Меркель знала про плани Путіна шантажувати Європу газом, але приховала інформацію — ЗМІ

Ексканцлерка Німеччини Ангела Меркель . Ангела Меркель. Фото: УНІАН

Колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель знала про плани Росії обмежити постачання газу, щоб чинити тиск на запуск Nord Stream 2, але приховала цю інформацію перед тим, як піти у відставку наприкінці 2021 року.

Про це повідомляє Handelsblatt.

"Криза газових цін застала Німеччину зненацька. Але в Берліні ще перед нападом Росії на Україну підозрювали, що Кремль маніпулює газовим ринком. Проте уряд не вдавався ні до яких дій", — пише видання.

Про те, що Меркель знала про плани Путіна та приховала інформацію про це свідчать розсекречені документи щодо газопроводу "Північний потік - 2". Зокрема, у документах було знайдено записку чиновника німецького міністерства економіки від серпня 2021 року.

Там ідеться про те, що Росія через майбутнє завершення запуску Північного потоку-2 стримує експорт у Північно-Західну Європу, щоб "створити тиск з метою (дострокового) введення в експлуатацію цього газопроводу". Чиновник також зазначає, що Росія, штучно спробувала створити нестачу газу у Європі, щоб змусити німецьку владу запустити газопровід до завершення його сертифікації.

Автор службової записки підкреслив, що газосховища, які належать Газпрому в Німеччині, всупереч досвіду всіх останніх років заповнені "не дуже добре", а закачування йде "дуже мляво".

Пізніше цей документ отримав міністр економіки та близький соратник Меркель Петер Альтмайєр, він і поінформував про це й Меркель, й уряд. У 2021 році журналісти запитували у Меркель щодо можливих дій Росії щодо газопостачання. Однак вона тоді сказала, що не бачить ознак того, що Росія скорочує постачання газу до Європи.

У Берліні і далі довіряли Росії, яка спочатку посилалася то на пожежу на одному із родовищ, то на необхідність спочатку заповнити власні газосховища. Тим паче, що наприкінці жовтня Володимир Путін запевнив, що європейські газосховища незабаром будуть заповнені.

У результаті в грудні 2021 року, коли Петер Альтмайєр передав справи новому міністру економіки Роберту Габеку, тому була представлена нова службова  записка, в якій зазначалося: газосховища все ще заповнені в середньому лише на 59%, а "очікувана і обіцяна "Газпромом" закачка в жовтні та листопаді" так і не відбулася.

Handelsblatt зазначає, що напівпорожніх газосховищ до початку опалювального сезону можна було б уникнути, якби в Німеччині діяв закон, який зобов’язував операторів підземних сховищ газу забезпечувати напередодні зими певний рівень заповненості. Однак уряд Меркель незмінно відмовлявся від такого заходу, його було ухвалено тільки після приходу уряду Олафа Шольца.