Послуга бронювання військовозобов'язаних працівників у застосунку "Дія" вже у липні буде доступна для підприємств критичної інфраструктури, а також для тих компаній і організацій, які допомагають Силам оборони України.

Про це в ефірі Першого каналу Суспільного розповіла заступниця директора директорату розвитку електронних послуг Міністерства цифрової трансформації Валерія Ткач.

"Є підприємства та організації, які забезпечують потребу, або надають послуги, чи поставляють товари для ЗСУ. Саме їм, в першу чергу, буде доступна ця послуга. Далі ми будемо розширювати коло цих підприємств. Це будуть і державні установи, і комунальні підприємства. Це великий перелік, куди входять і оборонні підприємства, і енергетика. Тому будемо поступово додавати нові групи", — сказала урядовиця.

Ткач також пояснила, чи зможуть керівники підприємств у "Дії" редагувати список військовозобов'язаних працівників, у разі якщо їхня кількість буде змінюватись у випадку звільнення і влаштування на іншу роботу.

"Умовно: є компанія, в неї ліміт бронювання 50%. Уявімо, що в компанії 100% військовозобов'язаних, тобто вона може бронювати 50 осіб. Звісно, люди звільняються, влаштовуються на іншу на роботу і ця інформація відображається в реєстрах і вона буде перевірятись під час бронювання. Тож, якщо у компанії є ліміт, вона може забронювати людей — то це буде не проблема. А якщо прийде новий співробітник і керівник підприємства його забронює, і якщо людина потім звільнилась — то це бронювання буде анульовано, як тільки особа перестане працювати. Тобто, все буде дуже швидко перевірятись", — сказала вона.

Урядовиця також розповіла, де можна буде побачити інформацію про бронювання у реальному часі.

"Бачити бронь буде лише керівник підприємства, і сама людина, яка заброньована. Поки йдеться про застосунок "Резерв+". У самій "Дії" поки ми не передбачаємо цього відображення. Проте якщо людина захоче отримати паперовий витяг — це також буде передбачено", — сказала Ткач.

30 травня стало відомо, що Міноборони, Мінцифра та Мінекономіки працюють над тим, аби протягом місяця запровадити в "Дії" функцію електронного бронювання військовозобов'язаних працівників.

Що відомо про бронювання

Нині можуть бути заброньовані працівники органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств та організацій у порядку, встановленому Кабміном.

Постанова Кабміну зараз дозволяє бронювати 50% військовозобов'язаних працівників критично важливих для функціонування економіки підприємств.

У квітні премʼєр-міністр Денис Шмигаль доручив міністерствам оновити постанови про визначення критично важливих підприємств, за якими бронюють військовозобовʼязаних. Він заявив, що бронювання має бути справедливим і повинні бути чіткі критерії, за якими визначатимуть такі підприємства.

У Верховній Раді планують зареєструвати законопроєкт про економічне бронювання. У Комітеті з питань економічного розвитку є пропозиції, які розробляла група на чолі з головою Комітету Дмитром Наталухою. Ці пропозиції надають можливість роботодавцю самостійно визначити стратегічно важливих для підтримки життєдіяльності бізнесу робітників, сплатити 20 000 грн в місяць військового збору за кожного з них, й продовжувати працювати та сплачувати податки.

Що відомо про законопроєкт щодо мобілізації

26 грудня 2023 року Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.

11 квітня український парламент у другому читанні ухвалив законопроєкт про мобілізацію. Депутати прийняли документ без норми про демобілізацію. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, ухвалений Верховною радою. Законної сили документ набув 18 травня 2024 року.