Під парламентом Грузії багатотисячний мітинг через законопроєкт про "іноагентів": затримали 14 людей

Оновлено
Під парламентом Грузії зібрався багатотисячний мітинг через закон про "іноагентів", 15 квітня 2024 рік. AP/Shakh Aivazov

У Грузії тисячі людей зібралися під парламентом в Тбілісі на акцію проти ухвалення законопроєкту щодо "іноагентів". Вони запалюють фаєри і скандують: "Ні російському закону".

Як повідомляє "Эхо Кавказа", юридичний комітет під час засідання 15 квітня підтримав законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу".

Законопроєкт було повторно внесено на розгляд правлячою партією "Грузинська мрія" через рік після масових протестів, які тоді змусили владу відкликати документ. Засідання відбувалося з обмеженнями, які запровадив парламент. Зокрема, в державній будівлі діяв "жовтий" безпековий рівень, а з представників ЗМІ до законодавчого органу пустили лише журналістів телекомпаній.

Згодом МВС Грузії повідомило про затримання за адміністративні правопорушення 14 учасників акції. У відомстві також стверджують, що внаслідок дій мітингарів постраждав один поліцейський, йому надали медичну допомогу.

У вівторок біля парламенту планується нова акція протесту, вона розпочнеться опівдні за місцевим часом.

Положення законопроєкту "Про прозорість іноземного впливу"

Законопроєкт зобов'язує неурядові організації та ЗМІ, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, зареєструватися як "іноземний агент". Згідно із законопроєктом, кожен, хто вважається "організацією, що просуває іноземні інтереси", має бути зареєстрований у держреєстрі.

Згідно із законопроєктом, підставою для початку моніторингу стане рішення відповідної уповноваженої особи з Міністерства юстиції. Якщо в результаті моніторингу виявиться, що суб'єкт відповідає критеріям "організації-носія інтересів іноземної сили", але уникає реєстрації у відповідній базі, суб'єкта внесуть до неї на підставі звернення уповноваженої особи з Мін'юсту.

Ухилення від реєстрації або відмова від заповнення декларації спричинить штраф у розмірі 25 тисяч ларі (приблизно 370 тисяч гривень).

Якщо організація не усуне упущення у документах у зазначений термін їй буде виписано штраф у 10 тисяч ларі (146 тисяч гривень). Якщо порушення відбувається після закінчення одного місяця — 20 тисяч ларі (290 тисяч гривень).

Очікується, що документ у першому читанні обговорять на сесії парламенту 16 квітня.

Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що таке законодавство необхідне для забезпечення фінансової прозорості одержувачів грантів. Однак опозиційні партії та незалежні журналісти заявили, що законопроєкт є спробою придушити свободу слова в Грузії та зірвати шанси країни на вступ до ЄС. За їхніми словами, законопроєкт є копією російського закону про "іноагентів". Грузинський уряд відкидає будь-які порівняння із законодавством РФ.