Стеження за Bihus.Info: Малюк спілкувався з G7, ця справа в нього в надпріоритеті

Ексклюзивно
Голова СБУ Василь Малюк на форумі "Україна. Рік 2024", Київ, 25 лютого 2024 року. Фото: Олександр Магула/Суспільне

Голова Служби безпеки України Василь Малюк сказав, що звертає особливу увагу на справу прослуховування журналістів-розслідувачів Bihus.Info. Посадовець запевнив, що справа завершиться відповідно до законів України.

Про це Малюк сказав Суспільному в коментарі під час форуму "Україна. Рік 2024", який відбувся 25 лютого.

Кореспондентка Суспільного запитала про реакцію G7, із представниками якої Малюк спілкувався на тему прослуховування журналістів. Глава СБУ сказав, що їхня реакція на підсумки розмови — позитивна.

"Наразі кримінальне провадження розслідується в ДБР. Процесуальне керівництво здійснює Офіс генерального прокурора. Моя позиція однозначна: це надпріоритет. Я зараз на це звертаю додаткову увагу і постійно цим займаємося. Повірте, ми розкладемо все на молекули і все буде згідно з чинним законодавством. Але лише суд може назвати когось злочинцем і дати повну правову оцінку", — підкреслив посадовець.

Президент Володимир Зеленський заявив на пресконференції під час форуму "Україна. Рік 2024" також прокоментував прослуховування "Бігусів". Він зазначив, що йому байдуже, хто міг бути замовником прослуховування команди, — розбереться слідство. Президент додав, що в СБУ розформують відповідний відділ.

6 лютого народні депутати проголосували за те, щоб викликати Малюка на доповідь у Раду на тлі інциденту з прослуховуванням Bihus.Info.

Що відомо про стеження за журналістами

15 січня журналіст-розслідувач Юрій Ніколов розповів про залякування: невідомі особи намагалися потрапити у його квартиру, налякали матір та сусідів, а на дверях залишили наліпки з написами "ухилянт", "зрадник".

Наступного дня керівник Bihus.Info Денис Бігус записав ролик щодо оприлюднення у мережі відео, на якому співробітники проєкту нібито вживають наркотики, та заявив про незаконне прослуховування.

Пізніше 16 січня з'явилася заява Інституту масової інформації (ІМІ), у якій директорка Оксана Романюк вимагає від влади відреагувати на системний тиск на журналістів. Так вона прокоментувала тиск на команду Bihus.Info та медійника Юрія Ніколова.

17 січня Служба безпеки України розпочала розслідування обставин прослуховування та відеозйомки представників проєкту журналістських розслідувань Bihus.Info.

В той же день, ввечері співробітники Служби безпеки України приїхали з обшуком у заміський комплекс, у якому велась незаконна зйомка членів команди Bihus.Info. Вони вилучили жорсткі диски із записами камер відеоспостереження.

Пізніше президент України Володимир Зеленський заявив, що тиск на українських журналістів — неприпустимий.

Голова Нацполіції Іван Вигівський 22 січня поінформував, що наразі правоохоронці розслідують чотири кримінальні провадження стосовно втручання у приватне життя команди проєкту Bihus.Info.