Правоохоронці затримали "вугільного" бізнесмена Кропачева: у чому його підозрюють

Віталія Кропачева затримало ДБР за підозрою в махінаціях. hsl.com.ua

Правоохоронні органи затримали мільйонера Віталія Кропачева, бізнес якого пов’язаний, зокрема, з видобутком вугілля та газу. ДБР повідомило, що викрило злочинну організацію, яка на махінаціях у вугільній сфері завдала державі шкоди на понад 2 млрд гривень.

Про те, що йдеться про Кропачева, інформацію Суспільному підтвердили в Держбюро розслідувань.

За даними Бюро, Кропачев може бути причетний до махінацій.

"Так, затримали. За махінації у вугільній сфері", — розповів співрозмовник у ДБР.

"Працівники ДБР у тісній взаємодії з Нацполіцією затримали фактичного власника ТОВ "Краснолиманське", що входить до групи компаній ТОВ "Укрдонінвест". Він через керівництво свого підприємства та службових осіб Міністерства енергетики України та Державної податкової служби України завдав державі шкоди на понад 2 млрд грн на махінаціях у вугільній сфері", — йдеться в офіційному повідомленні ДБР.

За оперативною інформацією, український мільярдер забрав у власність активи сина біглого експрезидента Олександра Януковича та отримав фактичний контроль над багатьма державними шахтами та збагачувальними фабриками східних регіонів.

"Він, його довірена особа, керівник підприємства та бухгалтер об’єднались у злочинну організацію, яка не давала працювати та доводила до банкрутства Державне підприємство "ВК «Краснолиманська", — заявили в ДБР.

Зазначається, що держпідприємство залежне від ТОВ "Краснолиманське", оскільки не має можливості проводити видобуток кам’яного вугілля з власних пластів, які знаходяться нижче ніж пласти, які видобувались товариством.

За даними слідства, бізнесмен вирішив скористатися такою ситуацією, та через оборудки з податковими пільгами, які привласнювались його структурами, намагались довести держпідприємство до банкрутства. Повідомляється, що за розробленою ним схемою всі відшкодування з бюджету, зокрема через застосування "нульової" ставки ПДВ отримували комерсанти, при цьому держпідприємство штучно накопичувало борг перед державою.

При цьому товариство користувалось обладнанням державного підприємства.

"У межах розробленого протиправного механізму, керівництво держпідприємства не вживало жодних дій з відшкодування комерсантами отриманих "пільг", натомість нарощувало заборгованість перед бюджетом, зокрема й через штрафні санкції та пеню. Тим часом воно сплачувало всі відповідні платежі власнику підконтрольних бізнесмену комерційних структур. Гроші на мільярди гривень надалі відмивались через купівлю-продаж рухомого та нерухомого майна", — зазначили в ДБР.

Повідомляється, що слідство наразі задокументувало чотири епізоди протиправної діяльності злочинного угрупування.

  • У першому: "встановлено факт неправомірного застосування ТОВ "Краснолиманське" у період з 01 січня 2022 по 31 серпня 2023 рр. податкової пільги — застосування нульової ставки ПДВ на вугілля на загальну суму 75 млн 105 тис. грн".
  • Другий епізод: "члени злочинної організації умисно не реєстрували податкові накладні держпідприємства, що призвело до настання шкоди у виді боргових зобов’язань та несплати податків до бюджетів різних рівнів на суму 2 млрд 194 млн грн".
  • Третій епізод: "керівництво підприємства у період з 01 січня 2022 по 30 вересня 2023 рр., не здійснило реєстрацію податкових накладних на адресу ТОВ "Краснолиманське" на понад 1 млрд грн. Через що держпідприємство ухилилося від сплати податку на додану вартість за вказаний період на суму 169 млн 938 тис. грн".
  • Також станом на 30 жовтня 2023 року керівником підприємства задекларовано, однак не сплачено податкове зобов'язання з ПДВ до державного бюджету на загальну суму 1 млрд 124 млн грн. Також слідство встановило, що службові особи ТОВ "Краснолиманське»" за вказівкою власника, у період 2022-2023 років незаконно придбали майно на гроші, отриманні від вказаних вище протиправних дій на майже мільярд гривень.

Віталій Кропачев народився у 1973 році в Торезі Донецької області. Він володіє групою компаній "Укрдонінвест", що спеціалізується на видобутку та торгівлі вуглем і газом. При цьому у відкритих джерелах серед видів діяльності ТОВ "Укрдонінвест", директором якого є Кропачев, вказані вантажні залізничні перевезення, а також видобуток піску, гравію, глин і каоліну.

За даними порталу Latifundist, бізнесмен постачав вугілля для електростанцій "Центренерго" та виявляв інтерес до приватизації компанії. Окрім того, Кропачев володіє низкою медіаактивів, а також займається машинобудівним та будівельним бізнесом. Також він вказаний як президент київського хокейного клубу "СК "Сокіл", який був створений у 2021 році.

При цьому, за інформацією Opendatabot, "Укрдонінвест", є фігурантом кримінальної справи про ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.