5 серпня — 893 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час:
- У мережі з'являються фейкові застосунки, схожі на "Резерв+".
- Західні винищувачі F-16 в Україні та виконують завдання.
- У тимчасово окупованому Луганську пролунало 12 вибухів. На місці зберігання та ремонту російської техніки виникла пожежа,
На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 893 дня війни. Нову хроніку 6 серпня – читайте тут.
У Києві було чутно вибух повідомляють кореспонденти Суспільного. У столиці оголошено повітряну тривогу.
Російські військові завдали по Сумщині 104 удари
Про це повідомляють у Сумській ОВА. У Хотінській громаді були удари FPV-дронами (2 вибухи) та обстріл з мінометів (3 вибухи). Внаслідок удару FPV-дроном загинув житель громади. По Миропільській громаді вдарили трьома керованими авіаційними бомбами. Одна місцева жінка травмована, чоловік зазнав поранень.
По Краснопільській громаді били з мінометів (10 вибухів), артилерії (12 вибухів); також були удари керованими авіаційними бомбами (4 вибухи). В Есманьській громаді був удар FPV-дрона (4 вибухи), обстріли зі ствольної артилерії (4 вибухи) та мінометів (14 вибухів). Миколаївську громаду атакували двома керованими авіаційними бомбами.
Зноб-Новгородську громаду атакували FPV-дронами (3 вибухи). По Глухівській громаді стріляли з реактивної системи залпового вогню (7 вибухів). На Юнаківську громаду скинули 5 мін. Також був артобстріл (4 вибухи). На Білопільську громаду скинули 5 вибухівок з безпілотника, також був удар FPV-дрона (2 вибухи) та обстріл з мінометів (2 вибухи).
По Тростянецькій громаді вдарили FPV-дроном (2 вибухи). На Новослобідську громаду скинули 5 вибухівок з безпілотника (5 вибухів). Великописарівську громаду обстрілювали з артилерії (6 вибухів) та мінометів (2 вибухи).
Одній з лікарень Одещини передали десять тонн медичного обладнання
Центральна районна лікарня міста Ізмаїл Одеської області 5 серпня отримала гуманітарну допомогу від релігійної організації "Лицарі Колумба". Вони передали десять тонн медичного обладнання, необхідного для лікування та реабілітації пацієнтів.
Медичний капелан Одеського екзархату Української греко-католицької церкви в місті Ізмаїл отець Володимир розповів, що релігійна організація "Лицарі Колумба" допомагає українцям, які опинились у важких життєвих обставинах через повномасштабну війну. Також, за його словами, вони піклуються про медичні заклади України, зокрема — Одеської області.
Чоловік додав, до складу гуманітарної допомоги увійшли засоби реабілітації, медичні препарати та вироби. Серед них — дефібрилятори, пристрої моніторингу пацієнтів, інвалідні візки, ліжка та меблі.
Підтримали батальйон з Тернопільщини: олімпійські чемпіони в Парижі розгорнули прапор військових
Олімпійські чемпіони у Парижі підтримали бійців 82 окремого батальйону 105 окремої бригади територіальної оборони під час святкування тріумфу. Вони розгорнули стяг цього підрозділу. Про це повідомили на сторінці бригади в соцмережі.
"Військовослужбовці батальйону з Тернопільщини виконують зараз бойові завдання на Харківському напрямку, для них надзвичайно приємно було побачити наших переможниць, які тримали стяг їхнього підрозділу. Ініціатором ідеї підбадьорити бойових побратимів став Юрій Стрєчний, відомий на псевдонім "Француз", який зараз перебуває в Парижі. Юрій один з перших добровольців, який приєднався до лав ЗСУ на початку повномасштабного вторгнення, повернувшись з Франції, де проживав та працював. Проходив службу у 82 батальйоні 105 окремої бригади тероборони понад два роки", — йдеться у повідомленні.
Прапор розгорнули спортсменка ЦСК ЗС України головний сержант Ярослава Магучіх, легкоатлетка старший лейтенант Ірина Геращенко та український метальник молота Михайло Кохан.
У Білогірському водосховищі Криму вже майже немає корисного обсягу води — ЗМІ
У водосховищах окупованого Криму через посуху за місяць зменшилися запаси води майже на 16 мільйонів кубометрів. Щодня продовжує падати рівень води у Білогірському водосховищі. Не допомогло й припинення скидання води в русло річки Біюк-Карасу. Наразі майже пересохла серединна частина водоймища, а південна — вже повністю.
Про це повідомило видання "Крим.Реалії".
Кримський краєзнавець зазначив у коментарі виданню, що з такими темпами обміління незабаром у Білогірському водосховищі не залишиться корисного обсягу води.
"Ситуація в Криму з водою погіршується щодня. Темпи використання накопичених ресурсів дуже високі — з таким станом справ скоро їх не залишиться. Ситуація на Білогірському водосховищі тому приклад. На початку весни воно було повне, а зараз перетворилося на великий ставок", — зазначив він.
За словами краєзнавця, екосистема водоймища вже знищена. Наразі рибалки доловлюють рибу, що залишилася. Він прогнозує, що наступні два роки будуть ще посушливіші.
РФ після 5-місячної паузи знову била по Україні північнокорейськими ракетами
Росія 31 липня пустила по Україні балістичну ракету з Північної Кореї. Снаряд не долетів до цілі та впав на Київщині. Про таке пише військовий портал Defense Express, посилаючись на обізнані джерела.
