Україна могла б отримати кредитів на $50 млрд за рахунок заморожених активів РФ — Єллен

Міністерка фінансів США Дженет Єллен. Міністерка фінансів США Дженет Єллен, фото: AP

Існує можливість, що країни G7 підтримають військові зусилля України шляхом надання мільярдних кредитів, пов'язаних із замороженими російськими активами.

Про це в інтерв'ю Sky News заявила міністр фінансів США Джанет Єллен.

Вона наголосила, що сподівається на "єдиний фронт" у цьому питанні перед ключовою зустріччю міністрів фінансів в Італії, стверджуючи, що Україна має "суттєві потреби". Єллен наполягає на досягненні згоди щодо плану використання відсотків, отриманих від 300 млрд дол. заморожених російських державних активів, для фінансування військових зусиль України. Ця сума може становити до 50 млрд дол., проте надати її можуть лише у формі позик.

Глава мінфіну США спочатку наполягала на повній конфіскації російських коштів — переважно деномінованих у євро. Однак ця пропозиція наштовхнулася на спротив з боку чиновників ЄС на тій підставі, що такі дії могли б становити системний ризик для єдиної європейської валюти.

"Я думаю, що така можливість є. Я вважаю, що для G7 важливо працювати разом, щоб продемонструвати єдиний фронт і показати, що ми можемо генерувати значні ресурси для підтримки України протягом наступних кількох років", — сказала міністерка.

За словами Єллен, хоча США підтримують Україну, вона очікує, що Конгрес, за необхідності, ухвалить майбутні пакети допомоги.

"Україна має значні потреби, і можливість мобілізувати значні ресурси для допомоги їй є важливою. Це один із способів зробити це. Я розумію, що сьогодні ЄС зробив останній крок у затвердженні плану, згідно з яким надприбутки, отримані від російських активів у Euroclear, будуть призначені для використання Україною. І план, по суті, прискорить цей потік процентних надходжень від активів, які не належать Росії", — сказала вона.

За словами міністерки, російські активи більше не приносять відсотків, "але вони приносять прибуток для Euroclear", і їх можна було б "дати Україні, і цей процентний дохід окупився б за кілька років".

Що відомо про заморожені російські активи

З початку повномасштабного вторгнення в Україну за кордоном виявилися заблоковані активи Банку Росії на суму близько 260 млрд євро, понад дві третини з них заморожені в ЄС.

Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.

Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів.

У липні 2024 року Україна може отримати перший транш від прибутку заблокованих активів російського Центробанку, якщо керівництву Євросоюзу вдасться узгодити такий крок.

У березні 2024 року стало відомо, що лідери Євросоюзу ухвалили "політичне" рішення щодо використання доходів із заморожених російських активів для України, проте без плану дій. Водночас, як ідеться у спільній заяві за підсумками першого дня саміту ЄС, домовились "продовжити роботу" над планом їхнього використання. Проте Угорщина блокує конфіскацію заморожених активів Росії на користь України.

8 травня посли країн ЄС погодили принципові заходи щодо використання надприбутків від заморожених російських активів на відновлення та озброєння України.