"Ми просто хочемо справедливого рішення". Що відбувається зі справою судді Тандира за рік

Дружина загиблого нацгвардійця Вадима Бондаренка Анна з донькою Міланою біля могили чоловіка у Тальному. Суспільне Новини

У ніч на 26 травня 2023 року на одному з блокпостів на вʼїзді в Київ суддя Макарівського райсуду Київської області Олексій Тандир збив нацгвардійця Вадима Бондаренка. Військовий загинув. На момент смерті йому було 22 роки, у нього залишилася дружина з трьома дітьми. З моменту трагедії пройшов рік. Суспільне розповідає, що відбувається зі слідством, як проходять експертизи, що говорять адвокати обох сторін та чи визнає вину суддя Тандир.

Що відомо про трагедію

Аварія сталася торік опівночі 26 травня. За версією слідства, нацгвардієць Вадим Бондаренко вийшов на дорогу, аби розкласти знаки блокпоста, та коли стояв на крайній лівій смузі, його на швидкості 100 кілометрів збила автівка. За кермом був суддя Макарівського райсуду Олексій Тандир. Бондаренко загинув на місці.

Тандир, як йдеться в матеріалах справи, відмовився проходити на місці аварії перевірку на алкоголь. Проте, сам суддя говорить, що не відмовлявся цього робити. Так само слідчі Державного бюро розслідувань (ДБР) заявили, що Тандир не хотів здавати й зразки крові та сечі та зробив це тільки після рішення суду, а це — за 18 годин після трагедії.

Перше засідання у справі відбулося 27 травня 2023-го. На ньому підозрюваний визнав провину, проте не визнав, що перевищив швидкість та був напідпитку.

Експертизи

У справі провели десятки експертиз. Встановили, що до моменту гальмування, швидкість автівки складала 100 кілометрів на годину та що Тандир мав можливість уникнути ДТП, якби вчасно зреагував.

А от щодо експертиз на стан алкогольного сп’яніння, кожна з них суперечить попередній. У крові Тандира спиртного не виявили. А у зразках сечі не виявили сечу — у ДБР кажуть, Тандир замість неї здав воду, змішану зі слиною. У слині вдалося виявити мікродомішки етанолу — тобто спирту. Втім є психологічна експертиза. І саме вона підтверджує сп’яніння Тандира на основі його поведінки після ДТП.

Матеріальна компенсація потерпілим

Минулого літа Анна Бондаренко — дружина Вадима, після того, як Тандир у суді заявив, що допомагає родині загиблого нацгвардійця, виявила на своїх рахунках невідомі кошти. Тоді ж, розповідала жінка, дружина судді — Людмила, пропонувала їй зустрітися без адвокатів, проте Анна відмовилася та через адвокатів передала ті невідомі гроші стороні Тандира.

Згодом родина Бондаренків подала клопотання про матеріальну компенсацію на суму 40 мільйонів гривень. А Тандир розлучився та за договором передав все майно дружині. Адвокати Бондаренків вважають цей процес фіктивним і планують його оскаржувати. Адвокати Тандира кажуть, що розлучення планувалося раніше, а майно в будь-якому разі не було б предметом компенсації, оскільки в обвинуваченого двоє дітей і суд повинен був би залишити майно їм.

Анна — дружина загиблого нацгвардійця Вадима Бондаренка, з двома старшими дітьми. У ніч на 26 травня 2023 року на одному з блокпостів на вʼїзді в Київ суддя Макарівського райсуду Київської області Олексій Тандир збив Бондаренка. Військовий загинув.

Суд

Перше засідання в суді відбулося 27 травня. Прокурор клопотав про тримання Тандира під вартою. Серед ризиків звучали тези щодо можливості переховування, впливу на свідків та експертів, а також спотворення доказів. Сторона Тандира просила домашній арешт. Однак суд підтримав клопотання обвинувачення і відправив підозрюваного до СІЗО, де він перебуває досі.

Наразі в судовому процесі допитали менше половини свідків, заявлених стороною обвинувачення. Серед них, зокрема, друзі Тандира, які разом провели вечір перед трагедією. Чоловіки рибалили та випивали, кажуть Тандир був з ними, але не пив. Свідкі-військові ж твердять, що чули запах спиртного.

