Якщо телемарафон не змінить формат до кінця року, треба думати про закриття — Юрчишин

Голова Комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин. Facebook/Yaroslav Yurchyshyn

До кінця 2024 року національний телемарафон "Єдині новини" має змінити формат. Якщо до нього не буде хоча б частково повернуто довіру, можуть початися проблеми.

Про це в інтерв'ю РБК-Україна сказав голова Комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.

Він зазначив, що зараз знизилися і ефективність, і необхідність марафону, порівняно з періодом після початку повномасштабного вторгнення РФ.

"Але залишається питання – чотири з шести каналів, які підписали меморандум щодо телемарафону – це комерційні канали, які в той чи інший період їхньої історії були пов'язані з тими чи іншими фінансово-промисловими групами, чи простіше кажучи, олігархами", — сказав нардеп.

На думку Юрчишина, якщо припиниться робота телемарафону і канали роз'єднаються, до них повернеться вплив колишніх власників, які раніше передали власність редакціям каналів, представникам медіа.

"Він нікуди не дівся. Держава, де-факто, вибрала таку м'яку форму деолігархізації, коли ми даємо невеликі фінансові ресурси, а канали, зі свого боку, гарантують дотримуватись певних редакторських стандартів, щоб у нас там не сиділи в ефірах умовні Соловйов або Симонян", — сказав він.

Нардеп зазначив, що 2024 рік стане вирішальним для долі телемарафону, бо скорочується міжнародна фінансова допомога для України, і як наслідок, суттєво скорочується українська економіка, завдяки якій забезпечуються Збройні сили.

"Якщо до кінця 2024 року не буде продемонстровано, що єдиний марафон змінив формат, що є баланс, є не бравадні новини з фронту, що у людей знову відновлюється довіра, тоді треба буде думати над завершенням. Бо ми зараз бачимо низхідний трек використання єдиного телемарафону і висхідний трек використання соціальних мереж. А потім буде ще важче пояснити нашим міжнародним партнерам і своїм же людям, чому ми фінансуємо неефективну інформаційну політику", — сказав Юрчишин.

Він наголосив, що якщо не буде механізму повернення хоча б часткової довіри до єдиного марафону, "можуть початися проблеми".

"Разом з довірою до єдиного марафону так само починає падати й довіра до влади. І це цілком резонно, тому що ми оголосили, що єдиний марафон — це офіційне джерело. Це рупор влади. Якщо падає довіра до рупора, падає довіра до того, хто цей рупор тримає. Починає виникати питання, хто ще може інвестувати в марафон?", — пояснив Юрчишин.