В Україні стартував пілотний проєкт репарацій для постраждалих від сексуального насильства під час війни — Стефанішина

Віцепрем'єр міністерка — міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина під час під час конференції "Відновлення прав постраждалих від сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом: елемент миру та світової безпеки", 4 березня 2024 року. Фото: Тетяна Джафарова/Суспільне

В Україні стартував пілотний проєкт репарацій для постраждалих від сексуального насильства під час війни. Ця програма, яка передбачає одноразову виплату компенсації в розмірі 3 тисячі євро кожному постраждалому, триватиме до кінця жовтня.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Зазначається, що проєкт презентувала віцепрем'єр міністерка — міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина під час конференції "Відновлення прав постраждалих від сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом: елемент миру та світової безпеки", 4 березня.

"У межах першої фази підтримки будемо надавати одноразові проміжні компенсації, як мінімум до першого пілотного проєкту плануємо залучити 500 людей. 29 лютого офіційно стартували з цим проєктом, провели перші засідання, а з 1 по 31 березня 40 людей пройдуть процедури, щоб отримати відповідні статуси, та перші проміжні репарації", — розповіла урядовиця.

Щоб отримати репарації, постраждала людина повинна пройти верифікацію, але за словами Стефанішиної, постраждалим гарантується повна конфіденційність.

"Є протокол взаємодії, який мінімізує травматизацію: це процес роботи з психологом, супроводження людини, робота через центри допомоги врятованим з кейс-менеджером, тобто, людиною, яка супроводжує тебе весь час і роками, скільки це потрібно", — пояснила вона.

Проєкт реалізовується, зокрема, спільно з Офісом генерального прокурора та за підтримки міжнародних партнерів, а також ООН.

"Наступний етап проєкту буде більш масштабний, оскільки до жовтня хочемо сформувати певну практику та досвід. І, можливо, будемо брати до уваги інші злочини, не лише сексуального характеру", — сказала Стефанішина.

За словами першої леді України Олени Зеленської, яка також брала участь у заході, від початку повномасштабної війни в Україні зареєстровано 274 справи за статтею "сексуальне насильство".

15 липня 2023 року генпрокурор України Андрій Костін повідомив, що українські суди винесли вироки 53 військовим РФ за скоєні воєнні злочини.

11 грудня 2023 року глава МВС України Ігор Клименко інформував, що від початку повномасштабної війни слідчі поліції зафіксували понад 102 тисячі воєнних злочинів, які вчиняє Росія.

Що відомо про намір притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини в Україні

Парламентська асамблея НАТО 21 листопада 2022 року визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.

23 листопада 2022 року Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.

Відразу після цього Росія завдала чергового масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.

1 грудня 2022 року МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.

2 грудня 2022 року Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.

19 січня 2023 року Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України. Текст відповідної резолюції оприлюднений на сайті Європарламенту.