Росія завербувала біля 15 тисяч непальців для війни в Україні — CNN

Непальці несуть буддійські прапори під час святкування Дня Республіки Непалу в Катманду, 29 травня 2010 року. Фото: AP/Gemunu Amarasinghe

Росія завербувала до 15 000 непальців для участі у війні в Україні. Багато з них повернулися травмованими. Дехто так і не повернувся.

Про це пише CNN.

Зазначається, що журналісти телекомпанії поспілкувалися з чоловіками, які повернулися з фронту, та родичами непальців, завербованих у російську армію.

За даними CNN, 15 000 непальських чоловіків приєдналися до російської армії після того, як російський уряд минулого року оголосив про вигідний пакет для іноземних бойовиків, які могли б приєднатися до армії РФ.

Пакет включав щонайменше 2 000 доларів зарплати на місяць і прискорену процедуру отримання російського паспорта.

Як відзначає CNN, згідно з індексом, створеним консалтинговою компанією Henley & Partners, що спеціалізується на питаннях глобального громадянства та проживання, паспорт Непалу є одним з найгірших у світі з точки зору глобальної мобільності, поступаючись лише Північній Кореї. Згідно з даними Світового Банку, ця гімалайська країна є однією з найбідніших у світі з ВВП на душу населення у розмірі 1 336 доларів США у 2022 році.

При цьому, як пише CNN, уряд Непалу заявляє, що близько 200 його громадян воюють на боці російської армії і що щонайменше 13 непальців загинули в зоні бойових дій. Але законодавці та правозахисники в Непалі кажуть, що ці офіційні оцінки значно занижують реальні цифри.

Так, відома опозиційна депутатка і колишня міністерка закордонних справ Непалу Бімала Рай Паудьял заявила в четвер у верхній палаті парламенту округу, що на фронті воюють від 14 000 до 15 000 непальців. Вона посилалась на свідчення чоловіків, які повернулися із зони бойових дій, і закликала російську владу надати ці цифри.

"Російський уряд повинен мати дані про те, скільки іноземних бійців приєдналися до російської армії і скільки непальців воюють за Росію", — сказала політикиня.

За даними Міністерства закордонних справ Непалу, четверо непальських бійців наразі утримуються в Україні як військовополонені.

Міністерство закордонних справ Росії не відповіло на запитання CNN про кількість непальців, завербованих російською армією, і про те, скільки з них вже загинуло.

Громадська активістка з Катманду Кріту Бхандарі, яка стала лідеркою групи членів родин непальських чоловіків, які воюють у Росії, розповіла, що протягом останніх тижнів до неї звернулося близько 2 тисяч сімей із проханням допомогти зв’язатися зі зниклими безвісти близькими або повернути додому тих, хто все ще підтримує зв’язок.

За словами Бхандарі, сотні сімей кажуть, що їхні родичі в Росії не виходили на зв’язок протягом багатьох тижнів чи місяців.

Зазначається, що журналісти CNN, аналізуючи дані в соцмережах, визначили, що непальські чоловіки тренуються в навчальному центрі “Авангард” у Підмосков’ї.

За даним свідків, іноземні найманці навчаються там стріляти з ракетних установок, кулеметів, керувати безпілотниками й танками.

Крім непальців, у центрі проходять тренування бійці з Афганістану, Індії, Конго, Єгипту. На фотографіях занять з “Авангарду”, опублікованих у соціальних мережах, зображено десятки бойовиків з Південної Азії з інструкторами-росіянами.

Після базової підготовки в “Авангарді” частина найманців проходить тренування на полігоні Алабіно в Підмосков’ї.

Кілька непальських бійців, які повернулися додому, звинуватили Росію в тому, що вона використовує їх як гарматне м'ясо.

Уряд Непалу не дозволяє громадянам країни служити в іноземних арміях, окрім збройних сил Індії та Великої Британії. 1 серпня 2023 року Міністерство закордонних справ Непалу закликало громадян Непалу не вступати до лав іноземних армій у країнах, які перебувають у стані війни.