АР: Ізраїль взяв під контроль важливу територію кордону Гази з Єгиптом

Ізраїль веде наземну операцію в Секторі Гази, 5 листопада 2023 року. Фото: Israel Defense Forces via AP

Збройні сили Ізраїлю заявили в середу, що захопили контроль над стратегічним коридором уздовж кордону Гази з Єгиптом, щоб перекрити тунелі контрабанди.

Про це пише AP.

Зазначається, що взяття під контроль Філадельфійського коридору може ускладнити відносини Ізраїлю з Єгиптом, який скаржився на просування Ізраїлю до свого кордону. Ізраїль стверджує, що коридор затоплений тунелями, через які переправляється зброя та інші товари для ХАМАС, попри багаторічну блокаду, запроваджену Ізраїлем та Єгиптом.

Ізраїль також посилив своє вторгнення в місто Рафах на півдні Гази, де сотні тисяч шукають притулку від боїв і де посилення насильства в останні дні призвело до вбивства десятків палестинців. Військові заявили, що п'ята бригада — до кількох тисяч солдатів — приєдналася до військ, які діють у місті у вівторок.

Єгипет каже, що будь-яке збільшення військ у стратегічній прикордонній зоні порушить мирну угоду між країнами 1979 року. Він уже поскаржився на захоплення Ізраїлем прикордонного переходу Рафах, єдиного переходу між Газою та Єгиптом.

"Філадельфійський коридор служив ХАМАСу кисневою лінією, через яку ХАМАС здійснював регулярну контрабанду зброї в Газу", — сказав головний речник Ізраїлю, контрадмірал Даніель Хагарі.

Ізраїльський військовий чиновник сказав, що Ізраїль повідомив Єгипет про захоплення. Було знайдено близько 20 тунелів, у тому числі раніше невідомих Ізраїлю, а також 82 точки доступу до тунелів, сказав чиновник на умовах анонімності відповідно до військових правил. Невідомо, чи використовуються тунелі наразі.

Коридор є частиною більшої демілітаризованої зони вздовж усього ізраїльсько-єгипетського кордону. Згідно з мирною угодою, кожній стороні дозволяється розгортати лише невелику кількість військ або прикордонників у зоні, хоча ця кількість може бути змінена за взаємною згодою. На момент укладення угоди ізраїльські війська контролювали Газу, поки Ізраїль не вивів свої сили та поселенців у 2005 році.

Що сталося в Рафаху

26 травня Ізраїль завдав авіаудару по табору переміщених осіб на півдні Гази. Загинуло 45 палестинців. ​​Ізраїль завдав удару після того, як ХАМАС обстріляв Тель-Авів ракетами.

Ізраїльські військові стверджують що в ніч на 26 травня авіація знищила командирів палестинського руху ХАМАС Ясіна Рабіа та Халеда Наджара, завдавши удару двома боєприпасами по комплексу, який був за 1,7 кілометра від гуманітарної зони Тель-Аль-Султан.

ЦАХАЛ запевняє, що детально перевірив інформацію розвідки перед атакою, щоб не зачепити цивільних палестинців, а літаки били боєприпасами з 17-кілограмовими боєголовками. Тобто вони не могли завдати масштабних руйнувань.

За попередніми висновками, масштабну пожежу в таборі могла спровокувати вторинна детонація боєприпасів на землі. ЦАХАЛ підозрює, що в районі удару зберігалися боєприпаси, зброя чи інші матеріали, які могли вибухнути.

28 травня ізраїльські танки зайшли в центр Рафаху вперше за час війни Ізраїлю проти ХАМАСу, що може свідчити про нову фазу наступу.