Верховний суд штату Алабами прирівняв заморожених ембріонів до дітей: що це означає та результат

ЗМІ
Інженер наукової лабораторії додає клітини в пробірки. Фото: Getty Images

Верховний суд американського штату Алабами ухвалив законодавство, що заморожені ембріони є людьми, а їх загибель прирівнюватиметься до вбивства і криміналу. Як результат: припинення роботи клінік та загроза лікуванню.

Про це пише газета The Washington Post.

Видання повідомляє, що деякі клініки штату вже призупинили роботу, щоб співробітників не звинуватили у вбивстві, а медичні асоціації заявили, що рішення суду позбавить багатьох людей можливості стати батьками. До того ж це може вплинути на екстракорпоральне (штучне) запліднення і вплинути на лікування тих, хто залежать від подібного лікування щороку.

Нині штати по всій країні обмірковують додаткові аборти та репродуктивні обмеження, піднімаючи проблему вперед виборами в листопаді 2024 року. На федеральному рівні Верховний суд США ще має вирішити, чи обмежувати доступ до ліків для аборту.

В Алабамі дуже жорстке антиабортне законодавство: переривати вагітність не дозволяється на жодному терміні, винятків немає навіть у разі зґвалтування. Крім того, якщо чия дія призводить до смерті плода, то це розглядається як вбивство.

Суд першої інстанції лише написав, що у 2020 році в приміщення, де зберігалися ембріони в одній із клінік, потрапив пацієнт, який дістав пробірки з ними і впустив їх. Сім'ї подали до суду на клініку, оскільки хотіли, щоб вона відшкодувала моральні збитки через "вбивство їхніх дітей".

Згодом суд заявив, що самі позивачі, коли погодилися на зберігання ембріонів, були готові їх утилізувати, а це означає, що їхні вимоги суперечать їхньому колишньому рішенню. З цієї причини суд вирішив, що до ембріонів, що знаходяться за межами матки, не слід застосовувати статтю про вбивство неповнолітніх.

Як пише видання The Guardian, поки що клініки з екстракорпорального (штучного) запліднення в Алабамі не повністю розуміють, до яких наслідків все це може призвести.

Щоб захистити своїх співробітників, кілька клінік ЕКЗ оголосили про призупинення роботи в тих напрямках, що стосуються маніпуляцій з ембріонами (але залишається, наприклад, можливість проведення штучної інсемінації). Зокрема, це рішення прийняла найбільша клініка Алабами — Медичний центр Університету Алабами в Бірмінгемі.

Пацієнтам буде важко навіть перевезти ембріони в іншу медичну організацію, оскільки рішення суду стосується і транспортних компаній: якщо під час перевезення щось піде не так і ембріони загинуть, це також може розглядатися як вбивство.