Ядерна зброя в космосі. Що відомо про "серйозну загрозу нацбезпеці" США

Артзображення, яке ілюструє момент, коли ракета, запущена з наземної станції, наближається до супутника на орбіті над Землею. Фото: Mark Garlick/Science Photo Library/Space Warfare stock illustration/Getty Images

18 лютого держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати побоюються, що Росія може розмістити ядерну зброю в космосі. Раніше про це казали голова Комітету з розвідки Палати представників Конгресу Майк Тернер та координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі. Також Вашингтон звернувся до інших ядерних держав — Китаю та Індії, щоб ті вплинули на Москву. До цього ABC News і Politico повідомили, що РФ хоче вивести ядерну зброю в космос. Чи це можливо і чи загрожує людству "ядерка" на орбіті — розбиралося Суспільне.

Що сталося

14 лютого голова комітету з розвідки США Майк Тернер повідомив про "серйозну загрозу нацбезпеці" Штатам та запросив парламентарів ознайомитися з розвідданими. Згодом посадовці пояснили, що розвіддані стосуються ядерної зброї космічного базування, яку нібито може розгорнути Росія. Вона призначена для знищення супутникових мереж США оборонної та цивільної інфраструктури країни.

Після ознайомлення з даними розвідки конгресмен-демократ Джим Гаймс зробив висновок, що вони значущі, але не аж такі тривожні, а спікер Палати представників Майк Джонсон повідомив, що "немає причин для тривоги". Проте згодом координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що США звернулися до Москви щодо цієї загрози.

РФ заперечила, що готує протисупутникову ядерну зброю. Заступник голови МЗС Сергій Рябков назвав такі розмови "голослівними звинуваченнями", які не мають доказів, а речник президента Росії Дмитро Пєсков — "черговим трюком", щоб розблокувати допомогу Україні: "Білий дім намагається спонукати Конгрес проголосувати за законопроєкт про виділення грошей Києву". Це припустили й деякі західні ЗМІ.

Які наслідки застосування космічної ядерної зброї

Американські супутники щогодини передають мільярди байтів даних і є важливою опорою для цивільного зв’язку, навігації, військових операцій і збору розвідувальної інформації США. Протисупутникова зброя може все це знищити й наразі Сполучені Штати не можуть їй протистояти.

Але американські посадовці запевняють, загрози людству ця зброя не несе. "Ми не говоримо про зброю, яка може бути використана для нападу на людей або спричиняти фізичне знищення тут, на Землі", — заявив Джон Кірбі.

Чи можна розміщувати ядерну зброю в космосі

Будь-яка ядерна протисупутникова система, як і загалом будь-яка ядерна зброя, заборонена в космосі. Це регулює Договір про космос від 1967 року, який підписали понад 130 країн. Росія, США та Велика Британія — держави-депозитарії цього документа.

Договір забороняє:

  • військову діяльність на небесних тілах;
  • створення військових баз у космосі;
  • випробування будь-якого типу озброєння;
  • військові навчання, маневри;
  • розміщення будь-яких об’єктів, що містять ядерну зброю або будь-які інші види зброї масового знищення (ЗМЗ).

Як зауважують неурядові організації США, зокрема, Асоціація контролю над озброєннями, у договорі прямо не заборонено запускати в космос балістичні ракети, які можуть бути оснащені боєголовками ЗМЗ. Разом з тим по тексту не раз зазначається, що космічний простір має використовуватися тільки в мирних цілях. Але також в тексті йдеться і про те, що будь-яка країна-учасниця угоди може вийти з неї. За словами американських посадовців, наразі ймовірний вихід РФ з угоди "не вважається терміновою загрозою", бо Росія поки не близька до розгортання ядерної зброї в космосі.

У коментарі NYT експерт з ядерних питань Стівен Андреасен зауважив: "Припинення дії Договору по космосу може відкрити шлюзи для інших країн для розміщення ядерної зброї в космосі. Щойно з'явиться орбітальна ядерна зброя, її можна буде використовувати не лише для знищення супутників".

Артзображення, яке ілюструє можливі наслідки глобальної ядерної війни на планеті Земля. Фото: Mark Garlick/Science Photo Library/Global Nuclear War stock illustration/Getty Images

Росія і міжнародні договори

Протягом 2023 року РФ вийшла з декількох міжнародних документів, що контролюють озброєння. Зокрема, покинула Договір про звичайні збройні сили в Європі, який передбачав знищення надлишкової зброї. Також у РФ скасували дію Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань і призупинили участь у Договорі про скорочення стратегічних наступальних озброєнь.

У лютому 2026-го спливає міжнародний Договір, що обмежує стратегічні ядерні озброєння. The New York Times припускає, що Росія, імовірно, не продовжить його дію і це може спричинити таку гонку озброєнь, якої не було з часів Холодної війни.

Космічні розробки РФ та її союзників

У 2020 році Росія випробувала протисупутникову зброю космічного базування, яка могла мати подвійне призначення — обслуговувати свої супутники й атакувати супутники противника.

У листопаді 2021-го РФ провела випробування протисупутникової ракети прямого базування (ASAT). Вона вразила власний супутник і перетворила його на понад 1500 уламків орбітального сміття.

Як пише Politico, перспектива розвитку космічного потенціалу Росії з'являється на тлі того, що країна тісніше співпрацює з Північною Кореєю. Лідер КНДР Кім Чен Ин минулого року зустрівся з президентом Росії Володимиром Путіним на космодромі "Східний". Серед іншого вони обговорювали, як можуть співпрацювати в космосі. У грудні Кім пообіцяв у 2024 році запустити три військові розвідувальні супутники.

Крім того, розвідка США роками попереджала, що Росія та Китай намагаються створити "повний спектр протисупутникової зброї". Використання таких систем може погіршити можливості США зі збору розвідданих.