Європарламент ухвалив резолюцію щодо підтримки України

Європарламент. AP/Jean-Francois Badias

Європейський парламент у четвер, 29 лютого, ухвалив резолюцію щодо необхідності непохитної підтримки України з боку ЄС після двох років агресивної війни Росії проти України.

Відповідний документ оприлюднений на сайті Європарламенту. За резолюцію проголосував 451 євродепутат, проти — 46, 49 — утрималися.

Документ визнає, що дворічна річниця агресивної війни Росії проти України підкреслює, що зусилля, докладені до цього часу, ще не є достатніми для припинення агресії.

Резолюція закликає ЄС, його держави-члени та їхніх міжнародних партнерів вжити ще більш ефективних військових, політичних та дипломатичних зусиль, зокрема, значно збільшити військову підтримку України, щоб остаточно зупинити російську агресивну війну та дозволити Україні звільнити весь свій народ, відновити повний контроль над усією своєю територією в межах міжнародно визнаних кордонів та стримати будь-яку подальшу агресію з боку Росії.

Також ухвалений документ закликає держави-члени вжити всіх необхідних заходів для якнайшвидшого виконання свого зобов'язання від березня 2023 року щодо постачання Україні одного мільйона боєприпасів.

Крім того, резолюція вітає початкову пропозицію Високого представника щодо створення Фонду допомоги Україні у розмірі 20 мільярдів євро в рамках Європейського фонду миру, призначеного для підтримки українських збройних сил з бюджетом до 5 мільярдів євро на рік у період з 2023 по 2027 рік.

А також висловлює жаль, що держави-члени знизили цю амбітну мету до 5 мільярдів євро, і закликає їх якнайшвидше досягти згоди з цього приводу. Та вітає пропозицію віце-президента з прав людини щодо збільшення цільового показника до 60 000 українських військовослужбовців, які мають бути підготовлені у 2024 році.

Ухвалена резолюція висловлює підтримку мирному плану України, який містить перелік важливих елементів, що потребують вирішення для встановлення справедливого миру, та закликає ЄС та його держави-члени активно підтримувати зусилля, спрямовані на збільшення міжнародної підтримки для відновлення миру та справедливості.

Закликає Раду продовжувати політику санкцій проти Російської Федерації, але продовжувати підвищувати її ефективність та вплив з метою остаточного підриву здатності Росії продовжувати вести війну.

Крім того, резолюція вітає тринадцятий пакет санкцій від 24 лютого 2024 року та закликає розглянути можливість включення до нього осіб, визначених Фондом боротьби з корупцією Олексія Навального. А також продовжити підготовку до подальших санкцій, включаючи санкції проти фізичних та юридичних осіб та секторальні санкції, зокрема щодо імпорту всіх російських викопних видів палива, включаючи викопний та скраплений природний газ, що транспортується трубопроводами або морськими перевезеннями, а також щодо уранової та ядерної енергетики, а також повністю узгодити санкції проти Білорусі з санкціями проти Росії.

Закликає Раду систематично займатися питанням обходу санкцій третіми особами та третіми країнами, а також ухвалити та суворо дотримуватися обмежувальних заходів проти всіх суб'єктів, які сприяють обходу санкцій та надають російському військовому комплексу технології та обладнання військового та подвійного призначення; закликає у цьому зв'язку Раду розглянути питання про запровадження вторинних санкцій на основі поетапного підходу.

Резолюція також підтверджує тверде переконання, що Російська Федерація повинна заплатити за величезну шкоду, заподіяну в Україні; тому вітає рішення Ради зарезервувати, в якості першого кроку, надзвичайні доходи, отримані від активів та резервів Центрального банку Росії, іммобілізованих відповідно до санкцій ЄС, що дозволить використати їх для здійснення фінансового внеску в підтримку ЄС у відновленні та реконструкції України через Український фонд; закликає Комісію та Раду терміново продовжити роботу та запропонувати законодавство, яке уможливить конфіскацію знерухомлених державних російських активів з метою відновлення України.

Крім того, у документі міститься заклик до російського народу протестувати проти воєнних злочинів, що здійснюються від імені Російської Федерації керівництвом країни та його маріонетками, і тим самим сприяти припиненню агресивної війни Росії проти України; закликає Комісію, ЄСЗД та держави-члени збільшити підтримку громадянського суспільства, антивоєнної опозиції та незалежних ЗМІ в Росії та з Росії, а також продовжувати надавати захист та тимчасовий притулок тим росіянам, які переслідуються через їхню опозицію до режиму.

Підкреслюючи, як війна докорінно змінила геополітичну ситуацію в Європі та за її межами, євродепутати наголошують, що головною метою є перемога України у війні. При цьому вони попереджають про серйозні наслідки, якщо цього не станеться. Євродепутати кажуть, що інші авторитарні режими спостерігають за розвитком подій, щоб оцінити власну свободу дій для проведення агресивної зовнішньої політики, йдеться у релізі щодо ухвалення резолюції.

"Для перемоги Києва не повинно бути "жодних самообмежень на військову допомогу Україні", а парламент підтверджує необхідність надати країні все необхідне для відновлення повного контролю над її міжнародно визнаною територією", — зазначається у релізі.