Видання стверджує, що пуск відбувся з території РФ в напрямку Білої Церкви, але ракета упала на території Київської області, ймовірно, після вибуху в повітрі.
На місці падіння ракети знайдені уламки з маркуванням, що відповідає залишкам балістичних ракет типу KN-23, які РФ використовувала для ударів по Україні раніше, зокрема, у лютому 2024 року. Отже, Росія відновила використання далекобійного ракетного озброєння від КНДР після 5-місячної паузи.
Нова партія в рамках гуманітарної програми "Grain from Ukraine" прибула до Мавританії
Україна поставила 538 тонн рослинної олії до Мавританії завдяки внеску Фінляндії та за підтримки Всесвітньої продовольчої програми.
Ця партія забезпечить життєво необхідне харчування для малозабезпеченої частини населення країни та буде розподілена серед біженців у таборі Мбера під час загальних роздач продовольства в період неврожаю.
З окупованої Луганщини вдалось повернути двох людей
З тимчасово окупованої Луганщини вдалося повернути двох людей. Їх евакували на прохання дівчини, яка два роки не бачила свою матір та брата.
Про це повідомляє Мінреінтеграції.
"Нещодавно до однієї з громадських організацій звернулася дівчина з проханням допомогти евакуювати її матір і брата з тимчасово окупованої Луганщини. Самотужки виїхати вони не могли. Дівчина мешкає в Харківській області та вже понад 2 роки не бачила своїх рідних", — розповіли у міністерстві.
Армія РФ атакувала Томину Балку на Херсонщині: поранені двоє чоловіків
Російські військові 5 серпня обстріляли Томину Балку Білозерської громади Херсонської області. Про це повідомила Херсонська обласна військова адміністрація.
За інформацією ОВА, поранені двоє чоловіків, 57 та 68 років, які під час удару перебували на городі.
В одного постраждалого діагностували вибухову травму та уламкові поранення рук, ніг і тулуба. Другий отримав поранення обличчя, живота та попереку. Чоловіків шпиталізували до лікарні, йдеться у дописі.
Уряд зараз готує кілька технічних рішень, які допоможуть школам працювати оффлайн
"Прем’єр-міністр доповів і щодо регіональної роботи урядовців – це правильно, щоб уряд був в областях і реально бачив проблематику, швидко й на місцях ухвалював рішення. Зараз багато питань щодо підготовки нового навчального року. Наш пріоритет – по максимуму допомогти школам в усіх регіонах, де безпека це дозволяє, відкритися для дітей і працювати офлайн. Уряд зараз готує кілька технічних рішень, які допоможуть саме цьому. Регулярні звіти й щодо енергетики – нашої підготовки до опалювального сезону та більшого захисту енергетичної інфраструктури", – заявив Володимир Зеленський.
Селидове, Новогродівка та 12 сіл: на Донеччини розширили список населених пунктів на примусову евакуацію дітей
У Донецькій області остаточно затвердили примусову евакуацію родин з дітьми ще з двох міст та 12 сіл та селищ, які розташовані за кілька кілометрів від лінії зіткнення. Про це повідомив начальник обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.
Рішення остаточно затвердили на засіданні Координаційного штабу з питань проведення обов’язкової евакуації населення в умовах воєнного стану, після додавання до списку міста Селидове. Примусову евакуацію ввели у населених пунктах:
Новогродівської громади
- село Маринівка,
- село Михайлівка,
- село Лисівка
- місто Новогродівка
Гродівської громади
- село Промінь,
- село Московське,
- село Балаган,
- село Миколаївка,
- село Миролюбівка,
- село Малинівка
- селища Новоекономічне
Курахівської громади
- село Костянтинопольське
- село Острівське
Російські військові вдарили дроном по автівці у Хотінській громаді — загинув чоловік
Близько 17:00 5 серпня військові РФ атакували, імовірно FPV-дроном, автомобіль у Хотінській громаді на Сумщині, внаслідок чого загинув чоловік.
Про це Суспільному повідомили у Сумській обласній прокуратурі.
За кермом машини, у яку влучили російські військові, був 60-річний керівник агрофірми, він загинув на місці. За процесуального керівництва Сумської окружної прокуратури проводиться досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаї війни, поєднані з умисним убивством (ч. 2 ст. 438 КК України).
До комюніке Саміту приєдналася Ботсвана
Про це повідомив президент Володимир Зеленський.
"Продовжуємо працювати й над реалізацією нашої Формули миру. Маємо сьогодні ще один новий підпис під комюніке Саміту – приєдналася Ботсвана. І це важливо як сигнал усім у світі, що ми збільшуємо, хоч би як було складно, коло наших партнерів, а отже, партнерів миру для України та всіх у світі, хто поважає міжнародне право. А також цими днями тривають перемовини з учасниками наших робочих груп щодо пунктів Формули миру – перемовини про те, як і коли ми наповнимо необхідним змістом реалізацію пунктів Формули миру".
Зеленський: 3,9 мільярда доларів від США надійшли на казначейський рахунок
"Сьогодні ми детально опрацювали з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем порядок роботи на цей місяць, а саме – рішення, які потрібні, та домовленості, яких очікуємо у відносинах із партнерами, передусім у Європі. Зараз ми маємо нове надходження від Сполучених Штатів – 3,9 мільярда доларів надійшли на казначейський рахунок. Вдячний партнерам за підтримку. Ми працюємо також із Євросоюзом, щоб уже в серпні отримати необхідні Україні близько 4 мільярдів євро допомоги", – розповів Зеленський у вечірньому відеозверненні.
