Як українці ставляться до незалежності держави — опитування КМІС

Для абсолютної більшості українців День Незалежності — найбільш важливе з нерелігійних свят. При цьому з 2013 року ставлення до нього радикально змінилося.

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).

Соціологи вказують, що у 2013 році це свято було найбільш важливим чи улюбленим для 12% українців, а у 2024 році вже для 64%.

У 2013 це було одним з найменш популярних свят (менш популярним був лише День Конституції), а зараз це одне з трьох найбільш популярних свят в Україні, поступається лише двом головним релігійним святам (Великдень та Різдво). При цьому найбільш значні зміни відбулися після того, як РФ розпочала повномасштабну війну.

Підтримка незалежності України

Станом на лютий 2013 року (тобто майже за рік до Революції Гідності) абсолютна більшість українців (81%) підтримували незалежність України (водночас об’єднання з Росією прагнули 16%).

У 1990-х роках у середньому 64% підтримували незалежність і 32% хотіли об’єднання з Росією, у 2000-х роках у середньому 73% підтримували незалежність і 23% хотіли об’єднання з Росією. У 2024 році показник тих, хто виступає за незалежність (нижня межа), становить не менше 87% (а частка тих, хто прагне об’єднання з Росією, становить 0,3%). Крім цього, зараз 13% не визначилися зі своєю відповіддю на запитання.

Як зазначають соціологи, ці люди як могли вагатися і наближатися до табору противників незалежності, так і вагатися щодо формату відносин з Росією, але підтримувати незалежність.

"На нашу думку, більшість із них насправді є прихильниками Незалежності та скоріше вагаються, якою має бути конфігурація відносин з Росією (між незалежною Україною і Росією). Тому фактичний рівень підтримки незалежності вищий за зазначені 87% і, скоріше за все, становить не менше 90-95%", — йдеться в повідомленні.

Як проводилось опитування

В аналізі ставлення до незалежності та до свята Дня Незалежності України КМІС використав дані власних омнібусних досліджень, що були проведені з 2013 до 2024 років.

Опитування, які були в проведені в період до лютого 2020 року, були проведені методом особистих (face-to-face) інтерв’ю, після – методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews). За географією охоплення до лютого 2014 року опитування включали всі території України, після лютого 2014 року не включали тимчасово окупований Крим і окремі території Донецької та Луганської областей. Після лютого 2022 року опитування не включають нові тимчасово окуповані території. Вибірка кожного опитування становить переважно близько 1000-2000 респондентів. Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 2,9%. За умов повномасштабного вторгнення крім зазначеної формальної похибки може додаватися певне систематичне відхилення, але не більше 5-6% відсотків.