Єврокомісія вимагає від Угорщини пояснень щодо спрощення в'їзду для росіян та білорусів

Європейська комісія хоче від Угорщини пояснень, яким чином влада країни має намір пускати до себе за спрощеною процедурою громадян Росії та Білорусі і як буде виконувати вимоги щодо в’їзду в Шенгенську зону.

Про це на брифінгу заявила речниця ЄК Аніта Гіппер.

Коментуючи повідомлення про те, що Угорщина, яка є членом Шенгенської зони, послабила в'їзд на свою територію для росіян та білорусів, Гіппер заявила, що Єврокомісія обговорює це питання з угорською стороною. За її словами, ЄК також хоче з'ясувати, наскільки масштабними будуть візові послаблення та як відповідати нормам безпеки.

"Росія є загрозою безпеки для ЄС. Усі інструменти на рівні країн-членів і Євросоюзу повинні забезпечити безпеку блоку і брати до уваги безпеку Шенгенської зони загалом", — сказала вона.

Гіппер підкреслила, що Угорщина зобов'язана забезпечити виконання всіх вимог щодо в'їзду до Шенгенської зони.

"Це заявка не лише на наявність віз або актуальних посвідок на проживання, а й усі їх дані у червоних списках у базі даних Шенгенської зони", — зазначила речниця ЄК.

Напередодні стало відомо, що після візиту премʼєр-міністра Угорщини Віктора Орбана до Москви, Будапешт включив громадян Росії та Білорусі до програми так званої "національної карти", яка видається для охочих працювати в Угорщині на два роки з можливістю продовження. Тобто росіяни та білоруси можуть в’їжджати до ЄС через Угорщину без будь-яких перевірок безпеки та безперешкодно рухатись до інших країн блоку.

"Мирний" тур прем'єра Угорщини Орбана

З 1 липня Угорщина почала піврічне головування в Європейському Союзі та займатиметься організацією роботи Ради ЄС.

2 липня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прибув до Києва і зустрівся із президентом України Володимиром Зеленським. Під час зустрічі він закликав розглянути припинення вогню. За його словами, це може прискорити мирні переговори. Водночас він оцінив мирні ініціативи президента України, але, за його словами, на їхнє втілення потрібно "багато часу".

5 липня прем'єр Угорщини Віктор Орбан прибув до Москви, де зустрівся з очільником Кремля Володимиром Путіним. Там Орбан побачив, що "позиції сторін війни далекі одна від одної", але пообіцяв продовжити "мирні зусилля". У своєму пості у Facebok Орбан опублікував світлини із Путіним й написав: "Мир має бути укладено".

8 липня він зустрівся у Пекіні із китайським лідером Сі Цзіньпіном. Після зустрічі з Сі Орбан заявив, що Китай — це "ключова сила" у створенні умов для миру між Україною та Росією.

У Вашингтоні на полях саміту НАТО Орбан зустрівся з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом.

А 11 липня угорський лідер зустрівся з експрезидентом США Дональдом Трампом. "Ми обговорювали способи досягнення миру. Хороша новина дня: він збирається розв'язати цю проблему", – написав він.

9 липня в розпорядженні Суспільного опинився лист Орбана до очільника Євроради Шарля Мішеля. Там йдеться, що Росія розглядає китайсько-бразильську пропозицію щодо завершення війни в Україні й готова розглядати свою участь у мирних переговорах лише там, де присутні обидві сторони.

Євросоюз підкреслив, що Орбана не просили про мирні місії, політик не має мандату на взаємодію з Росією від імені ЄС і діє у межах двосторонніх відносин — Будапешта та інших країн.

МЗС України, коментуючи поїздки Орбана, наголосило про єдиний принцип миру — "жодних домовленостей про Україну без України".

Орбан написав листа Мішелю, в якому закликав до переговорів із Китаєм про "мирну конференцію", відновлення дипломатичних відносин із Росією.

Мішель написав листа у відповідь, у якому зазначив, що позиція ЄС щодо України узгоджена Радою на основі консенсусу та була підтверджена у червні. Він також заявив, що Орбан, країна якого зараз головує в Раді ЄС, не має мандата виступати від імені Союзу.