Ми готуємо зараз і нові пакети, які можуть посилити позиції України восени – Зеленський
Як заявив президент Володимир Зеленський, він заслухав доповідь міністра оборони Рустема Умєрова щодо пакетів підтримки для України.
"Абсолютний пріоритет – це забезпечення зброєю наших воїнів, і я вдячний усім партнерам, які справді вчасно реалізовують обіцяне. Нам принципово, щоб між оголошенням пакетів і застосуванням на фронті було мінімум часу. Ми готуємо зараз і нові пакети, які можуть посилити позиції України восени. Також сьогодні – доповідь Головкома Сирського, він зараз безпосередньо на передовій, у бойових бригадах і на місцях, з’ясовує конкретні потреби наших бригад, конкретну ситуацію на кожному напрямку. Дуже важливо, щоб командири всіх рівнів – від найвищого – мали прямий контакт із передовою, безпосередньо там були – з воїнами, які виконують найскладніші завдання".
Уже 120 тисяч працівників забронювалися через "Дію"
Міністерка економіки України Юлія Свириденко поінформувала, що з 17 липня по 5 серпня за допомогою порталу державних послуг "Дія" критичні підприємства забронювали майже 120 тисяч працівників. Про це написала пресслужба Мінекономіки.
Ідеться про співробітників критично важливих для України підприємств та тих, які працюють на військо — поки лише для них доступне електронне бронювання
"Бізнес вже понад два тижні активно користується електронним бронюванням працівників. Електронне бронювання автоматизувало цей процес, зробило його зручнішим для бізнесу і суттєво скоротило час очікування. Триває системна робота над оновленням списків критично важливих підприємств", — говорить Свириденко.
У відомстві нагадали алгоритм е-бронювання в "Дії":
- міністерства, обласні військові адміністрації вносять до Єдиного переліку установ (органів влади, підприємств, організацій) підприємства, установи та організації які, відповідно до законодавства, мають право бронювати працівників;
- керівник компанії, що має право на бронювання своїх працівників, подає в "Дію" списки на бронювання та засвідчує заяву електронним підписом;
- система автоматично перевіряє, чи людина працевлаштована офіційно і чи її дані є у реєстрі "Оберіг";
- протягом доби "Дія" надсилає сповіщення керівнику підприємства в особистий кабінет із даними про результат розгляду;
- якщо рішення позитивне, система автоматично переводить військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії бронювання. Інформація про бронювання зʼявляється також у співробітника в його застосунку Резерв+.
І надалі доступною для всіх охочих є паперова форма бронювання.
У Польщі бракує працівників, бо меншає іммігрантів — зокрема й з України
Польські компанії дедалі частіше мають проблеми з набором співробітників. Ситуація може тільки погіршитися, бо поволі вичерпується потенціал імміграції з країн зі схожою культурою — з України та Білорусі, пише Rzeczpospolita.
За даними Центрального статистичного офісу Польщі, станом на кінець березня вакантними було понад 112 тисяч робочих місць. Бракує персоналу в половині або більше компаній. Це відбувається в таких сферах як будівництво, промисловість, транспорт та логістика.
Зараз у Польщі працюють 1,16 млн іноземців — це в 11 разів більше, ніж десять років тому.
Головний економіст Польської господарської палати Пьотр Сорочинський зазначив, що нема одного способу, аби покращити ситуацію на польському ринку праці. Є різні шляхи, які мають існувати паралельно:
- працевлаштування іноземців;
- автоматизація роботи;
- активізація поки що малоактивних груп людей (люди похилого віку, люди з інвалідністю, жінки);
- на майбутнє — відкриття університетів для студентів із Центральної Європи та польських громад Південної та Центральної Америки.
В Україні через агресію РФ зазнали руйнувань 2024 заклади культури
Як повідомляє Міністерство культури та інформполітики, в Україні внаслідок повномасштабної російської агресії зазнали пошкоджень чи руйнувань 2024 об’єкти культурної інфраструктури, з них 334 – знищені повністю.
"Станом на 25 липня 2024 року збитків зазнали 2024 заклади культури (в тому числі заклади культури, підпорядковані МКІП та іншим центральним органам виконавчої влади) без урахування пам’яток культурної спадщини; з них 334 – знищені (16,5%)", – ідеться в повідомленні.
Найбільше постраждали заклади культури у Запорізькій, Харківській, Сумській областях та місті Києві. Втрати закладів культури державної форми власності становлять 35 об’єктів (14% від загальної кількості закладів базової мережі загальнодержавного рівня), комунальної форми власності – 1989 об’єктів (6% від загальної кількості закладів базової мережі місцевого рівня).
Крім того, постраждали 720 бібліотек, 157 закладів мистецької освіти, 117 музеїв та галерей, 37 театрів, кінотеатрів та філармоній, 16 парків, зоопарків та заповідників, три цирки.
Відбій тривоги через МіГ-31К крім Харківської та Донецької областей.
Ракетна небезпека по всій території України через зліт МіГ-31К.
Нищить російську техніку, позиції й живу силу: військовослужбовці 117 бригади ТРО показали ударний безпілотник
Військовослужбовці 117 бригади ТРО показали комплекс Heavy Shot. Він переносить 20 кілограмів вибухівки та нищить нею позиції російських військових. Як і де працюють з його допомогою, бійці розповіли кореспондентам Суспільного.
