Близько 700 тисяч людей можуть виїхати за кордон у 2024-2025 роках — НБУ

Українські біженці. AP/Petr David Josek

Протягом 2024-2025 року з України може виїхати близько 700 тисяч людей. Погіршення ситуації в енергетиці та повільна нормалізація економічних умов зумовить у ці роки більший відплив мігрантів, аніж раніше очікувалося.

Такий прогноз дав НБУ, йдеться у липневому інфляційному звіті регулятора.

"Це припущення погіршено порівняно з квітневим інфляційним звітом у зв'язку зі значною руйнацією української енергетичної системи, що супроводжується тривалими відключеннями е/е та посилює ризики для опалювального сезону", — йдеться у документі.

Нацбанк зауважив, що окрім побутових труднощів, часті відключення світла негативно впливають на виробничі процеси. Це зменшує економічну активність і попит на робочу силу, додатково стимулюючи міграцію.

"Переважають негативні ризики ще більшого відпливу мігрантів за кордон, меншого та пізнішого їх повернення. Вагомими чинниками цього можуть стати законодавчі рішення урядів країн-реципієнтів щодо поглиблення інтеграції українських мігрантів у країнах перебування, а їхніх дітей — в освітніх системах країн перебування, і, відповідно, збільшення схильності до об'єднання родин за кордоном", — зауважили там.

В НБУ очікують, що "чисте повернення мігрантів" до України почнеться у 2026 році та буде поступовим. Так може повернутися близько 400 тисяч осіб.

Також у регуляторі припускають, що кількість ВПО також залишатиметься значною, адже згідно з опитуваннями значна їх частка не має куди повертатися через значні руйнування.

Українські біженці за кордоном

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну ЄС активував Директиву тимчасового захисту, яка надала українцям право легально перебувати на території Євросоюзу та отримувати базові соціальні послуги. Мовиться про охорону здоров’я, освіту та право на працевлаштування. Термін дії документа — до березня 2025 року із можливістю продовження.

Рада Європейського Союзу у вівторок, 25 червня, ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту до 4 березня 2026 року для українських біженців.

За даними Євростату, статус тимчасового захисту в країнах ЄС отримали 4,3 мільйона людей, які залишили Україну унаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Це дані станом на 31 травня. 98% з них — громадяни України.