"У полоні РФ пів тисячі медиків": родини полонених лікарів та правники звернулися до міжнародної спільноти

Ексклюзивно
Пресконференція "Як визволити українських медиків з російського полону", Україна, 26 липня 2024 року. Суспільне Новини

Напередодні Дня медика родини полонених лікарів та правники звернулися до міжнародної спільноти із закликом звернути увагу на питання полону українських медиків. Міжнародний комітет Червоного Хреста підтвердив утримання у полоні РФ щонайменше 60 українських лікарів.

Про це родини полонених медиків та правники заявили на пресконференції, передає кореспондентка Суспільного.

"46 військових медиків, за зверненням їх сімей, які потрапили до полону. Але ми розуміємо, що їх більше, бо говоримо лише про тих, хто до нас звернувся. Нам відомо, що попередньо в полоні 500 медиків. 78 з них було звільнено шляхом обмінів", — розповів засновник ГО "Військові медики України" Андрій Кривцов.

Він зауважив, що вони просять світову спільноту підтримати заборону на ввезення всіх російських товарів та розширити економічні санкції на медичні та дослідницькі установи.

"Бойкот російських лікарів та медиків на міжнародному рівні. Повинні бути публічні засудження та міжнародний тиск", — сказав Кривцов.

Що про російський полон розповів медик, якого звідти звільнили

Начальник медичної частини 36 бригади морської піхоти Володимир Лабузов, якого звільнили з російського полону у грудні 2022 року, розказав, що там не було жодного гуманного ставлення. Те, що він медик, — було тригером для співробітників тих закладів, де його утримували. Лабузов розповів, що підйом у полоні був о 6:00. Після виконання гуртом російського гімну проводили ранкову перевірку.

"Нас виводили з камери й були фізичні впливи. Руки, ноги, кийки, шокери, собаки… Далі сніданок, якщо так можна сказати. Далі допити. І так щодня. Побиття — це було обовʼязковою частиною дня", — сказав начальник медичної частини 36 бригади морської піхоти.

Як можна кваліфікувати полон українських лікарів

Юрист та експерт з міжнародного гуманітарного права "Медійної ініціативи за права людини" Андрій Яковлєв зауважив, що, якщо говорити про полон медиків, то мовиться не просто про порушення законів та звичаїв війни.

"Потрібно арештувати не лише виконавців, але щоб були ордери на арешт і тих, хто дає накази. Це щонайменше воєнний злочин, але й може бути кваліфікований як злочин проти людяності. Нам треба думати над тим, як збільшити територію виконання вироків", — наголосив юрист.

За його словами, згідно з міжнародним гуманітарним правом, у деяких випадках медиків можна затримати для надання допомоги пораненим військовополоненим. Однак, мовиться лише про час, який треба для цього. Це більше стосується поля бою.

Натомість Росія утримує медиків цілеспрямовано та депортує їх на свою територію. Тому, за словами Яковлєва, не можна говорити про те, що РФ має бодай одну законну підставу для полону лікарів.

"У полоні можна утримувати лише комбатанта, а медик — не комбатант. То це значить, що це — незаконне позбавлення волі. Незаконне позбавлення волі є воєнним злочином", — наголосив експерт з міжнародного гуманітарного права.

Він зауважив, що міжнародна спільнота передусім має розрізняти те, що Росія утримує у полоні саме медиків, а не людей зі зброєю, які надають медичну допомогу.

Пресконференція "Як визволити українських медиків з російського полону", Україна, 26 липня 2024 року. Суспільне Новини

Захист медиків у полоні РФ

Координаторка проєктів підтримки родин у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими Вікторія Цимбалюк зауважила, що військові медики повинні бути повернені навіть не у межах обміну. Їх треба захищати Женевськими конвенціями як лікарів — вони мають бути захищені у світовій спільноті проти насильницьких зникнень.

"У нас є три основних категорії: це робота над збереженням життя в полоні, повернення полонених та покарання тих, хто несе відповідальність за ці злочини. Ми говоримо про те, що над медиками також вчиняються тортури. І є ризик втрати життя", — сказала Вікторія Цимбалюк.

За її словами, перебуваючи у полоні, українські медики неодноразово надають допомогу навіть російським військовим. Вона додала, що згідно з гуманітарним правом, Росія мала б повідомити Україну через Міжнародний комітет Червоного Хреста про стан здоровʼя і місце перебування полонених лікарів.