Японія розпочала четвертий цикл скидання в океан очищеної води з АЕС у Фукусімі

. Робітник у захисному костюмі і масці робить нотатки перед резервуарами для зберігання радіоактивної води на зруйнованій від цунамі атомній електростанції Fukushima Dai-chi, 10 лютого 2016 року, Японія, фото: АР

У Японії компанія-оператор пошкодженої АЕС “Фукусіма-1” Tokyo Electric Power Company (TEPCO), після понад трьох місяців перерви, 28 лютого відновила скидання в океан очищеної від радіоактивних елементів води з атомної електростанції.

Про це повідомляє Kyodo.

Як і під час попередніх циклів, TEPCO протягом приблизно 17 наступних днів планує скинути з 10-ти резервуарів 7800 тонн очищеної води. Її рівень радіоактивності відповідає встановленим у країні стандартам безпеки, зазначили у компанії.

За даними TEPCO, після попередніх трьох циклів скидання аномальних рівнів тритію у водах поблизу АЕС не виявили.

Повідомляється, що, починаючи з цього раунду, TEPCO пропускатиме етап тимчасового зберігання очищеної води перед випуском у великому резервуарі для перевірки рівня тритію. Компанія перевірятиме його під час проходження води трубопроводами.

Як наголошують у компанії та уряді Японії, випуск очищеної води в океан має вирішальне значення для виведення з експлуатації атомної станції, активна частина якої в 2011 році зазнала руйнування після потужного землетрусу та цунамі.

Через те, що забруднена вода продовжує накопичуватися в процесі охолодження розплавленого ядерного палива, TEPCO вирішила до березня випустити в океан 31 200 тонн очищеної води протягом чотирьох циклів. Це відповідає ємності 40 резервуарів. Скидання всієї води триватиме приблизно 30 років.

За даними японської сторони, в процесі очищення води з неї видаляються всі радіоактивні елементи, окрім тритію, але його концентрація у воді не становить загрози для людей і оточуючої природи. Наразі така вода зберігається на майданчику АЕС у більш ніж 1000 резервуарах, ємність яких майже вичерпалась.

Очищена вода з АЕС у Фукусімі розводиться морською водою до однієї 40-ої концентрації, дозволеної японськими стандартами безпеки. Після цього її випускають через підводний тунель у океан за 1 кілометр від електростанції.

За даними Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), атомні електростанції в усьому світі регулярно викидають у навколишнє середовище очищену воду, що містить низькі концентрації тритію, який вважається менш шкідливим, ніж інші радіоактивні матеріали, та інших радіонуклідів у навколишнє середовище.

Як повідомляв Укрінформ, Японія, за погодженням із МАГАТЕ, почала скидання очищеної води з АЕС «Фукусіма-1» 24 серпня минулого року.

Китай, Росія та місцеві рибалки в префектурі Фукусіма продовжують виступати проти рішення уряду Японії щодо води з АЕС у Фукусімі.

Китай запровадив повну заборону на імпорт японських морепродуктів від 24 серпня, коли почався перший цикл скидання води з АЕС, Росія зробила це у жовтні.

Токіо закликало Китай і РФ скасувати торговельні обмеження, стверджуючи, що їхні застереження не мають наукового обґрунтування.

Попередній, третій цикл скидання, завершився 20 листопада.

Що відомо про аварію на АЕС у префектурі Фукусіми

11 березня 2011 року землетрус і цунамі призвели до найбільшої аварії на японській атомній електростанції "Фукусіма-1". Аварія, внаслідок якої розплавилася активна зона реакторів відразу на трьох енергоблоках та спричинила вибух, стала наймасштабнішою в атомній енергетиці після трагедії на Чорнобильській АЕС в 1986 році. Понад 18 000 людей загинули.

У квітні 2021 року Японія схвалила план скидання до моря понад одного мільйона тонн забрудненої води зі зруйнованою атомної електростанції Фукусіма.

Екологічна організація Greenpeace попередила, що забруднена вода, яку планують скинути в море з атомної електростанції "Фукусіма-Даїті", містить небезпечно високий рівень радіоактивного вуглецю.