Військовослужбовці роти ударних безпілотників 117 бригади ТРО розгортають комплекс Heavy Shot. Нині, розповідає Артем, цей безпілотник працює на прикордонні Сумщини.
Цей ударний БпЛА з корисним навантаженням 20 кілограмів, його дальність максимально 12 км. Висота заявлена 2000 метрів, але так ніхто ніколи не підіймався. Робоча висота 150-300 метрів, більше й не треба.
В Україні почав роботу новий координатор ООН
В Україні відсьогодні працює новий гуманітарний координатор системи ООН — Матіас Шмале. Місія його попередниці Деніз Браун завершилася.
Про це повідомляє Міністерство закордонних справ України.
За повідомленням МЗС, у понеділок, 5 серпня, із Деніз Браун зустрілася заступниця міністра Ірина Боровець. Вона відзначила зусилля Браун у подоланні наслідків війни з Росією, гуманітарного реагування, просування відновлення, зауважила тісну співпрацю з представниками українських місцевих органів влади, громадами, неурядовими організаціями та волонтерськими ініціативами.
Комітет ВР з нацбезпеки, оборони і розвідки підтримав заборону призову до 25 років — Костенко
Комітет ВР з нацбезпеки, оборони і розвідки напрацював проєкт закону, що забороняє призов громадян віком від 18 до 25 років. Мовиться про тих, кого визнали непридатними у мирний час і обмежено придатними у воєнний.
Про це у коментарі "Українській правді" заявив секретар Комітету ВР з нацбезпеки, оборони і розвідки Роман Костенко.
"Комітет напрацював законопроєкт, що забороняє призивати громадян віком від 18 до 25 років, які були визнані непридатними у мирний час і обмежено придатними у воєнний. Також у документі йдеться, що люди до 25 років, які були мобілізовані за таких умов, зможуть звільнятися зі служби", — сказав Костенко.
Він зауважив, що профільний комітет ВР рекомендував парламенту ухвалили цей проєкт закону в першому читанні. А також — у цілому. Тепер законопроєкт мають розглянути у Раді.
Наказував обстрілювати енергооб'єкти України: СБУ повідомила про підозру командирові авіаполку РФ
Служба безпеки України повідомила про підозру командирові 121-го важкого бомбардувального полку ВПС РФ Олегові Скітському, який командував ударами по енергосистемі України ракетами Х-101.
Про це повідомлили Офіс генпрокурора та СБУ.
"Служба безпеки зібрала доказову базу на ще одного воєнного злочинця з РФ, який причетний до ракетних ударів по критичній інфраструктурі України. Мова йде про полковника Олега Скітського – командира 121-го важкого бомбардувального полку військово-повітряних сил Росії", — йдеться у повідомленні.
За даними слідства, за наказами підозрюваного, з жовтня 2022 року по лютий 2023 року підпорядковані йому підрозділи 121-го авіаполку РФ здійснювали масштабні ракетні удари по території України. Для цього росіяни використовували літаки Ту-95, з яких випускали крилаті ракети Х-101.
Основними цілями для ударів були ключові енергогенерувальні підприємства та електропідстанції у Київській, Житомирській, Кіровоградській та Вінницькій областях.
У результаті ворожих обстрілів були загиблі і десятки поранених серед цивільного населення нашої держави. Крім того, атаки РФ на критичну інфраструктуру України призвели до масового знеструмлення у холодну пору року житлових будинків, лікарень, шкіл та дитсадків.
"Таким чином ворог переслідував мету залякати цивільне населення України, створивши умови для постійної напруги у суспільстві, а також змусити керівництво України піти на вигідні для рф територіальні та політичні поступки", — повідомили в ОГПУ.
На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки заочно повідомили Скітському про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 та ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв ведення війни, вчинене за попередньою змовою групою осіб).
У Росії переслідують мігрантів, аби, зокрема, залучити їх до армії — розвідка Великої Британії
Практичні наслідки для вербування в армію РФ, коли в країні підпишуть законопроєкт щодо позбавлення громадянства натуралізованих громадян, ймовірно, будуть обмеженими.
Так вважають у розвідці Великої Британії.
Там зазначають, що відповідний проєкт закону, який передбачає позбавлення громадянства натуралізованих громадян, якщо вони не стануть на військовий облік, Держдума РФ схвалила 31 липня. Його співавтором став спікер Держдуми В'ячеслав Володін. Це, зазначили у британській розвідці, свідчить про те, що Кремль підтримує цю ініціативу.
"Хоча незалежні російські ЗМІ продовжують повідомляти, що правоохоронні органи переслідують спільноти мігрантів, у тому числі, з метою формування новобранців, і цей закон передбачає іншу форму правового примусу в цьому відношенні", — мовиться у повідомленні.
Також у розвідці Великої Британії вважають, що цей закон слід розглядати в контексті посилення антимігрантських настроїв, які розпалюють деякі члени уряду РФ. Особливо, щодо вихідців із Центральної Азії.
"Ці настрої та риторика помітно посилилися після повномасштабного російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року, ймовірно, як частина спроби встановити додаткові джерела легітимності уряду в умовах великої кількості жертв і зниження рівня життя", — зауважили там.
Триває збір Фонду UNBROKEN і Суспільного для потреб дитячої лікарні UNBROKEN Kids
Триває оголошений Благодійним фондом UNBROKEN | НЕЗЛАМНІ та Суспільним збір для потреб дитячої лікарні UNBROKEN Kids.
