Київська мережа аптек “ЕлʼФарм” після повномасштабного вторгнення Російської Федерації (РФ) продовжує нелегально торгувати російськими ліками, а також препаратами західних країн, виробленими спеціально для ринку Росії.
Про це йдеться у розслідуванні “Схем”.
За даними розслідувачів, у Києві мережа має дві аптеки. Провівши власний експеримент, журналісти змогли придбати в аптеці кілька нелегальних препаратів. Крім цього, клієнти аптеки, яких опитали журналісти, зізнались, що купували там заборонені препарати.
Один з таких клієнтів розповів "Схемам", що купував “російський препарат” для розрідження крові своїй родичці за призначенням лікаря.
“Були ці ліки буквально в кількох аптеках у Києві. Це була одна і та ж сама мережа. Ці ліки не стояли на вітрині, їх перенесли з підсобки. Вони явно були не для українського ринку. Це був російський завод для російського ринку, інструкція російською мовою, штрих-код виробника російський”, – розповів клієнт аптеки журналістам “Схем”.
Крім російських препаратів, “Схеми" з’ясували, що мережа продає заборонені ліки західного виробництва, які зроблені спеціально для російського ринку. Один з таких препаратів “Атаракс” бельгійської компанії придбав житель столиці Дмитро. Препарат виготовлений у лютому 2023 року, за рік після початку повномасштабного вторгнення РФ.
“Є дві аптеки в Києві. Я живу неподалік залізничного вокзалу і поїхав туди, забрав. В мене навіть рецепт перевірили. Я звернув увагу, що не такі кольори упаковки. Потім я дістав вкладиш, а на ньому написано: “Министерство здравоохранения Российской Федерации”, – розповів Дмитро.
“Схеми” з’ясували, що мережа торгує саме дефіцитними та забороненими ліками. Ще у 2019 році про це писали клієнти на профільних інтернет-форумах. Попри це “ЕлʼФарм” до 2022 року успішно проходила всі перевірки Державної служби лікарських засобів.
Журналісти намагались придбати в аптеці загальнодоступні ліки, на що отримали відмову. Натомість нелегальний препарат “Вобензим”ʼ, який німецька компанія Mucos Pharma виробляє для Росії, журналістам в аптеці продали одразу.
За даними "Схем", згідно з інформацією митної бази ImportGenius, з вересня 2021-го року компанія перестала відправляти ці ліки до України. На питання журналістів про російське походження препарату, провізор відповіла, що ці ліки не з Росії, а з Молдови, а мова пакування – російська, адже українці не розуміють німецької.
На упаковці препарату був зазначений номер реєстраційного посвідчення РФ. Ліки виготовили в листопаді 22-го року для Росії та нелегально завезли в Україну після повномасштабного вторгнення. І це не єдиний заборонений препарат, який продали “Схемам” в аптеці.
За даними журналістів, західні ліки, дозволені в Україні, але вироблені для Росії, "ЕлʼФарм", попри заборону, продає і офлайн, і онлайн. А російські препарати продають за попереднім замовленням телефоном і відправляють покупцям поштою.
Кому належать аптеки
“Схеми” з’ясували, що мережа аптек "ЕлʼФарм" зареєстрована на двох братів Ешгіна та Елвіна Багірових. Вони живуть у Києві, але є громадянами Азербайджану.
У 2018-му році Багірови отримали ліцензію на аптечний бізнес від Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Журналісти зазначають, що за даними з реєстру юросіб, доступному у сервісі YouControl, брати Багірови прописані у Києві, у квартирі молодшого з них, Ешгіна. Російські ліки брати відправляють клієнтам з поштового відділення, що поряд з домом.
Багірови зареєстровані як ФОПи другої групи, що дозволяє кожному заробляти до 6 мільйонів гривень на рік. Клієнти аптек мережі “ЕлʼФарм” “Схемам” розповіли, що дефіцитні та нелегальні ліки купували у три-чотири рази дорожче за їхню ринкову вартість.
У розмові з журналістом "Схем" Елвін Багіров продаж російських ліків заперечив.
Після звернення “Схем” правоохоронці провели у братів Багірових обшук.
У відповіді на офіційний запит “Схем” правоохоронці уточнили, що вилучили у Багірових понад 50 лікарських засобів та направили їх на експертизу. Підозру братам Багіровим не оголосили, розслідування триває.
Багірови – громадяни Азербайджану, а отже можуть вільно виїжджати за кордон під час воєнного стану.
Після обшуку поліції аптека і далі продовжила продаж заборонених препаратів – з’ясували “Схеми”.
Як заборонені ліки потрапили в Україну
З червня 2022 року продаж російських і білоруських ліків в Україні повністю заборонений. І за це передбачено покарання – позбавлення ліцензії та штраф до 1700 гривень. А за ведення бізнесу з Росією – ув’язнення до 12 років.
Також в Україні заборонений продаж ліків з іноземним, зокрема російським, маркуванням. За це теж передбачається позбавлення ліцензії та штраф для власника аптеки.
України заборонені російські препарати через треті країни.
“Є певний ланцюжок постачання до прикладу через Білорусь, Європу або через Туреччину. Вони можуть бути придбані на території Туреччини, ЄС, Азії, будь-якої країни, а потім ввезені в Україну невеликими партіями до п'яти одиниць, за що немає жодної відповідальності”, – зазначив прокурор Офісу Генерального прокурора Валерій Зимогляд у коментарі "Схемам".
Чому в Україну завозять нелегальні ліки журналісти “Схем” запитали в Державної митної служби – відповідь очікують.
Журналісти також звернулися до західних фармкомпаній з питанням, як ліки, які вони виробили для Росії, потрапили до України поза законом.
У головному офісі бельгійської компанії UCB Pharma на це питання журналістів не відповіли. Але зазначили, що постачають до України ліки лише у відповідному пакуванні:
“В Україні чинне законодавство вимагає, щоб лікарські засоби продавалися в офіційній упаковці, дозволеній для використання на українському ринку. Будь-які ліки, які не відповідають цим правилам, не можуть продаватися в Україні. UCB суворо дотримується цих правил, щоб забезпечити безпеку та ефективність нашої продукції для всіх пацієнтів”.
У німецькій компанії Mucos Pharma, яка виробила для Росії ліки “Вобензим” журналістам відповіли, що не знали, що їх препарат продовжує відкрито продаватися в Україні, попри відсутність поставок з вересня 2021 року.
“Дистрибуція була перервана в усьому світі через перебої з постачанням сировини. Після того, як постачання сировини було відновлено, ми все ще стикалися з порушенням ланцюга поставок в Україну, що включало припинення діяльності нашого дистриб'ютора в Україні. На жаль, ми не могли постачати продукцію”, – уточнили в компанії.
Mucos Pharma поінформувала про нелегальну торгівлю їхнім препаратом Держлікслужбу. Там пообіцяли розібратися.