Європарламент схвалив 50 млрд євро допомоги Україні. Київ розраховує отримати перший транш у березні

Важливо
Європарламент. AP/Jean-Francois Badias

Європейський парламент підтримав рішення щодо започаткування Ukraine Facility — інструменту, що передбачає можливість отримання Україною у 2024 — 2027 роках фінансової та технічної допомоги ЄС на загальну суму 50 млрд євро.

Про це повідомляється на сайті Європарламенту.

"Європарламент схвалив перегляд довгострокового бюджету ЄС — багаторічної фінансової рамки (MFF), – яка включає 50 мільярдів євро для України та "Платформу стратегічних технологій для Європи" (STEP), яка спрямована на підтримку конкурентоспроможності та стійкості ЄС у стратегічних секторах", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що це також зміцнює бюджет ЄС для боротьби з міграцією та зовнішніми проблемами, а також готовність ЄС до криз і гнучкість бюджету.

Рішення ухвалене переважною більшістю голосів — 536 за, 40 проти, 39 утрималися.

Це рішення також має підтримати Рада ЄС, після чого воно набуде чинності.

Як зазначили у Мінфіні, відповідно до Ukraine Facility, уряд України спільно з Єврокомісією має підготувати план України, що складатиметься з переліку реформ, які Україна впроваджуватиме протягом дії Інструменту. Виконання зазначеного плану є передумовою для отримання Україною пільгових кредитних та грантових коштів для фінансування видатків держбюджету на суму 39 млрд євро.

За словами міністра фінансів України Сергія Марченка, з початку повномасштабного вторгнення РФ ЄС надав Україні близько 26 млрд євро прямої бюджетної підтримки.

"В умовах невизначеності щодо зовнішнього фінансування у перші місяці цього року, підтримка інституціями ЄС створення Ukraine Facility є важливим рішенням для підтримки стабільності фінансової системи країни. Розраховуємо отримати перший транш в рамках Ukraine Facility обсягом 4,5 млрд євро вже у березні. Своєю чергою, уряд України відданий впровадженню узгоджених з Стороною ЄС реформ для отримання стабільного та передбачуваного фінансування”, — зазначив він.

Варто зазначити, що згаданий План України, стане певною дорожньою картою на шляху до подальшого наближення України до членства в ЄС та економічного відновлення.

Так, План передбачатиме 15 ключових напрямів реформування, зокрема сфери, що належать до безпосередньої компетенції Мінфіну: управління державними фінансами,  протидія відмиванню грошей, фінансові ринки.

1 лютого 27 лідерів держав-членів Євросоюзу на саміті у Брюсселі погодили чотирирічний пакет допомоги Україні на 50 мільярдів євро.

Видання Politico повідомило, що Євросоюз досяг компромісу з Угорщиною щодо схвалення макрофінансової допомоги у розмірі 50 мільярдів євро для України, аби запобігти вето з боку Віктора Орбана.

Лідерам ЄС вдалося переконати Орбана низкою пропозицій:

  • щорічний звіт Єврокомісії про реалізацію пакета допомоги;
  • відбудуться дебати на рівні лідерів про реалізацію пакета;
  • за необхідності, через два роки Європейська рада попросить ЄК запропонувати перегляд нового бюджету.