка.
Також вона додала, що розглянути зміни до бюджету на 2024 рік народні депутати можуть найближчими днями.