Для абсолютної більшості українців День Незалежності — найбільш важливе з нерелігійних свят. При цьому з 2013 року ставлення до нього радикально змінилося.
Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).
Соціологи вказують, що у 2013 році це свято було найбільш важливим чи улюбленим для 12% українців, а у 2024 році вже для 64%.
У 2013 це було одним з найменш популярних свят (менш популярним був лише День Конституції), а зараз це одне з трьох найбільш популярних свят в Україні, поступається лише двом головним релігійним святам (Великдень та Різдво). При цьому найбільш значні зміни відбулися після того, як РФ розпочала повномасштабну війну.
Підтримка незалежності України
Станом на лютий 2013 року (тобто майже за рік до Революції Гідності) абсолютна більшість українців (81%) підтримували незалежність України (водночас об’єднання з Росією прагнули 16%).
У 1990-х роках у середньому 64% підтримували незалежність і 32% хотіли об’єднання з Росією, у 2000-х роках у середньому 73% підтримували незалежність і 23% хотіли об’єднання з Росією. У 2024 році показник тих, хто виступає за незалежність (нижня межа), становить не менше 87% (а частка тих, хто прагне об’єднання з Росією, становить 0,3%). Крім цього, зараз 13% не визначилися зі своєю відповіддю на запитання.
Як зазначають соціологи, ці люди як могли вагатися і наближатися до табору противників незалежності, так і вагатися щодо формату відносин з Росією, але підтримувати незалежність.
"На нашу думку, більшість із них насправді є прихильниками Незалежності та скоріше вагаються, якою має бути конфігурація відносин з Росією (між незалежною Україною і Росією). Тому фактичний рівень підтримки незалежності вищий за зазначені 87% і, скоріше за все, становить не менше 90-95%", — йдеться в повідомленні.