Фігурант справи про витік секретних даних з Пентагону про контрнаступ ЗСУ готовий визнати провину

. Джек Тейшейра, підозрюваний у витоці секретних документів Пентагону. Фото: Getty Images

Військовослужбовець Військово-повітряних сил Нацгвардії США Джек Тейшейра, якого звинувачують у розголошенні секретної розвідувальної інформації, вирішив змінити попередню заяву про невинуватість та визнати провину.

Про це пише Reuters, посилаючись на судову заяву.

Тейшейру звинувачують у тому, що він надав доступ до секретних урядових мереж на базі ВПС у Кейп-Коді, де він працював техніком з комп'ютерних мереж, іншим геймерам.

Працюючи на базі, обвинувачений ділився сотнями секретних документів, а також своїми власними зведеннями секретних звітів на геймерських сайтах.

Це було одним із найсерйозніших порушень національної безпеки США за останні роки.

21-річного Тейшейру арештували у квітні 2023 року та звинуватили за шістьма пунктами, зокрема у незаконному зберіганні та передачі інформації про національну оборону. Свою провину від самого початку не визнав. Його адвокати заявляли, що Тейшейра не очікував, що секретна інформація, яку він розмістив у Discord, поширюватиметься в інтернеті, і звинуватили прокуратуру у перебільшенні небезпеки, яку обвинувачений становить для національної безпеки. Американські медіа повідомляють, що колишньому військовому загрожує до 25 років позбавлення волі.

У матеріалі містилися дуже делікатні оцінки армії США, в тому числі щодо війни в Україні.

Цей витік вважався найгіршим порушенням національної безпеки США з того часу, як у 2010 році на сайті WikiLeaks з'явилося понад 700 000 документів, відео та дипломатичних телеграм.

Документи, які просочилися в Discord, містили суворо секретну інформацію про союзників і супротивників США, починаючи від протиповітряної оборони України і закінчуючи ізраїльським розвідувальним агентством Моссад.

За даними The New York Times, Тейшейра почав оприлюднювати документи через 48 годин після введення Росією військ на Україну в лютому 2022 року. Він розміщував секретну інформацію у чат-групі соцмережі для геймерів Discord, що налічує 600 учасників. З жовтня обвинувачений публікував відомості в іншій спільноті, Thug Shaker Central, в якій перебувало близько 50 осіб.

Після звинувачень проти Тейшейри у підрозділі ВВС, де він служив, усунули з посади двох командирів. Пентагон у липні оголосив про плани посилити контроль за секретною інформацією та покращити методи зберігання розвідданих після масштабного витоку.

Що відомо про Джека Тейшейру

Джек Тейшейра — військовослужбовець розвідувального підрозділу Військово-повітряної національної гвардії штату Массачусетс.

За даними The New York Times, Тейшейра керував приватною онлайн-групою Thug Shaker Central. Це група з близько 20-30 переважно молодих чоловіків і підлітків, яких об'єднувала спільна любов до зброї, расистських онлайн-мемів і відеоігор.

Журналісти дізналися, що молодий чоловік ймовірно публікував конфіденційні документи національної безпеки США в цій же онлайн-групі знайомих. Чоловік, який начебто став джерелом витоку, описаний у статті як OG — самотній молодий чоловік і любитель зброї.

За словами учасників групи, з якими поспілкувалися журналісти The Washington Post, вони знають справжнє ім'я OG, а також штат, у якому він живе і працює. Але вони відмовилися ділитися цією інформацією з виданням. На їхню думку, ця людина усвідомлювала, що робила: "Він розумний, він знав, що робить, коли публікував ці документи. Це в жодному разі не випадковий витік".

Що відомо про злиті "документи Пентагону"

На початку квітня The New York Times повідомило, що Пентагон розслідує появу в Twitter і Telegram нібито засекречених військових документів з планами США і НАТО щодо посилення української армії напередодні контрнаступу. Зазначається, що документи не містили конкретних планів бойових дій, наприклад, як, коли і де Україна має намір розпочати контрнаступ.

В українській розвідці та Офісі президента інформацію про витік “секретних даних” назвали фейком.

Журналісти Bellingcat зазначили, що “конфіденційні документи”, датовані березнем, були спочатку розміщені на каналах Discord і розповсюджувалися зокрема на комп'ютерній грі Minecraft і фендомі філіппінської знаменитості у YouTube. Згодом витік документів поширився на інші сайти, і лише потім інформація почала з'являтися на проросійських каналах у телеграм та у світових медіа. У Bellingcat також звертають увагу на те, що всі опубліковані в мережі документи були сфотографовані, а не відскановані.