Плани Кремля передати ракети хуситам свідчать про поглиблення співпраці РФ та Ірану — ISW

Кремль. AP

Плани Кремля передати ракети та іншу військову техніку хуситам у Ємені свідчать про зростання військового партнерства Москви і Тегерана. Росія, ймовірно, прагне використовувати іранських ставлеників для опосередкованого протистояння із Заходом і в такий спосіб впливати на процес прийняття рішень на Заході. Також йдеться про зростання залежності РФ від Ірану щодо високоточної зброї та компонентів.

Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Зазначається, що, вочевидь, Кремль планував передати ракети та іншу військову техніку хуситам у Ємені, але дипломатичний тиск змусив його відмовитися від цього кроку.

Так, CNN повідомило 2 серпня, що офіційні особи США та інші джерела, знайомі з цим питанням, заявили, що Росія готувалася доставити хуситам ракети та інше військове обладнання наприкінці липня 2024 року, але відмовилася від цього плану після дипломатичних зусиль США та Саудівської Аравії. Американські офіційні особи заявили, що вони не впевнені, чи були протести Саудівської Аравії визначальним фактором для припинення запланованої передачі.

Джерела CNN повідомили, що щонайменше троє російських військових офіцерів відвідали Ємен наприкінці липня 2024 року, щоб консультувати хуситів і, можливо, допомогти хуситам у проведенні навчань з бойовою стрільбою, які хусити пізніше скасували.

Американські офіційні особи заявили, що Росія розглядає озброєння і консультування хуситів як захід у відповідь на зняття деяких американських обмежень на використання Україною наданої США зброї для завдання ударів по території Росії, відзначає ISW. 6 червня очільник Росії Володимир Путін заявив, що як “симетричну відповідь” Росія надасть далекобійні засоби ураження неназваним суб'єктам для завдання ударів по Заходу.

Плани Росії щодо підтримки хуситів з метою непрямої конфронтації із Заходом і загрози подальшої ескалації, про які повідомлялося останнім часом, узгоджуються з низкою російських інформаційних і гібридних операцій, що мають на меті спонукати Захід відмовитися від підтримки України через побоювання конфронтації з Росією, відзначають аналітики ISW.

“Готовність Путіна розглянути можливість підтримки хуситів під час їх нападу на Ізраїль і міжнародне судноплавство є частиною поглиблення російсько-іранської військової співпраці та зростання залежності Росії від Ірану щодо високоточної зброї та компонентів”, — йдеться також в аналітичному звіті.

Зазначається, що поглиблення партнерства Росії з Іраном, ймовірно, спонукатиме Росію розглянути можливість підтримки інших іранських маріонеток та використання цих груп в інших непрямих спробах погрожувати Заходу ескалацією.

Підвищена готовність Росії використовувати Іран та його помічників для опосередкованого протистояння із Заходом завадить спробам Росії представити російську зовнішню політику на Близькому Сході як збалансовану та може ще більше ускладнити відносини Росії з країнами, стурбованими російсько-іранською співпрацею, наголошують аналітики.

Участь Ірану у війні Росії проти України

13 вересня 2022 року військові ЗСУ уперше знищили ударний дрон-камікадзе іранського виробництва, який використали війська РФ.

За даними української розвідки, Росія замовила в Ірані понад 2400 дронів, якими регулярно атакує інфраструктурні та цивільні об'єкти в Україні. Іран заперечує надання Росії зброї для війни в Україні.

У жовтні 2022-го Американський Інститут вивчення війни (ISW) інформував, що члени Корпусу вартових ісламської революції Ірану перебувають в окупованому Криму, щоб навчати російських військових користуватися дронами-камікадзе Shahed-136.

1 березня 2023 року британська розвідка повідомила, що у російської армії з'явився другий майданчик для запуску іранських дронів. Тепер РФ почала запускати БПЛА з Брянської області, що скорочує час підльоту до Києва.

Раніше аналітики з Conflict Armament Research зазначили, що Росія модифікувала іранські дрони, переробивши їхню ударну частину для того, щоб завдавати максимальної шкоди енергетичній інфраструктурі України.

10 червня, офіційний представник Білого дому Джон Кірбі заявив, що Росія отримує з Ірану матеріали, необхідні для будівництва заводу з виробництва безпілотників, який може бути повністю запущений на початку наступного року.

За його словами, отримані супутникові знімки свідчать про плани розмістити завод з виробництва БПЛА в особливій економічній зоні "Алабуга" в Росії на території Республіки Татарстан.