Збір триває під час трансляцій Ігор XXXIII літньої Олімпіади — Париж-2024 та спортивних програм на платформах Суспільного.
Щоб долучитися до збору, відскануйте QR-код під час трансляцій або скористайтеся прямим посиланням на банку.
Міноборони виявило три підробних застосунки "Резерв+" — Черногоренко
Міністерство оборони України виявило три підробних застосунки "Резерв+". Сайти були на етапі створення, тож розсилка ще не розпочалася.
Про це в етері телемарафону заявила заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко.
"Розсилка ще не почалася, ми встигли вчасно. Наші спеціалісти виявили цю загрозу і ми дуже оперативно вирішили повідомити про неї нашим громадянам, щоб люди не втрачали пильність і знали, як розпізнати цю підробку", — розповіла Черногоренко.
За її словами, головна ознака підробного сайту — це вебадреса. Вона дуже схожа на реальну, проте має невеликі відмінності. Заступниця міністра оборони України зауважила, що користувачам передусім варто звернути увагу на адресний рядок.
Катерина Черногоренко наголосила, що ці псевдосайти створюють для того, аби збирати персональні дані військовозобов'язаних або використовувати їх для можливих атак, чи для ІПСО, аби дискредитувати роботу Міністерства оборони України.
"Станом на зараз — це декілька склонованих сайтів, які ще масово не розсилалися", — додала заступниця міністра оборони України.
Бійці волинської бригади підірвали на Харківщині російський склад боєприпасів
Воїни 14-ї окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого, підрозділи котрої виконують бойові завдання на Куп'янському напрямку, знищили російський склад з боєприпасами.
Відео підриву наземної цілі 5 серпня оприлюднили у пресцентрі волинської бригади.
Росіяни збільшили використання FPV-дронів для атак прикордоння Чернігівщини
Війська РФ збільшили використання FPV-дронів та ударних безпілотних літальних апаратів для атак прикордоння Чернігівської та Сумської областей.
Про це повідомив речник оперативно-тактичного угруповання "Сіверськ" Вадим Мисник в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини" 5 серпня.
За його словами, обстановка в прикордонні напружена, однак цілком контрольована, адже росіяни не змінюють свою тактику вже протягом тривалого часу. Йдеться про систематичні щоденні обстріли прикордонних областей.
"Здебільшого вони використовують весь наявний арсенал озброєння. Це артилерія різного калібру. Останнім часом ми спостерігаємо, що збільшилося ворогом використання FPV-дронів, ударних безпілотних літальних апаратів. Також останніми днями росіяни обстрілюють прикордоння з використанням авіації, зокрема некерованими авіаракетами. Сьогодні зранку (5 серпня, — ред.) була інформація, що застосували й керовані авіабомби – КАБи", — розповів Вадим Мисник.
Щодо накопичення кількості російських військ на кордоні з Чернігівською та Сумською областей, то цього не спостерігається, але присутність їх постійна, каже Мисник.
"Ми відстежуємо переміщення їхніх бойових підрозділів, артилерії тощо. Ми знаємо про їх переміщення та вибудовуємо систему оборони таким чином, щоб не дати ворогу просунутися вглиб нашої території".
Внаслідок ракетної атаки по Криму 2 серпня українські військові знищили мінімум одну установку С-400 окупантів — ISW
Супутникові знімки вказують на те, що Сили оборони України, ймовірно, знищили одну пускову установку російського ЗРК С-400, ще одну пошкодили в районі гори Куш-Кая в окупованому Криму внаслідок ракетної атаки 2 серпня.
Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
ISW посилається на супутникові зображення Planet Labs PBC, зроблені 2 серпня, які свідчать про те, що українські сили пошкодили підводний човен "Ростов-на-Дону".
Проте ISW підкреслює, що поки не може незалежно підтвердити повідомлення про те, що удар СОУ знищив підводний човен, а також ступінь завданих йому збитків.
Також в Інституті нагадили, що речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук 4 серпня повідомив, що російські сили фактично більше не використовують два з п’яти російських військових аеродромів в окупованому Криму після нещодавніх українських ударів по півострову.
Україна отримала 3,9 млрд доларів безповоротного гранту від США — Шмигаль
Україна отримала 3,9 млрд доларів безповоротного гранту від США через Світовий банк. Про це у понеділок, 5 серпня, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
За словами глави уряду, ці кошти допоможуть у фінансуванні таких пріоритетних видатків бюджету, як зарплати вчителів, медиків і рятувальників, соціальні допомоги.
Це перший транш прямої бюджетної підтримки від Сполучених Штатів у 2024 році, пояснив Шмигаль.
“Загалом Україна цьогоріч отримає від США 7,8 млрд доларів прямої бюджетної допомоги, що дасть змогу впевнено пройти цей фінансовий період”, — додав прем’єр.
Знищено Су-34 і склад боєприпасів. ГУР розповіло деталі атаки на аеродром Морозовськ у РФ
За даними космічної розвідки, внаслідок вогневого ураження військового аеродрому “Морозовськ” у Ростовській області Росії 3 серпня знищені винищувач-бомбардувальник Су-34 і склад боєприпасів.
Про це у понеділок, 5 серпня, інформує Головне управління розвідки Міноборони України.
Ще два російські літаки такого ж типу, ймовірно, пошкоджені уламками ― поруч із бортами зафіксовано вирви від вибухів, зазначили у ГУР.
Крім того, повністю знищено російський склад авіаційного озброєння ― від вторинної детонації російських боєприпасів на території аеродрому та довкола нього видно великі площі випаленої землі.
