Нобелівську премію з фізики присудили за дослідження чорних дір

The Nobel Prize

Нобелівську премію з фізики 6 жовтня отримали Роджер Пенроуз за дослідження поведінки чорної діри, а також Райнхард Генцель та Андреа Гез за відкриття надмасивного компактного об'єкта в центрі нашої галактики Чумацький Шлях.

Відповідне рішення ухвалила королівська академія наук у Стокгольмі.

Що відкрили науковці

Вчені розділять премію між собою: одну половину отримає британець Роджер Пенроуз, а іншу на двох – німець Райнхард Генцель та американка Андреа Гез.

Так, Пенроуз показав, що загальна теорія відносності Альберта Ейнштейна призводить до формування чорних дір.

Чорні діри також вивчали Гензель і Гез. Науковці з 1990 року досліджували об'єкт у центрі Чумацького Шляху під назвою Стрілець А, який виявився супермасивною чорною дірою. Вчені виявили надзвичайно важкий невидимий об'єкт, близько чотирьох мільйонів сонячних мас, що зібрані разом в області розміром не більше нашої Сонячної системи.

Використовуючи найбільші у світі телескопи, Гензель і Гез розробили методи, що дозволяють бачити крізь величезні хмари міжзоряного газу і пилу центр Чумацького Шляху. Їхня новаторська робота надала переконливі докази існування надмасивної чорної діри в центрі нашої галактики.

"Я сподіваюся, що зможу надихнути інших молодих жінок на поле досліджень. Це настільки приголомшлива галузь, і якщо ви захоплені наукою, можна зробити так багато", — розповіла Гез.

Таким чином відкриття трьох науковців стало значним внеском у розуміння найзагадковіших для людства космічних явищ — чорних дір.

Жінки-фізикині та 213 лауреатів

За весь час від початку вручення Нобелівської премії з фізики, з 1901 по 2019 рік, почесну нагороду отримали 213 лауреатів. Єдиним Нобелівським лауреатом, якому премію з фізики вручали двічі, був Джон Бардін. Він отримав премію в 1956 і 1972 роках.

Премію з фізики вручали трьом жінкам, зокрема і Марії Гепперт-Маєр за її роботу над структурою ядерної оболонки атомів. Вона отримала премію у 57 років і здійснила більшість своїх досліджень, присуджених Нобелівською премією, не отримавши грошей.

Наймолодшому лауреатові було 25 років, найстаршому – 96. У 2019 році Нобелівську премію з фізики присудили Джеймсу Піблзу за теоретичні відкриття у галузі фізичної космології. Він почесний науковий професор Принстонського університету імені Альберта Ейнштейна. Другу половину нагороди отримали Мішель Майор і Дідьє Кело за відкриття екзопланети на орбіті сонцеподібної зірки.

Наступну нагороду на Нобелівському тижні за досягнення у галузі хімії мають вручити 7 жовтня.

Довідка. Нобелівська премія — одна з найпрестижніших міжнародних премій, яку щороку присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або значний внесок у культуру чи розвиток суспільства. Її заснували згідно із заповітом шведського підприємця, винахідника та філантропа Альфреда Бернарда Нобеля, який винайшов динаміт. Перша церемонія нагородження відбулась 1901 року. Лауреатів оголошують у жовтні, але вручення премій відбувається 10 грудня — в день смерті Альфреда Нобеля.

Що відомо

  • Нобелівську премію з медицини та фізіології у Швеції 5 жовтня отримали троє американців, які зробили вирішальний внесок у боротьбу з гепатитом С.

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного