У Малі повстанці-туареги заявили про ліквідацію десятків вагнерівців

Група російських найманців із ПВК "Вагнер" сідають у вертоліт на півночі Малі, дата фото невідома. АР

У Малі повстанці-туареги заявили, що за два дні боїв біля алжирського кордону були вбиті і поранені десятки солдатів і найманців ПВК "Вагнер".

Про це повідомляє Reuters із посиланням на заяву повстанців.

За повідомленням повстанського руху "Постійні стратегічні рамки для миру, безпеки та розвитку" (CSP-PSD), його бійці захопили бронетехніку, вантажівки та цистерни під час боїв у прикордонному місті Тінзауатен. Повстанське угруповання також повідомило, що пошкодило гелікоптер, який розбився в місті Кідаль.

Армія Малі повідомила, що в боях двоє її солдатів загинули і 10 зазнали поранень, однак при цьому ліквідовано близько 20 бойовиків. Крім того, за словами військових, під час виконання місії розбився один із гелікоптерів армії в місті Кідаль, обійшлося без загиблих.

Як пише Telegram-канал Baza, колона "вагнерівців" потрапила в засідку туарегів у Малі. За попередніми даними, загинули щонайменше 20 найманців, серед яких був і автор Telegram-каналу Grey Zone. Зазначається, що повідомлення у каналі Grey Zone не оновлюються з 23 липня.

Згодом у соцмережі Х з'явився допис нібито від малійського повстанського руху CSP-PSD з пропозицією передати Україні полонених "вагнерівців".

"Дорогі браття українці, ми, збройні сили CSP-DPA, хочемо висловити нашу солідарність із вашою боротьбою проти російських злочинців. Ми захопили велику кількість найманців "Вагнера" та хочемо передати вам цих полонених на знак підтримки та солідарності. Цей жест спрямований на те, щоб допомогти вам у вашій боротьбі за справедливість та свободу", — йдеться у тексті "звернення".

"Звернення" малійських повстанців. abdalaag2022 / Х

Суспільне не може підтвердити, що інформація з допису відповідає дійсності.

Довідка: Туареги – етнічна група, яка населяє регіон Сахари, в тому числі частину північного Малі. Угрупування розпочало повстання проти уряду малійської хунти у 2012 році, але пізніше повстання перехопили ісламістські угрупування.

У 2015 році воно підписало мирну угоду з Бамако, але наприкінці 2022 року CSP-PSD вийшло з переговорів. Проти туарегів, у тому числі, воює так звана "ПВК Вагнер".

Що відомо про діяльність ПВК "Вагнер" в Африці

За даними журналу The Economist, помітний контингент найманців ПВК "Вагнер" присутній щонайменше в п’яти африканських країнах: Судан, ЦАР, Лівія, Малі, Мозамбік. Крім того, на тому чи іншому рівні впливу і присутності, "вагнерівці" діяли на території ще семи країн Африки: Камерун, Мадагаскар, Буркіна-Фасо, Демократична Республіка Конго, Екваторіальна Гвінея, ПАР, Зімбабве, Кенія. У всіх цих країнах ПВК "Вагнер" використовує своєрідну "бізнес-модель", яка складається з трьох потенційних елементів, їх наявність чи поєднання залежить від конкретної держави. Ці три рівні діяльності "вагнерівців" — військовий, економічний і політичний.

26 січня 2023 року США визнали "ПВК Вагнера" транснаціональною злочинною організацією.

У лютому лейбористи закликали Велику Британію наслідувати їхній приклад і назвати групу терористичною групою, звинувативши її у вчиненні "жахливих звірств".

У червні координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що у США є інформація про те, що перехідний уряд Малі з кінця 2021 року заплатив ПВК "Вагнер" понад 200 мільйонів доларів.