Українські виробники та продавці зможуть подати через портал "Дія" заявку на участь у програмі Національний кешбек. Повноцінно ця послуга запрацює вже у вересні цього року.
Про це у Telegram повідомив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
"Мінекономіки за ініціативою президента працює над програмою Нацкешбеку. Так українці зможуть щомісячно отримувати до 3 тисяч гривень компенсації за купівлю товарів українського виробництва. До програми громадяни зможуть під’єднатися через "Дію". Також у застосунку в кілька кліків можна буде перевірити суму нарахованого й виплаченого кешбеку, а потім витратити його на певні послуги", — розповів посадовець.
За словами Федорова, за ці гроші можна буде оплатити комуналку, задонатити на армію, чи придбати військові облігації. Також їх можна витратити на транспорт, мобільний звʼязок, спорт, кіно й оплатити медичні послуги.
Міністр зазначив, що з погляду реалізації це досить складна комплексна послуга, за якою стоїть купа взаємодій між реєстрами.
"Однак для українців у користуванні все буде як завжди — у кілька кліків. Це буде так само просто, як податися на "ковідну тисячу" чи виплату для ВПО. Без зайвих візитів у держустанови та банки", — запевнив він.
Що відомо про програму Національного кешбеку
26 лютого 2024 року президент Володимир Зеленський анонсував розробку програми українського кешбеку "купуй українське", у межах якої громадяни зможуть отримати часткове повернення коштів за куплені українські товари. Ідея запровадження кешбеку за купівлю товарів вітчизняних товаровиробників має на меті стимулювати внутрішній споживчий попит та підтримку українських виробників. У рамках цієї програми українці отримуватимуть компенсацію частини вартості товарів вироблених в Україні (пропонується компенсація на рівні 10%).
9 липня уряд ухвалив законопроєкт про запровадження кешбеку на товари українського виробництва. Зокрема, документ передбачає зміни до податкового кодексу України. За словами постійного представника Кабміну у ВР Тараса Мельничука, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізосіб пропонують не враховувати доходи у вигляді коштів, отриманих у результаті реалізації експериментального проєкту щодо надання державної грошової допомоги (кешбеку) покупцям товарів українського виробництва в межах Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні".
Що кажуть економічні експерти
За даними Економічної експертної платформи, несправедливим є сам механізм нарахування кешбеку. Адже він діятиме лише через торговельні мережі, а учасники роздрібного ринку залишаться "поза грою". Таакий механізм завдасть шкоди дрібним виробникам та реалізаторам і у такий спосіб надалі посилить ринкову владу великих роздрібних мереж. Аналітичні центри платформи закликали представників влади відмовитись від "контрпродуктивної для економіки країни" ідеї щодо запровадження кешбеку за придбання українських товарів та зосередитись на інституційних покращеннях умов ведення бізнесу в Україні, зокрема, реалізації важливих проєктів перезавантаження Бюро економічної безпеки й Державної податкової служби.
У коментарі Суспільному інвестиційний банкір Сергій Фурса назвав програму Національного кешбеку "марним витрачанням грошей".
"Ця ініціатива не піде на користь українській економіці, й на жаль, вона відображає елементи популізму в нашій державній політиці. Тому що жодних механізмів, щоб це допомогло економіці — не існує. Це марне витрачання державою грошей, яка б могла розпоряджатися ними більш раціонально. От і все", — сказав він.