У НАТО є лише 5% ППО, необхідної для захисту східного флангу — FT

Протиповітряний комплекс Patriot у Польщі. Протиповітряний комплекс Patriot. Фото: Міноборони Польщі/X

Згідно з внутрішніми оцінками НАТО, Європа має лише частину засобів протиповітряної оборони, необхідних для захисту її східного флангу, що свідчить про масштаби вразливості континенту.

Про це пише Financial Times з посиланням на джерела.

Видання зазначає, що війна Росії проти України підкреслила важливість протиповітряної оборони, оскільки Київ просить у Заходу додаткові системи й ракети для захисту від російських бомбардувань.

За словами джерел видання, знайомих з конфіденційними оборонними планами, розробленими минулого року, країни НАТО здатні забезпечити менше ніж 5% потужностей протиповітряної оборони, які вважаються необхідними для захисту членів Альянсу в Центральній і Східній Європі від повномасштабного нападу.

Один високопоставлений дипломат НАТО сказав, що здатність захищатися від ракет і авіаударів є "основною частиною плану захисту Східної Європи від вторгнення", додавши: "А зараз ми цього не маємо".

Міністри закордонних справ країн НАТО зберуться в четвер, 30 травня, у Празі на дводенні переговори, спрямовані на підготовку до саміту лідерів Альянсу у Вашингтоні в липні, де посилення європейської оборони буде центральною темою.

Деякі європейські лідери та військові чиновники заявили, що Росія може мати можливість атакувати країну-члена НАТО до кінця десятиліття.

У великому оборонному огляді минулого року уряд Британії описав “виклик захисту від нападу з неба” як “найгостріший за останні 30 років”.

Активне використання Росією ракет, безпілотників і КАБів радянських часів під час обстрілів України додало терміновості зусиллям членів НАТО щодо збільшення оборонних витрат після десятиліть скорочення військових бюджетів.

"(ППО, — ред.) — одна з найбільших наших прогалин. Ми не можемо цього заперечувати”, — сказав ще один дипломат НАТО.

Нездатність європейських країн Альянсу в останні місяці надати Україні додаткові засоби протиповітряної оборони підкреслила обмеженість запасів дорогих і повільних у виробництві систем на континенті.

Це також спричинило низку паралельних ініціатив, спрямованих на пошук довгострокових рішень. Минулого року Німеччина разом з більш ніж десятком інших країн ЄС запустила ініціативу “Небесний щит”, спрямовану на створення спільної системи протиповітряної оборони з використанням технологій, розроблених США та Ізраїлем. Проте Франція розкритикувала цю пропозицію й запропонувала іншу концепцію, яку підтримує менша кількість союзників.

Минулого тижня Польща і Греція закликали Єврокомісію допомогти у розробці та потенційно у фінансуванні загальноєвропейської системи протиповітряної оборони.

Деякі столиці ЄС запропонували збільшити загальні внески для фінансування оборонних проєктів.

Поширення дешевих ударних далекобійних безпілотників, які Росія використовує проти України, посилило ці занепокоєння.

Представник НАТО заявив, що цілі й оборонні плани засекречені, але додав, що протиповітряна і протиракетна оборона є ключовими пріоритетами і "запаси були скорочені".

"Нові оборонні плани НАТО також значно збільшують вимоги до протиповітряної і протиракетної оборони кількісно і в плані готовності", — сказав чиновник, додавши, що країни інвестують у нові засоби ППО, в тому числі у винищувачі.

"Тому ми впевнені, що можливості НАТО зі стримування проти Росії залишаються сильними", — сказав він.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року США розгорнули батарею ППО Patriot для захисту аеропорту на півдні Польщі.

Але офіційні особи кажуть, що члени НАТО мають так мало подібних систем у запасі, що здатність розгортати їх за межами власних територій обмежена.

У Британії шість есмінців Type 45 Королівського військово-морського флоту оснащені системами захисту від балістичних ракет, але ці судна мають конструктивні недоліки.

Британська армія також має шість найсучасніших наземних систем ППО Sky Sabre, однак їхні перехоплювачі ракет мають дальність дії лише близько 40 км, а дві з них знаходяться за кордоном.

За словами експертів, повна інтеграція різних європейських систем протиповітряної оборони могла б допомогти компенсувати цей недолік, створивши щільну мережу датчиків і перехоплювачів по всьому континенту. Але спроби оновити інфраструктуру командування й управління протиповітряною обороною НАТО так і не зрушили з мертвої точки.