Також чітко помітних з космосу пошкоджень зазнали чотири технічні будівлі та два ангари на авіабазі “Морозовськ”.
Як нагадали у ГУР, вона розташована за 265 кілометрів від лінії фронту.
120 ОБрТрО спростувала інформацію про те, що бригада розгромлена на одному з напрямків
Командування 120-ої окремої бригади територіальної оборони назвало неправдивою інформацію про те, що начебто їхня бригада розгромлена на одному з напрямків.
Там зазначили, що ці повідомлення поширюються родичами військових бригади, які не мають достовірної інформації.
Щоб уникнути дезінформації, у бригаді додали, що один з батальйонів бригади дійсно зіткнувся із значними труднощами на Донецькому напрямку, але ситуація під контролем. Сили оборони отримали необхідне підкріплення і продовжують виконувати бойові завдання.
"Наголошуємо, що чутки про розгром та колосальні втрати є брехнею та знаряддям у інформаційній війні проти України. 120 бригада територіальної оборони ЗСУ з гідністю виконує поставлені бойові задачі і продовжує захищати українську землю від ворожого вторгнення", — зазначили військові.
Через обстріл залізниці на Полтавщині, який стався 4 серпня, досі затримуються поїзди
Поїзди за чотирма напрямками досі мають затримки руху. Відхилення від графіка виникли через обстріл залізничної інфраструктури на Полтавщині, який стався 4 серпня.
Понад добу намагаються відновити рух поїздів за графіком, який змінився через обстріл залізничної інфраструктури на Полтавщині. Про це повідомили у Telegram "Укрзалізниці". Станом на 7:59 5 серпня відхилення від графіка мають поїзди за такими напрямками:
- №104/103 Львів — Краматорськ (затримується на 5 годин 10 хвилин);
- №22/21 Львів — Харків (затримується на 5 годин 10 хвилин);
- №2/1 Івано-Франківськ — Харків (затримується на 2 години 35 хвилин);
- №202/201 Ворохта — Харків (затримується на 2 години 35 хвилин).
До розкладу повернулися поїзди №64/63 Львів — Харків та №112/111 Львів – Ізюм. Двогрупний поїзд привіз до Києва 218 пасажирів у комендантську годину, тож для організували розвезення автобусами по місту, а також за потреби - можливість ночівлі або пересадки на інші рейси.
Скид з БпЛА, ствольна артилерія та міномети: росіяни атакували прикордоння Чернігівщини
Армія РФ протягом доби 4 серпня обстріляла три прикордонні громади Чернігівщини: Новгород-Сіверську, Семенівську та Сновську. Вогонь вели з мінометів, ствольної артилерії, також використовували БпЛА для скидів. Загалом прикордонники зафіксували 33 вибухи.
Про це Суспільному повідомила речниця Чернігівського прикордонного загону Галина Шеховцова.
Новгород-Сіверська громада:
- Два вибухи (приходи, ймовірно, зі ствольної артилерії) в напрямку села Красний Хутір,
- П'ять вибухів (приходів, ймовірно, з міномета калібру 120 мм) по селу Грем'яч.
Семенівська громада:
- Один вибух (прихід, ймовірно, скид з БпЛА) по околицях села Карповичі.
Сновська громада:
- 25 вибухів (приходів, ймовірно, з міномета 120 мм) в районі села Клюси.
Найбільше атак Сили оборони відбили на Покровському напрямку — Генштаб
На Харківському напрямку військо РФ продовжувало штурмові дії. Тут відбулося 11 бойових зіткнень в районах населених пунктів Глибоке, Липці, Тихе та Вовчанськ.
Про це повідомляє Генштаб ЗСУ у своєму зведенні станом на 8 ранку 5 серпня.
На Куп’янському напрямку кількість боєзіткнень за добу зросла до шести. Сили оборони відбивали штурмові дії росіян біля п’яти різних населених пунктів. У бік Петропавлівки росіяни провели дві атаки.
На Лиманському напрямку українські війська відбили вісім штурмів окупантів РФ в районах населених пунктів Макіївка, Терни та Невське.
На Сіверському напрямку Сили оборони відбили вісім атак поблизу Спірного, Верхньокам’янського, Переїзного та Виїмки. Біля останньої військо РФ провело п’ять із цих атак.
На Краматорському напрямку українські воїни зупинили 15 спроб росіян прорвати українську оборону в районах Часового Яру, де відбулася понад половина з усіх боїв, а також Іванівського, Ступочок, Білої гори, Кліщіївки та Андріївки.
На Торецькому напрямку військо РФ здійснило 18 атак. Зусилля зосереджував у районах населених пунктів Нью-Йорк та Торецьк — провело тут майже 80 відсотків від усіх боєзіткнень. Окрім того, росіяни штурмували поблизу Залізного і Північного. Активно бомбардували місто Торецьк та його околиці — завдали 14 авіаударів.
На Покровському напрямку українські захисники відбили 30 атак. Основні зусилля військо РФ зосереджувало у районах Желанного і Новоолександрівки — там відбулася майже половина від загальної кількості боїв.
На Курахівському напрямку Сили оборони продовжують стримувати росіян у районах Красногорівки, Георгіївки, Костянтинівки, Парасковіївки і Карлівки. Загалом військо РФ 11 разів намагалося прорвати оборону українських військ.
На Времівському напрямку окупанти РФ здійснили шість штурмів українських позицій. Три з них відбулося неподалік Водяного.
