Ефект роботи НАБУ і САП — 3,7 млрд грн за пів року. Бюро хоче створити експертну установу та прослуховування

Директори НАБУ і САП — Семен Кривонос й Олександр Клименко — на брифінгу в Києві 9 серпня 2024 року. Медіацентр Україна

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) за перші 6 місяців 2024 року відкрило 323 розслідування, а діяльність мала економічний ефект для України на 3,7 млрд грн. Серед пріоритетів НАБУ на найближче майбутнє — створити експертну установу, отримати незалежне прослуховування та провести аудит.

Про це директор НАБУ Семен Кривонос повідомив під час брифінгу в Медіацентрі Україна, повідомляє кореспондентка Суспільного.

Підсумки НАБУ за перше півріччя 2024

Семен Кривонос підсумував роботу бюро за перші пів року у цифрах:

  • відкрито 323 нових розслідування;
  • 166 підозрюваних;
  • 64 обвинувальні акти направлені до ВАКС щодо 131 людини;
  • 27 обвинувальних вироків;
  • 36 покараних за корупцію;
  • 3,7 мільярда гривень економічного ефекту, з яких 3,3 млрд зекономлено під час закупівлі безпілотників для ЗСУ, 83,1 млн скерували на військо, 209,3 млн відшкодовано державі, 102,3 млн конфісковано в дохід державі.
"Ми досягли найкращих результатів порівняно з аналогічними періодами минулих років", — зауважив директор НАБУ.

Поточні пріоритети в роботі НАБУ

НАБУ, за словами директора, фокусує свою увагу саме на топкорупції, на багатомільйонних схемах, де збитки сягають сотні мільйонів грн — "на корупційних схемах, які очолюються "смотрящімі" і топпосадовцями".

На лаву підсудних відправлено 7 вищих посадовців держави за ці пів року Це чиновники категорії А, нардепи, посадовці різних держорганів. Загалом 6 топчиновників, 11 керівників держпідприємств, 5 суддів та 5 депутатів облрад, підсумував Кривонос.

"Ми маємо вже перші підозри і навіть один вирок у ВАКС щодо топпосадовця щодо незаконного збагачення", — додав він.

Друга тенденція НАБУ, каже очільник, — інституційні зміни. У 2023 році в НАБУ значно збільшили штатну чисельність. Цьогоріч додано 100 нових вакантних посад, серед них 90 — керівного складу, тобто детективів, які безпосередньо залучені в досудові розслідування. Кривонос каже, що в бюро вже розпочали конкурсні добори цих людей.

Пріоритети на майбутнє

Пріоритети Національного антикорупційного бюро на 2024-25-й роки Кривонос визначив такі:

  • необхідність створення експертної установи при НАБУ;
  • отримання незалежного прослуховування. Із 2019 бюро має відповідну законодавчу підставу, але технічно це досі не реалізовано, ведуть перемовини зі Службою безпеки України, розробляють нормативо-правові акти;
  • незалежний аудит у 2024-му. Він буде першим в історії НАБУ (бюро працює з 2015 року).