Служба безпеки України повідомила про підозру командирові 121-го важкого бомбардувального полку ВПС РФ Олегові Скітському, який командував ударами по енергосистемі України ракетами Х-101.
Про це повідомлили Офіс генпрокурора та СБУ.
"Служба безпеки зібрала доказову базу на ще одного воєнного злочинця з РФ, який причетний до ракетних ударів по критичній інфраструктурі України. Мова йде про полковника Олега Скітського – командира 121-го важкого бомбардувального полку військово-повітряних сил Росії", — йдеться у повідомленні.
За даними слідства, за наказами підозрюваного, з жовтня 2022 року по лютий 2023 року підпорядковані йому підрозділи 121-го авіаполку РФ здійснювали масштабні ракетні удари по території України. Для цього росіяни використовували літаки Ту-95, з яких випускали крилаті ракети Х-101.
Основними цілями для ударів були ключові енергогенерувальні підприємства та електропідстанції у Київській, Житомирській, Кіровоградській та Вінницькій областях.
У результаті ворожих обстрілів були загиблі і десятки поранених серед цивільного населення нашої держави. Крім того, атаки РФ на критичну інфраструктуру України призвели до масового знеструмлення у холодну пору року житлових будинків, лікарень, шкіл та дитсадків.
"Таким чином ворог переслідував мету залякати цивільне населення України, створивши умови для постійної напруги у суспільстві, а також змусити керівництво України піти на вигідні для рф територіальні та політичні поступки", — повідомили в ОГПУ.
На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки заочно повідомили Скітському про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 та ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв ведення війни, вчинене за попередньою змовою групою осіб).
Після удару по дитячій лікарні "Охматдит" ракетою Х-101 8 липня, на ГУР Міноборони вийшов російський льотчик і передав дані про 30 командирів важкої бомбардувальної авіаційної дивізії Росії. У списку є Олег Скітський.
У березні Міжнародний кримінальний суд в Гаазі виписав ордер на арешт командувача дальньої авіації Росії Сергія Кобилаша та начальника Чорноморського флоту РФ Віктора Соколова. Рішення схвалили у межах розслідування потенційних воєнних злочинів російських окупантів на території України, скоєних щонайменше у період з 10 жовтня 2022 року до 9 березня 2023 року. Йдеться про удари по об'єктах енергоінфраструктури України.
Яка ситуація з електропостачанням в Україні
Восени 2022-го Росія регулярно почала обстрілювати енергоінфраструктуру України. У грудні через російські обстріли з ладу була виведена половина енергосистеми України. А після обстрілів 16 грудня запровадили надзвичайний стан в енергетиці.
Міжнародні організації та уряди країн відправили Україні генератори та іншу допомогу для відновлення електрики. 13 грудня в Парижі відбувся перший енергетичний "Рамштайн", де серед іншого ухвалили 1 мільярд доларів Україні на проходження зими.
В листопаді 2022 року уряд України розглядав три сценарії блекауту і закликав українців економити електроенергію та підготуватись до тривалих відключень світла.
21 вересня 2023-го армія РФ почала знову обстрілювати інфраструктуру — через удар майже 400 населених пунктів залишились без світла.