Пил із Сахари дістався до України — Укргідрометцентр

Доповнено
Хмара пилу з Сахари накрила Україну, 1 квітня 2024 року. З Фейсбуку Укргідрометцентру

Хвиля тепла із західного Середземномор'я, яка принесла в Україну аномально високі температури повітря останніми днями, захопила ще пил із Сахари. Це явище розпочалося напередодні і триватиме 1-2 квітня.

Про це у понеділок, 1 квітня, повідомляє Укргідрометцентр у Фейсбуці.

Як зазначають синоптики, це добре видно на супутниковому знімку з платформи EUMETSAT.

“Мешканці західного регіону могли спостерігати це ще вчора, а сьогодні він пошириться на більшість областей України. Небо буде тьмяним”, — йдеться у повідомленні

В Укргідрометцентрі попередили про необхідність зачиняти вікна, оскільки пил може бути шкідливим для людей з респіраторними захворюваннями, осіб похилого віку та дітей.

Як пояснили синоптики, запиленість повітря пустельним пилом — це не пилова буря.

Для пилової бурі швидкість вітру має бути вищою за 12 м/с, а тривати це має 3 години й більше. Синоптики Українського гідрометцентру не очікують посилення швидкості вітру, а отже і бурі цього разу не буде.

"Будь ласка, не плутайте легке погіршення видимості через пил із небезпечним явищем. Не уявляйте зайвого і не панікуйте", — зазначили в Укргідрометцентрі.

Синоптикиня Укргідрометцентру: подібне явище буває раз на кілька років

Як пояснила в ефірі "Суспільне.Студія" синоптикиня українського гідрометцентру Наталія Птуха, подібне явище спостерігалося в Україні. За її словами, воно не часто трапляється в Україні, але раз на кілька років буває. До території України такий пил із Північної Сахари надходить у вигляді дрібнодисперсних часточок.

“Тобто це як пил. Більш крупні часточки, пісок, вони вже осіли на шляху, який вони пройшли — переважно, це Середземне море, деякі країни Південно-Східної Європи. У цих країнах вже вчора було помутніння, тьмяне небо”, — розповіла синоптикиня.

До території України пил надійшов переважно у понеділок, 1 квітня, зазначила Птуха. Це явище протримається ще у вівторок, 2 квітня.

“Вчора у нас трошки по західних областях це відмічалося, сьогодні вже дещо охоплює більшу територію. Частково це південні, центральні та північні області. Безпосередньо і у Києві вже відмічається таке помутніння неба. Дещо менше на сході. Як ми зараз можемо бачити з супутникових знімків, то східна частина України поки не має такого впливу”, — сказала представниця Укргідрометцентру.

За її словами, вже 2 квітня у західних областях зміняться повітряні потоки, будуть надходити повітряні маси із заходу і також будуть атмосферні фронти.

“Тому завтра у західних областях вже очікуємо на опади, і тому це явище вже, відповідно, припиниться”, — сказала Птуха.

Вона пояснила, що атмосферні фронти будуть просуватися у східному напрямку, і тому завтра у вівторок і у середу у більшості областей також часом може дощити, температура дещо знизиться, цей пил зникне.

За словами синоптикині, цей пил із Сахари не несе якоїсь прямої загрози для здоров’я людей, тому що він дрібнодисперсний і розташований у вищих шарах — вище рівня проживання  людини.

“Але, звичайно, краще людям, які схильні до респіраторних захворювань, до захворювань дихальних шляхів, у ці дні мати менше діяльності на відкритому повітрі”, — сказала Птуха.

За її словами, це просто помутніння атмосфери та запиленість повітря, яке не має прямого впливу на погоду.

“Надійшло тепло з південного заходу, принесло трошки пилу, трошки нижча видимість в атмосфері”, — сказала Птуха.

Найчервоніший схід сонця на узбережжі — раніше пил із Сахари спостерігали в Румунії

У середу, 27 березня, повідомлялося, що повітряна маса з частинками сахарського пилу накрила Румунію, починаючи з середи і до вечора четверга. За даними урядової установи Румунії з прогнозування погоди (ANM), в ніч з четверга на п'ятницю повітряна маса, насичена пиловими частинками, мала перетнути територію Румунії і з’явитися над Чорним морем і Україною.

Також повідомляється, що пил із Сахари спричинив найчервоніший схід сонця на узбережжі Румунії. Зазначається, що “безпрецедентне явище” сталося вранці 27 березня, і його можна було спостерігати з берегів Чорного моря, в Констанці та кількох інших містах.

“Небо в середу вранці було насичено червоним через частинки пилу з Сахари, які досягли нашої країни, відбиваючи сонячне світло. Відтінки червоного, рожевого, жовтого і помаранчевого перетворили горизонт на картину. Метеорологи пояснили, що явище сталося через перенесення теплого повітря з Північної Африки”, — пише Romania Journal.

Йдеться про перенесення теплого повітря з північної Африки, що супроводжується великою кількістю пилу з Сахари, який перетинає Середземноморський басейн і досягає південної, центральної та східної Європи.

“Це явище повторюється щовесни і приносить частинки сахарського пилу над нашою країною. Якщо цей пил ще й пов'язаний з опадами, то ми також матимемо відкладення на рівні землі на різних об'єктах, автомобілях", — пояснили метеорологи.