Нині, на думку сторін, у справі пройдено приблизно 30% шляху. Наступна стадія — дослідження письмових доказів та відеоматеріалів. Згодом свідчитиме сам Тандир.

Позиція Тандира та його адвокатів

Захист Тандира говорить, що ДТП сталося в першу чергу через невідповідність блокпоста затвердженим нормам. Мовляв, загородження були розташовані не так, як йдеться в матеріалах справи, були відсутні необхідні знаки та потрібне освітлення, а сам Вадим Бондаренко, нібито стояв значно далі блокпоста — ближче до виїзду, звідки й рухався Тандир. Саме тому на думку адвокатів нести відповідальність повинен не лише обвинувачений, а й ті, хто відповідав за роботу блокпоста.

"Все обвинувачення будується на словах одного свідка — Таранічєва (Станіслав Таранічєв, командир блокпоста — ред). Була камера на мосту, на якій було б чітко видно, як відбулося ДТП, але вона чомусь зникла. Дорога в напрямку Києва містить три смуги, вони переділені блоками. Мають бути знаки: "Об'їзд перешкод". Всі свідки повідомили, що ніколи таких знаків там не було", — каже Ірина Бовнегра, адвокатка Тандира, та додає:

"Суддя Тандир надав показання у червні 2023-го, описав коли він побачив потерпілого, за яких обставин, пояснив, що перекриття не було. Він запропонував провести експеримент. Але слідчий відмовив, бо це не збігається з версією справи (слідчі це не коментують — ред). А тепер, коли пройшов рік, ми допитуємо військових, чи рухалися автомобілі так, як вказано в експерименті. А вони кажуть: та це ж нелогічно! Станом на сьогодні все, що було здобуто, нівелюється, бо хтось колись захотів швидко провести розслідування".

Адвокати Тандира кажуть, будуть наполягати на виправдальному вироку. Сам суддя простить прокурора та суд дати йому можливість мобілізуватися у ЗСУ. Сторона обвинувачення цього не схвалює.

Захист Тандира говорить, що ДТП сталося в першу чергу через невідповідність блокпоста затвердженим нормам.

Що говорить обвинувачення та потерпілі

Тандиру загрожує від 5 до 10 років позбавлення волі з обмеженням права керувати транспортним засобом.

"Злочин передбачає важливість довести два факти — порушення правил дорожнього руху і стан сп'яніння. На нашу думку, факти доведені, докази наявні. Знаки дорожнього руху та попереджувальні знаки давали можливість водію зреагувати", — вважає представник потерпілої сторони Павло Теслюк та каже, що адвокати Бондаренків проситимуть в суду найвищого покарання для Тандира:

"Він сказав, що не визнає ні обвинувачення, ні суму цивільних позовів. Говорить, що не був у стані алкогольного сп'яніння, що був неправильно облаштований блокпост, Вадим не мав бути там, де був і виконувати ті обов'язки та завдання, які стояли перед ним. Але результатом цього злочину є смерть військовослужбовця, тому ми будемо просити найбільшого покарання".

До річниці загибелі чоловіка Анна з трьома дітьми повернулася з Фінляндії в Україну, в місто Тальне — на малу батьківщину Вадима, де він похований. Вона лише часом може відвідувати суд, коли приїздить в країну. За справою слідкує завдяки рідному братові Вадима — Олександру, який не пропустив жодного засідання.

"Якщо не ходити на суди, та сторона скаже: то може їм нецікаво, нащо ви Тандира тримаєте? Я хотів би почути справедливе рішення, бо якщо ти порушив правила дорожнього руху, вбив людину, за це треба понести покарання. Потрібно відповідати за свої дії по закону. Він же для чогось є", — каже Олександр.

Наступне засідання у справі відбудеться в червні.

Брат загиблого Вадима Бондаренка Олександр не пропускає жодного засідання суду у Києві. Дружина Вадима Анна з дітьми нині живе у Фінляндії. Вона відвідує суд, коли приїздить в Україну на могилу чоловіка.