Кабмін ухвалив проєкт угоди між Україною та США для отримання $7,9 млрд допомоги

Кабмін. Фото: пресслужба КМУ

Кабінет міністрів ухвалив проєкт угоди між Україною та США, який дозволить Україні отримати майже 7,9 млрд доларів фінансово-економічної підтримки.

Про це на засіданні уряду заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

За його словами, це кошти в межах нового пакета американської допомоги у розмірі 60 млрд доларів, які будуть спрямовані в бюджет України.

Як пише Економічна правда, відповідно до тексту угоди, економічна допомога США перевищить 9,4 млрд доларів та виділятиметься за декількома програмами:

  • До 7,849 млрд доларів виділять з Фондів економічної підтримки (ESF), які спрямують до держбюджету України;
  • До 50 млн доларів виділять для запобігання та реагування на відсутність продовольчої безпеки (перелік країн, які отримають ці кошти буде визначено пізніше).

Ці 7,899 млрд доларів передбачалися в ухваленому законі США "Про додаткові асигнування на безпеку України на 2024 рік" (USSAA).

Крім цього, США виділяють Україні до 1,575 млрд доларів із Фондів допомоги Європі, Євразії та Центральній Азії (AEECA).

Відповідно до угоди, кошти США надаватимуться на умовах безвідсоткової позики, яка не передбачатиме жодних коригувань на інфляцію. Українська влада зобов’язується повернути позику в обумовлені терміни.

Повернення залишку позики буде здійснюватися одним платежем у доларах через 40 років після 30 вересня 2025 року (тобто 30 вересня 2065 року).

Водночас в угоді передбачена можливість списання частини кредиту за рішенням президента США. Так, після 15 листопада 2024 року президент США може списати до 50% суми наданої позики. Після 1 січня 2026 року президент США може анулювати будь-яку суму погашення, яка залишилася. Будь-яке анулювання позики, яке зроблять США, буде безвідкличним та незворотним.

Що відомо про допомогу США

Президент Сполучених Штатів Джо Байден 24 квітня підписав законопроєкт про виділення Україні допомоги на майже 61 мільярд доларів.

Одразу після цього США оголосили про новий пакет військової допомоги для України, який сягає 1 мільярда доларів. Зокрема він включає засоби ППО, артилерійські боєприпаси, бронетехніку та протитанкову зброю.