Якщо Китай захоче, він зможе примусити Росію зупинити війну проти України. КНР — одна з впливових держав.
Про це заявив президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю представникам французьких ЗМІ.
"Якщо Китай захоче, він зможе примусити Росію зупинити цю війну. Я б хотів би, щоб вони не займали посередницьку місію. Я хотів би, щоб вони тиснули на Росію щодо закінчення війни. Так само як тиснуть Сполучені Штати, як тисне ЄС", — наголосив глава держави.
Він зауважив, чим сильніше держава, тим сильніше треба тиснути на РФ – не навпаки. Тоді, припускає Зеленський, буде швидкий результат. Президент України додав, що не треба у війні, коли є агресор, займати посередницьку позицію. На його думку, це не сильна позиція.
"Я хотів би, щоб у Китаю була сильна позиція щодо цієї війни, щоб вони зупинили росіян. Нічого нам зайвого не потрібно. Не потрібна ніяка додаткова підтримка. Усе повинно базуватись на міжнародному праві. Я б дуже хотів, щоб у Китаю була ось така дуже принципова позиція", — сказав Володимир Зеленський.
Позиція КНР щодо війни в Україні
У травні лідер Китаю Сі Цзіньпін під час пресконференції з очільником Кремля Володимиром Путіним заявив, що Пекін і Москва виступають за "політичне врегулювання" війни в Україні.
Китай відмовився взяти участь у саміті миру, бо туди не запросили Росію.
Зеленський заявив, що Китай переконував деякі держави не брати участь у саміті миру, який пройде у Швейцарії 15-16 червня. Пекін заперечив звинувачення в тому, що КНР чинить тиск на інших, щоб вони не відвідували Глобальний саміт миру.
Раніше держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Китай не може шукати шляхи для припинення війни в Україні та покращення відносин з Європою і водночас постачати Росії товари, які є "найбільшим викликом європейській безпеці з часів закінчення холодної війни".
Наприкінці липня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зустрівся з очільником МЗС КНР Ваном Ї у китайському місті Гуанчжоу. Головною темою обговорень став пошук шляхів припинення російської агресії, а також — можливої ролі Китаю у досягненні сталого і справедливого миру.
На сайті МЗС Китаю зауважили, що Україна та КНР підкреслили необхідність довгострокового бачення та планування відносин між двома країнами. А також — просування вперед китайсько-українських відносин та двостороннього співробітництва.