Нацбанк пропонує змінити назву монети "копійка" на "шаг"

2 вересня, Національний банк України (НБУ) запропонував змінити назву монети "копійка" на "шаг" для дерусифікації та відродження національних традицій у грошовому обігу.

Про це повідомляється на сайті інституції.

Зазначається, що Нацбанк дослідивши історію грошового обігу України, дійшов висновку, що "копійка" є символом московської окупації.

"Сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо в нього вкрадене та понівечене кремлівськими наративами. Саме час відновити справедливість і для грошової системи, очистити монетарний суверенітет від щонайменшої спорідненості з будь-чим московським", – зазначив Голова Національного банку України Андрій Пишний.

Водночас, Нацбанк зазначає, що назва розмінної монети “шаг” використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі (з XVI – XVII ст.). Це визначення, згадується зокрема в творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших українських письменників. Фахівці Національного музею Тараса Шевченка виявили в текстах Кобзаря 11 випадків використання слів "шаг", "шажок", що вживаються у значенні старовинної монети, півкопійки.

Грошові знаки "Шаг" були введені у часи Української революції 1917–1921 років. І це було закріплено на законодавчому рівні.

Можливість перейменування українських монет з "копійка" на "шаг" досліджувалася також істориками Нацбанку, які працюють у Музеї грошей  НБУ.

"Ми докладно вивчали побутування назв монет та монетно-лічильних найменувань, особливості грошової лічби, традиції накопичення багатства в Україні. Отримані свідчення  дають нам підстави сміливо стверджувати, що суто українською назвою для дрібних монет є "шаг", – наголосив старший зберігач фондів Музею грошей НБУ, доктор історичних наук Андрій Бойко-Гагарін.

Наукові висновки фахівців НБУ підтримали наукова спільнота: Національна академія наук України, Інституту історії України та Інституту мовознавства ім. О. Потебні.

Коли змінять назву монети

Нацбанк зазначає, що для заміни назви монети потрібні зміни до законодавства:

  • унесення відповідних змін до статті 32 Закону України "Про Національний банк України";
  • визнання такими, що втратили чинність, двох постанов Президії Верховної Ради України:"Про розмінну монету України" від 2 березня 1992 року № 2156-XII; "Про затвердження назви і характерних ознак грошової одиниці України" від 10.12.1991 № 1952-XII;
  • унесення змін до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", до статті 249 Податкового кодексу України з метою синхронізації термінології.

Розроблені законопроєкти після узгодження має розглянути та схвалити Верховної Ради України. Після чого, Національний банк планує розробити дизайн та визначати порядок введення в обіг "шагів", а також строки вилучення з обігу "копійок".

"Національний банк не планує спеціально, через зміну назви,  вилучати з грошового обігу монети, номіновані в копійках, та обмінювати їх на шаги. Монети "копійка" та "шаг" перебуватимуть в обігу паралельно. Громадянам не потрібно буде вживати додаткових заходів для обміну копійок на шаги", — повідомили в Нацбанку України.