Зеленський вніс до парламенту законопроєкт про ратифікацію Римського статуту

Важливо
Прапор України перед будівлею Верховної Ради України 24 серпня 2023 року в Києві, Україна. Getty Images/Andrii Nesterenko/Global Images Ukraine

Президент Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт №0285 про ратифікацію Римьского статуту, а також законопроєкт № 11484 щодо приведення положень Кримінального кодексу України у відповідність до норм Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Про це йдеться в картках законопроєктів на сайті Верховної ради.

"Метою проєкту закону є виконання внутрішньодержавних процедур, необхідних для набрання чинності для України Римським статутом Міжнародного кримінального суду та поправками до нього, прийнятими Асамблеєю держав – учасниць Римського статуту", — йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту про ратифікацію.

Зазначається, що ратифікація Римського статуту та поправок до нього вимагає внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України, які подаються на розгляд Верховної ради разом з проєктом закону про ратифікацію і приймаються одночасно.

Ратифікація Римського статуту дасть можливість Україні набути повноправного членства в Міжнародному кримінальному суді.

"Після набрання чинності для України Римським статутом Україна набуде повноправного членства в Міжнародному кримінальному суді та братиме участь у роботі Асамблеї держав – учасниць Римського статуту, зможе подавати кандидатури для обрання суддів та прокурорів Міжнародного кримінального суду", — йдеться у пояснювальній записці.

У пояснювальній записці до законопроєкту щодо змін до Кримінального кодексу зазначається, що положеннями Кримінального кодексу України на сьогодні не передбачено кримінальної відповідальності за злочини проти людяності та за воєнні злочини, що є порушенням звичаєвого, а не договірного міжнародного гуманітарного права. Ці прогалини зумовлені тим, що від моменту прийняття Кримінального кодексу його положення системно не узгоджувались із сучасним міжнародним правом.

"Положення Римського статуту Міжнародного кримінального суду є уособленням останніх напрацювань міжнародного права в частині кримінального переслідування за міжнародні злочини. Приведення кримінального та кримінально-процесуального законодавства України у відповідність з Римським статутом сприятиме оновленню українського законодавства про кримінальну відповідальність у світлі останніх тенденцій міжнародного права", — йдеться у документі.

Римський статут був підписаний від імені України 20 січня 2000 року на виконання розпорядження Президента України від 11 грудня 1999 року. Наразі він не ратифікований.

Заступниця керівника Офісу президента України Ірина Мудра наголосила, що завдяки залученню України до Міжнародного кримінального суду вдасться збільшити ефективність роботи МКС щодо України, притягувати до відповідальності за злочини, вчинені російськими громадянами на території України.

“Фактично, ми будемо долучені до роботи ключового світового органу правосуддя та матимемо можливість впливати на пріоритизацію нашого питання в ньому”, — зазначила Мудра.

Вона нагадала, що МКС видав вже шість ордерів “на арешт російських злочинців, зокрема Путіна, армійської верхівки: Шойгу, Герасимова та інших генералів”. За її словами, участь України у роботі МКС дозволить посилити розгляд поточних справ, відкрити нові і забезпечити справедливе покарання для всіх російських злочинців.

Мудра пояснила, що Україна зможе:

  • брати участь в Асамблеї держав-учасниць МКС і формувати політику МКС;
  • висувати свого кандидата на посаду судді;
  • затверджувати розподіл бюджету МКС з метою забезпечення належного розслідування російських злочинів в Україні;
  • брати участь у виборах суддів та інших виборних осіб (зокрема Прокурора МКС), впливати на розробку змін до Римського Статуту, що є ключовим у питанні захисту українських військових.

Посадовиця додала, що Україна має зобов’язання щодо ратифікації Римського Статуту в Угоді про Асоціацію з ЄС (стаття 8.) Крім того це одна з вимог вступу України до блоку.