Умєров розповів про новинки в реабілітації військових — проєкт "Реноватор" та нову освітню програму

Доповнено
Міністр оборони України Рустем Умєров. Олександр Магула/Суспільне

Міністр оборони України Рустем Умєров 27 липня розповів про основні напрями щодо реабілітації військовослужбовців ЗСУ, над якими працює МОУ. Україна запровадила нову військово-лікувальну спеціальність із психології, разом з НАТО запускає проєкт "Реноватор" та розвиває програму реабілітації, яка допоможе бійцю повертатися на службу.

Про це міністр сказав на першому щорічному Міжнародному конгресі з військової медицини та ментального здоров'я "Воїн: життя, здоров'я, боєздатність" 27 липня в Києві, передає кореспондент Суспільного.

У галузі реабілітації є корисною програма "Ти як?" першої леді Олени Зеленської. У межах спільної роботи Міністерство оборони й ініціатива "Ти як?" повернули у власність держави землю і фонд санаторію, на базі якого розробили реабілітаційний центр. Також розпочали створення центру реінтеграції звільнених з полону військовослужбовців.

"Для якісної підтримки ментального здоров'я наших воїнів ми виділили окрему військово-лікувальну спеціальність — "Психологія". Наші психологи проводять підготовку інструкторів країн і партнерів у контролі бойового стресу. І ми продовжуємо розвивати наші спроможності в цьому напрямку", — наголосив Умєров.

Умєров розповів також про проєкт "Реноватор". У його межах буде 5 центрів, які створюють разом з партнерами з НАТО. "Реноватор" включає сучасні реабілітаційні центри для відновлення здоров'я військових. Кожен такий центр буде обладнаний сучасними технологіями, які забезпечать якісне лікування і реабілітацію, обіцяють у відомстві.

Окрім того, Умєров сказав, що буде розроблена і впроваджена ефективна система реабілітації, яка допоможе військовослужбовцям повернутися в стрій, до служби після травм та хвороб. "Це включатиме також програму ментального відновлення військових і наша мета буде забезпечити оптимальну реабілітацію залежно від того, чи людина повертається до строю, чи переходитиме в цивільне життя", — уточнив Рустем Умєров.

"Ми направимо тисячі військовослужбовців на програми відновлення і відкриємо сучасний центр реінтеграції звільнених з полону військовослужбовців", — підсумував міністр оборони.

Про користь і важливість таких змін у сфері реабілітації розповіла в коментарі Суспільному Ольга Щеглюк, лікарка фізично-реабілітаційної медицини Ірпінського військового госпіталю.

За її словами, важливими змінами було те, що впроваджені реабілітаційні пакети, були створені маршрути пацієнтів безпосередньо з ампутацією, зі спинальною, черепно-мозковою травмою тощо.

Важливо, по-перше, щоб були маршрути для реабілітологів за основними патологіями в пацієнтів.

Другий дуже важливий момент, каже Ольга Щеглюк, — це впровадження мультидисциплінарного підходу. Зокрема, щоб на базі реабілітаційних центрів працювала мультидисциплінарна команда.

"Зараз відповідно до цього має змінюватися і система реабілітації в Збройних силах, тому що мультидисциплінарна команда передбачає у своєму складі лікаря фізично-реабілітаційної медицини, фізичного терапевта, ерготерапевта, а ще, залежно від пацієнта, терапевта з мовлення, соціального працівника тощо. Це дуже важливо, але, на жаль, не всі посади досі можливі у ЗСУ, тому над цим теж зараз ведеться робота", — підкреслила медикиня.

Досвід мультидисциплінарної команди з реабілітації запозичується яв Україну з-за кордону, додала фахівчиня.

Новину доповнено о 18:40. Додано коментар Ольги Щеглюк.