Прем'єр-міністр Денис Шмигаль поінформував, що запросив на розмову новопризначеного словацького посла в Україні Павела Віздала. За його словами, він має намір обговорити з Віздалом українські санкції проти призупинення транзиту нафти російської компанії "Лукойл" у Словаччину.
Про це очільник українського Кабінету міністрів повідомив у Telegram.
"Ще раз наголосив, що санкції України проти російських компаній не становлять загрози енергетичній безпеці Словаччини. Ми залишаємося надійним партнером, а також жодним чином не порушуємо Угоду про Асоціацію з ЄС", — йдеться у дописі Шмигаля.
Водночас прем'єр підкреслив, що Росія продовжує займатися енергетичним шантажем.
"Будь-яка залежність від російської нафти, газу чи інших товарів — це величезний ризик абсолютно для всіх європейських країн. Саме тому ЄС дав рекомендації та інструменти всім країнам-членам диверсифікувати поставки", — пояснив він.
Шмигаль зазначив, що разом із європейськими партнерами українська влада готова до реалізації проєктів, які посилять енергетичну безпеку України та ЄС. Він додав, що крім цього Кабмін буде працювати над планом спільних консультацій України та Словаччини, які плануються на жовтень цього року.
"Продовжуємо нашу взаємодію в межах політики "нового прагматизму", яка дозволить нам вивести відносини України та Словаччини на новий рівень", — резюмував очільник уряду.
Що кажуть у Єврокомісії щодо санкцій України проти "Лукойлу"
Як заявив на брифінгу 1 серпня представник Європейської комісії Балаш Уйварі, санкції, запроваджені Україною проти "Лукойлу", ймовірно, не впливають на транзит нафти. За його словами у Словаччини та Угорщини є "альтернативні шляхи" поставок цієї сировини.
"Санкції, введені Україною на "Лукойл", не впливають на поточні операції з транзиту нафти через "Дружбу", що здійснюються трейдинговими компаніями, доки "Лукойл" не є колишнім власником нафти. Наразі служби Єврокомісії, як я вже казав, все ще чекають на детальну відповідь від Словаччини та Угорщини, яка б дозволила нам підтвердити, що це справді так", — сказав представник ЄК.
Крім того, він підтвердив, служби ЄК попередньо дійшли висновку, що термінові консультації на цей час не є необхідними, оскільки наразі немає жодних ознак безпосереднього ризику для безпеки поставок нафти.
"Наразі ми можемо сказати, що ми перебуваємо на стадії попереднього аналізу, і ми запросили додаткову інформацію. Але цей попередній аналіз, який ми маємо, вказує на те, що принаймні в липні відсутні обсяги від "Лукойлу" були заміщені іншими постачальниками через той самий нафтопровід "Дружба". І як ми вже говорили, для Угорщини і Словаччини існують інші альтернативи, які включають, наприклад, можливе збільшення імпорту з альтернативного трубопроводу "Янав" з Хорватії, який має достатню резервну потужність для обсягів обох країн", — додав Уйварі.
Що відомо про санкції проти "Лукойлу" та реакцію Словаччини й Угорщини
20 липня видання Politico написало, що в Угорщині протягом кількох наступних тижнів може виникнути паливна криза після того, як Україна в червні частково заборонила транзит російської нафти через свою територію. Обмеження блокують транзит трубопровідної нафти від "Лукойлу" до Центральної Європи.
Основна ціль України — перекрити ключове джерело фінансів для Росії, яка використовує гроші за нафту на своє військо.
Як сказав глава МЗС Угорщини Петер Сіярто на зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, у червні РНБО України запровадила обмеження, які блокують транзит трубопровідної нафти з "Лукойлу" до Центральної Європи. З 17 липня постачання припинилися.
Міністри закордонних справ Угорщини Петер Сіярто та Словаччини Юрай Бланар заявили, що Україна порушила угоду про асоціацію з Євросоюзом, коли заборонила транзит нафти з російського "Лукойлу". Вони просять ЄК вжити заходів.
У Єврокомісії заявили, що вивчають ситуацію щодо припинення транзиту нафти територією України до Угорщини, Словаччини та Чехії через санкції проти російської компанії "Лукойл". Рішення готують та оприлюднять пізніше.
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо сказав, що, якщо Україна не відновить транспортування російської нафти від "Лукойлу" через свою територію, завод Slovnaft припинить постачати Києву дизель. За його словами, словацький нафтопереробний завод покриває 10% українського споживання.
Тим часом президент цієї країни Петер Пеллегріні та міністр оборони країни Роберт Каліняк розкритикували Україну за припинення транзиту нафти російської компанії "Лукойл" через трубопровід "Дружба". Пеллегріні заявив про ймовірність застосування заходів у відповідь.
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що Угорщина продовжить блокувати програму фінансування військової допомоги Україні на 6,5 млрд євро в межах Європейського фонду миру до того моменту, поки Київ не дозволить російському "Лукойлу" транспортувати нафту через Україну до Угорщини.