Операція зі знищення А-50 готувалась два тижні — Буданов

Начальник Головного управління розвідки (ГУР МО) Кирило Буданов, Київ, 5 вересня 2023 року. Фото: Ковальчук Віктор/УНІАН

Операція зі знищення російського літака далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50У готувалась два тижні.

Про це керівник ГУР Міноборони Кирило Буданов на форумі "Україна. Рік 2024".

"Залишилося ще 6 літаків — дві повні зміни. Ще один А-50 "впаде", і цілодобове чергування доведеться припиняти", — сказав він.

Відповідаючи на питання чи готували операцію до 24 лютого Буданов зазначив: "ми шукали літак, а не дату".

23 лютого українські військові над акваторією Азовського моря збили російський літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50. Екіпаж літака із 10 росіян загинув. В ГУР МО поінформували, що унаслідок спільної з ПС операції було знищено А-50У, який є новою модернізованою версією літака.

Що відомо про попереднє знищення А-50 та Іл-22

15 січня джерела в Силах оборони повідомили Суспільному про збиття військового літака повітряно-космічних сил РФ А-50 та ураження повітряного командного пункту Іл-22М11.

Увечері 14 січня Іл-22 здійснював чергування в районі Стрілкового на Херсонщині, де й був підбитий. Після ураження, літак планував здійснити посадку в Анапі, запросив евакуацію та викликав швидку й пожежників.

Командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук заявив, що окупанти отримали покарання за обстріл Дніпра 14 січня, натякнувши на знищення А-50 над Азовським морем.

Російські борти радіолокаційного виявлення А-50 під час ракетних ударів підіймаються у повітря та фіксують запуски ППО, що допомагає обходити зенітні засоби. Наразі РФ має на озброєнні дев'ять літаків А-50 та чотири модернізовані версії — А-50У.

Іл-22 — повітряний командний пункт з якого можна керувати військами під час бойових дій. За інформацією довідника Military Balance 2022, на початку повномасштабного вторгнення у Росії було 12 літаків Іл-22М та 10 Іл-22 (старішої модифікації).