На Оріхівському напрямку відбулось три бойових зіткнення неподалік Малої Токмачки. Ще дві атаки військо РФ провело у районі Роботиного і в напрямку Новоданилівки.
На Придніпровському напрямку росіяни зазнали поразки під час двох боєзіткнень.
На Волинському та Поліському напрямках ознак формування наступальних угруповань війська РФ не виявлено. Оперативна обстановка без суттєвих змін.
На кордоні з Чернігівською та Сумською областями РФ зберігає військову присутність, обстрілює з території РФ, зокрема населені пункти Сопич, Бачівськ, Чуйківка та Прогрес.
Генштаб: на фронті за добу відбулося 124 бойових зіткнення
На фронті протягом минулої доби було зафіксовано 124 бойових зіткнення. За уточненою інформацією, 4 серпня військо РФ завдало по позиціях українських підрозділів та населених пунктах 53 авіаційних удари (задіяло, зокрема, 74 КАБи), здійснило 4890 обстрілів, 97 із них — із реактивних систем залпового вогню.
Про це повідомляє Генштаб ЗСУ у своєму зведенні станом на 8 ранку 5 серпня.
Військо РФ завдало авіаударів, зокрема в районах населених пунктів Кругляківка, Лозова Харківської області; Григорівка, Курдюмівка, Торецьк, Часів Яр, Трудове, Олександропіль, Воздвиженка, Новогродівка, Гродівка, Катеринівка, Богоявленка, Времівка Донецької області та Лобкове і Новоданилівка на Запоріжжі.
За минулу добу авіація та ракетні війська і артилерія Сил оборони завдали 14 ударів по скупченнях живої сили російського окупаційного війська, уразили одну артсистему та три пункти управління російських окупантів.
У Херсоні чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.
В місті та області повітряну тривогу не оголошували.
Атака "шахедів" на Київщині: уламки впали за межами населених пунктів
У ніч на 5 серпня на Київщині двічі оголошували повітряну тривогу через атаку безпілотників. У регіоні працювала ППО.
Про це повідомив начальник Київської ОВА Руслан Кравченко.
"Ворог вкотре намагався атакувати нашу область за допомогою БпЛА. Тривога оголошувалася двічі та тривала майже всю ніч", — зазначив він.
За словами Кравченка, влучань в об'єкти інфраструктури не було. Також немає постраждалих внаслідок атаки.
При цьому голова ОВА додав, що зафіксували падіння уламків поза межами населених пунктів на відкритій місцевості.
У Сумах пролунав звук вибуху, повідомляють кореспонденти Суспільного. В місті та області оголошена повітряна тривога.
Командування Повітряних сил попереджало про пуск КАБів.
На Харківщині збили "Шахеди", у Лозівському районі від вибуху заинув чоловік
У ніч на 5 серпня російська армія атакувала Харківщину "Шахедами": їхні уламки пошкодили цивільну інфраструктуру у Васищевому та Ков'ягах. Також протягом доби зафіксували російський ракетний удар на Куп'янщині.
Як минула доба:
- Залишки російських безпілотників цієї ночі пошкодили цивільну інфраструктуру у Васищевому під Харковом та у Ков'ягах Валківської громади, повідомив керівник ОВА Олег Синєгубов. За його даними, протягом доби російські війська вдарили ракетою по Кругляківці — пошкоджено два будинки;
- У селі Нова Іванівка Лозівського району внаслідок детонації вибухонебезпечного предмета загинув 47-річний чоловік, йдеться у зведенні обладміністрації;
Скидали вибухові пристрої з безпілотників: війська РФ обстріляли 7 громад Сумщини
Вночі та зранку 5 серпня російські війська 9 разів обстрілювали Сумську область. Зафіксовано 36 вибухів. Під вогнем з території Росії опинилися Юнаківська, Білопільська, Краснопільська, Великописарівська, Новослобідська, Шалигинська та Середино-Будська громади.
Про це повідомили у військовій адміністрації.
З російських безпілотників були скидання вибухових пристроїв (2 вибухи) в Юнаківській громаді та Новослобідській громаді (3 вибухи).
В Білопільській громаді зафіксовані скидання шести боєприпасів з безпілотника (6 вибухів) та артобстріл (7 вибухів).
З артилерії російські війська били по території Середино-Будської громади (2 вибухи) та Шалигинської (10 вибухів).
Дві міни війська РФ скинули на Великописарівську громаду та чотири міни на територію Краснопільської громади.
Повітряні Сили: вночі збили 24 "шахеди" у семи областях
У ніч проти 5 серпня сили протиповітряної оборони у Київській, Вінницькій, Кіровоградській, Харківській, Сумській, Полтавській та Дніпропетровській областях знищили 24 "шахеди", якими військо РФ аткувало Україну.
Про це зранку повідомили у Повітряних Силах.
За даними Повітряних Сил, у ніч на 5 серпня російські окупанти атакували ударними БпЛА типу "Shahed»"із районів Приморсько-Ахтарськ, Курськ – РФ.
Радіотехнічні війська Повітряних Сил виявили та супроводжували 24 ударні дрони.
"В результаті протиповітряного бою усі ворожі БпЛА збито мобільними вогневих групами Сил оборони України, зенітними ракетними підрозділами та засобами РЕБ Повітряних Сил у Київській, Вінницькій, Кіровоградській, Харківській, Сумській, Полтавській та Дніпропетровській областях", — йдеться у повідомленні.
