РФ на фермерських протестах в ЄС, білий прапор від Папи, "яструб" Макрон: що писали про Україну закордонні ЗМІ

Президент Франції Еммануель Макрон виступає з промовою під час зустрічі з урядовцями в Парижі, 12 березня 2024 року. Ludovic Marin/AFP/Getty Images

Росія хоче втрутитися в протести аграріїв у Європі. Папа Римський знову говорить про перемовини між РФ та Україною, і не тільки він. Еволюція заяв Макрона упродовж російського вторгнення. Наймасштабніші тренування НАТО від часів Холодної війни. Що писали про Україну світові медіа за тиждень — в огляді Суспільного.

Le Monde: Макрон пройшов шлях від миротворця до воєначальника

Матеріал французького видання показує, як президент Франції Емманюель Макрон протягом двох років від початку повномасштабного вторгнення змінював погляди та риторику. Le Monde назвало це перетворенням "голуба миру" на яструба.

На початках Макрон застерігав "не принижувати Росію" та вів телефонні перемовини з Володимиром Путіним — зокрема, про безпеку на ЗАЕС та зернове питання. Згодом, як розповідають більш як 10 наближених до Макрона людей, політик зрозумів, що Путін "відданий войовничій філософії" й розчарувався в ефективності розмов з ним.

Тепер Макрон, за словами джерел в Єлисейському дворі, вважає, що Путін розуміє лише мову сили та робить заяви, як-от наприкінці лютого: "У будь-якому разі в наступному році мені доведеться відправити хлопців в Одесу", маючи на увазі під "хлопцями" солдатів французької армії.

Начальник штабу французької армії П’єр Шилл стверджує, що заяви Макрона про французькі війська в Україні — не поспішне рішення, і це політичне та стратегічне послання Путіну.

Крім того, Макрон таким чином "поєднує приємне з корисним" перед виборами до Європарламенту. "Мета в тому, щоб змусити ультраправих обрати сторону — за чи проти підтримки Києва", — стверджує Le Monde.

Politico: Росія ширить фейки про протести в ЄС

Американське видання випустило колонку Ніколаса Тенцера, науковця Центру аналізу європейської політики. Він описує, як протести фермерів у Євросоюзі стали ґрунтом для російської пропаганди. Росія хоче використати мітинги аграріїв, щоб посіяти розбрат серед європейців щодо підтримки України.

Наприклад, проросійські акаунти поширювали в соцмережах неправдиве відео, на якому нібито французькі фермери скидають гній біля посольства України в Парижі. А в Празі один з фермерських протестів перехопили прокремлівські активісти — коли наприкінці лютого в чеській столиці фермери зібралися на протест, "прокремлівці" прийшли туди ж і почали критикувати ЄС і чеський уряд. Тоді аграрії відхрестилися від цих гасел, а проросійські виступи продовжилися — координатор фермерів Мілош Малий згодом сказав, що акцію "вкрали".

Тенцер підкреслює, що мета Кремля завжди одна: розпалити заворушення, посіяти розбрат, підірвати національну єдність. Це впливає на західні уряди, водночас екстремістські партії, які часто симпатизують Москві, зміцнюють позиції в ЄС.

Аналітик також розвінчав кілька лозунгів про шкоду українського зерна:

  • українська сільськогосподарська продукція здебільшого їде в треті країни, а не залишається в ЄС, це підтверджують статистичні дані;
  • Україна, ймовірно, вступить до ЄС не раніше як у 2030-му, тому не вплине на поточну Спільну сільськогосподарську політику (проти якої й протестують зокрема фермери), адже в ЄС тоді вже буде нова програма агрополітики;
  • Україна не може скласти нечесну конкуренцію своїми нижчими еко- та фітостандартами, бо коли вступить у ЄС, зобов’язана буде дотримуватися європейських стандартів.

Rzechpospolita: порада Папи Франциска про білий прапор — недоречна

Польський філософ і публіцист Томаш Терліковський написав колонку про нещодавні заяви Папи Римського Франциска про "білий прапор" і необхідність здатися Україні, які не можна виправдати ні морально, ні релігійно, ні політично.

За словами Терліковського, Папа як слід не ознайомлений з політичними питаннями, мало того, не знає і не розуміє ні Росії, ні України. Його слова, на думку експерта, не означають прихильність до злочинних дій Росії, а показують "наївний пацифізм" Франциска. Агресор насправді не чує закликів до мирних перемовин, він сприймає їх як слабкість і привід завдати нових ударів.

"Що таке Росія, краще видно з Польщі чи України, ніж з Ватикану чи Аргентини", — каже Томаш Терліковський. Він додає, що останні новини з Апостольського палацу свідчать про кінець певної моделі папства. Уже зруйнований символ Папи як довічного служителя: попередній понтифік Бенедикт XVI пішов у відставку за станом здоров'я — таке сталося вперше за 600 років. А у заявах Франциска, йдеться у статті, часом вчувається глузування з влади ЄС, що теж не є традиційним для його посади. Тому, на думку Терліковського, модель довічного папського служіння потребує реформи.

Anadolu: час для мирних перемовин

Турецьке інформагентство опублікувало колонку Хусейна Оздеміра, науковця у Всесвітньому дослідницькому центрі TRT у Стамбулі. Оздемір вважає, що поганий мир краще за добру війну і "надзвичайно важливі зусилля з залучення сторін до діалогу та пошуку дипломатичних рішень".

За словами дослідника, ЄС надавало підтримку Україні замало та запізно, санкції проти Росії мають лазівки, тож не дуже дієві. Оскільки тривають важкі бої та продовжується окупація частини України, "кожен день ускладнює ситуацію для України у військовому та дипломатичному плані". А ще Хусейн Оздемір розмірковує про захоплення Одеси як про реальну загрозу.

У підсумку експерт говорить, що війна зайшла в глухий кут, тож і Росія, і Україна можуть бути більш схильні до переговорів, і тут в досягненні згоди відповідальні держави-посередники — зокрема Туреччина.

BBC: тренування нових членів НАТО біля Арктики

Британський суспільний мовник зробив репортаж зі спільних навчань НАТО Steadfast Defender. У тренуваннях вперше як члени Альянсу взяли участь Швеція та Фінляндія. Це наймасштабніші навчання НАТО з часів Холодної війни, де залучені 90 тисяч військовослужбовців. Маневри відбуватимуться на півночі та сході Європи протягом кількох місяців.

У матеріалі зазначається, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну лишило позаду час, коли НАТО уникало згадки РФ під час навчань. Нині на них згадувалася Москва, а однією з ключових цілей програми Steadfast Defender є стримування Росії. У статті наводяться думки політиків європейських країн, що хоч нині Росія і не становить загрозу для НАТО, бо "застрягла в Україні", протягом найближчого десятиліття варто підготуватися до такої загрози, адже "амбіції Москви сягають далі за Україну".

Особливість країн Північної Європи в оборонній сфері — вони, як і країни Балтії, ймовірно, мають гостріше відчуття небезпеки, бо ближчі до РФ територіально, йдеться в матеріалі. А ще, там більш масштабний призов в армію, ніж, скажімо, у Великій Британії.

***

Також у BBC цього тижня зібрали все, що відомо про допомогу Україні від союзників. У статті зазначається, що, згідно з нещодавнім опитуванням аналітичного центру European Council on Foreign Relations, більшість європейців підтримують Україну, проте лише 10% вважають, що вона може здобути повну перемогу над Росією. "Деякі аналітики кажуть, це тому, що європейські уряди не зрозуміли ширшого виклику з боку Росії", — ідеться в матеріалі. Але є і натяк на певні зміни до більшої рішучості — зокрема, в заявах Макрона.