Війська РФ обстріляли 12 населених пунктів Херсонщини: четверо поранених
Упродовж доби армія РФ обстріляла 12 населених пунктів Херсонської області.
Про це у Telegram вранці 5 серпня повідомив керівник обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
Російські військові з різних видів озброєння били по Благовіщенському, Кізомису, Велетенському, Садовому, Станіславу, Бериславу, Тягинці, Бургунці, Антонівці, Дар'ївці, Придніпровському та Херсону.
Внаслідок обстрілів пошкоджені чотири багатоповерхівки та 10 приватних будинків. Поранення різного ступеня тяжкості отримали чотири людини, йдеться у повідомленні.
Окупанти РФ вивели в Чорне море на бойове чергування один корабель, який є носієм крилатих ракет "Калібр" — ВМС ЗСУ
Станом на ранок 5 серпня Росія вивела у Чорне море на бойове чергування один корабель, який є носієм крилатих ракет "Калібр" загальним залпом до 4 ракет.
Про це повідомляє пресслужба Військово-морських сил ЗСУ в Telegram.
Водночас в Азовському морі кораблі окупантів відсутні. У Середземному морі два російських кораблі, з яких один є носієм крилатих ракет "Калібр" загальним залпом до 16 ракет.
Крім того, минулої доби, в інтересах РФ, прохід Керченською протокою здійснили до Чорного моря десять суден, з них шість рухалися у напрямку протоки Босфор. До Азовського моря прохід Керченською протокою здійснили шість кораблів.
На війні в Україні РФ втратила понад 584 тисячі військових — Генштаб
Станом на ранок 5 серпня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 584 090 військовослужбовців.
Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За даними Генштабу, за добу російське військо втратило 1180 військових.
Військові РФ вдарили дроном та артилерією по Нікопольщині: двоє людей поранені
У ніч на 5 серпня російська армія вдарила по Нікопольському району Дніпропетровщини дроном та артилерією. Під ударами були Нікополь, Покровська, Червоногригорівська, Марганецька та Мирівська громади.
Про це у своєму Telegram-каналі повідомив начальник обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
У Покровській громаді внаслідок обстрілів поранені 26-річний чоловік і 70-річна жінка. Вони лікуватимуться вдома.
Пошкоджені кафетерій, торгівельний павільйон, автомат з продажу води. Також зачепило вісім приватних будинків, шість господарських споруд, гаражі, авто, сонячні панелі, лінії електропередач і газогін.
У Нікополі побите приватне підприємство. У райцентрі, як і в Червоногригорівській, Марганецькій та Мирівській громадах поранених та загиблих немає.
Упродовж доби армія РФ завдала 472 удари по восьми населених пунктах Запорізької області
Протягом минулої доби, 4 серпня, російські військові атакували 8 населених пунктів Запорізької області. Загиблих та поранених немає.
Про це сьогодні, 5 серпня, повідомив у Telegram начальник Запорізької ОВА Іван Федоров.
Загалом армія РФ завдала 472 удари по містах та селах Запорізької області:
- три авіаційних — по Лобковому та Малинівці;
- шість разів застосувала РСЗВ по Гуляйполю та Малій Токмачці;
- 293 безпілотниками різної модифікації атакувала Гуляйполе, Новоандріївку, Роботине, Малу Токмачку, Левадне та Малинівку;
- 170 разів з артилерії обстріляла території Гуляйполя, Залізничного, Новоандріївки, Роботиного, Малої Токмачки, Малинівки та Левадного.
"Надійшло 3 повідомлення про руйнування житла", — йдеться в повідомленні.
Малі оголосило про розрив дипвідносин з Україною, МЗС Сенегалу викликало українського посла
Малі оголосило, що розриває дипломатичні відносини з Україною після того, як високопоставлений український чиновник визнав "причетність" Києва до знищення наприкінці липня повстанцями-туарегами представників малійської армії та загону російської ПВК "Вагнер". Міністерство закордонних справ Сенегалу викликало посла України Юрія Пивоварова через допис на Facebook-сторінці посольства, у якому український дипломат нібито виказав підтримку повстанцям-туарегам у Малі.
Про розрив дипвідносин з Україною йдеться у комюніке перехідного уряду Малі.
У заяві наголошують, що уряд з "глибоким подивом взяв до відома підривні висловлювання", якими представник ГУР Андрій Юсов нібито "визнав причетність України" до нападу "озброєних терористичних груп", що призвело до загибелі представників армії Малі.
Зазначається також, що посол України у Сенегалі Юрій Пивоварський нібито "відкрито і без найменших сумнівів продемонстрував підтримку своєю країною міжнародного тероризму, зокрема в Малі".
У комюніке уряд Малі звинувачує Україну у підтримці "тероризму в Африці, зокрема, в Малі", порушенні суверенітету країни, в "агресії щодо Малі", "порушенні міжнародного права, включаючи Статут ООН".
Як повідомляє пресслужба МЗС Сенегалу, посла України Юрія Пивоварова викликали у міністерство через допис на Facebook-сторінці посольства, у якому український дипломат нібито виказав підтримку повстанцям-туарегам у Малі після знищення ними загону "ПВК Вагнер".
Також повідомляється, що послу України в Дакарі "нагадали про зобов’язання розсудливості, стриманості та невтручання" під час виконання його дипломатичної місії.
Зазначимо, що зараз на Facebook-сторінці українського посольства в Сенегалі нема жодної публікації, щодо розгрому "вагнерівців" у Малі.