Доповнена реальність — що таке Apple Vision Pro, чим відрізняються від окулярів Meta, та чи призведуть до соцізоляції

Жінка випробовує Apple Vision Pro у перший день розпродажів окулярів доповненої реальності, Пало-Альто, США, 2 лютого 2024. AP Photo/Noah Berger

2 лютого у США почали продавати Apple Vision Pro — окуляри доповненої реальності. Що це за пристрої, чим будуть корисні, а чим — небезпечні — розповідає Суспільне.

Що таке Apple Vision Pro

Це — гарнітура змішаної реальності. На відміну від пристроїв віртуальної реальності вона дозволяє бачити на фоні справжнього простору, що оточує користувача, відкриті вікна програм та додатків. Працює гаджет так: спочатку він розпізнає очі, сканує руки та зчитує середовище, де перебуває користувач. Тоді людина бачить в окулярах робочий простір — щось на кшталт декількох екранів компʼютера. На одному може бути, наприклад, вікно з колегами по зуму, на іншому — відео з ютубу, ще на одному — відкрита стаття на сайті.

Apple Vision Pro керуються джойстиком, дотиками, поглядом, або жестами. Вже є купа відео, де перші користувачі окулярів розмахують руками чи рухають печивком у руці під час прогулянки містом або у громадському транспорті.

У базовій моделі Apple Vision Pro 256 Гб пам’яті. На неї зберігають застосунки та відео. Вже є понад 600 програм, розроблених для гарнітури — від додатка, який "вдягає" інше обличчя вашому співрозмовнику, до програм, що дозволяють побувати в парку Юрського періоду або спробувати себе канатохідцем.

Скільки вони коштують

Самі окуляри — 3499 доларів, але з низкою необхідних аксесуарів — наприклад, з навушниками, вставками для лінз, запасним акумулятором, гаджет обійдеться в $4600 чи навіть $5000. Перелік аксесуарів — тут.

Аналітики Morgan Stanley прогнозують, що цього року компанія поставить до 400 000 одиниць Vision Pro.

Чи є аналоги

У 2022 році подібний пристрій випустила компанія Meta. У жовтні 2023-го вийшла оновлена версія — Meta Quest 3. Вона дешевша за Vision Pro — коштує 500 доларів.

Деякі світові техноплатформи зробили порівняльну характеристику обох пристроїв. The Verge наголошує на головній відмінності: Meta — віртуальна реальність, Apple — доповнена. Тобто в окулярах від Apple ви бачите і свою справжню кімнату, і ті комп’ютерні робочі вікна, які там розмістите. Як пишуть тестери ZDNET, одна з найбільших переваг Apple в цьому сенсі — можливість відчувати себе фізично присутнім у просторі того відео, яке переглядаєш.

Окулярами Quest, на відміну від Vision Pro, не можна керувати очима — тільки руками або гарнітурою для ігор. Mashable, зазначає, що Vision Pro має краще апаратне забезпечення, потужніші процесори, більше камер і датчиків та більше пам’яті, проте заряджати його не так зручно — з Meta людина заряджає безпосередньо окуляри, тоді як у Vision Pro — спершу акумулятор, а потім його треба під’єднати до пристрою.

Meta Quest виготовлений з пластику, Vision Pro — з металу та скла, він громіздкіший та важчий. В Meta є регулювальник, який збалансовано розподіляє вагу пристрою, тоді як Vision Pro всю вагу концентруватиме попереду.

Vision Pro, на відміну від Quest 3, не матиме власних програм для YouTube і Netflix. Натомість користувачі матимуть доступ до Disney Plus, ESPN, Amazon Prime Video, Paramount+, Peacock, IMAX і MUBI.

Соціальна відсутність та керування автівками без рук

Стенфордський університет протестував Apple Vision Pro та інші подібні гаджети доповненої або віртуальної реальності (Meta Quest 3 там теж були). Науковці зробили висновки, що окуляри поступаються людському зору за такими параметрами як поле зору, спотворення, затримка та роздільна здатність. Наприклад, предмети, розташовані поблизу обличчя користувача, виглядають завеликими — їсти виделкою, наближаючи її до рота, видаватиметься моторошним, або ж важко буде потрапити правильно по кнопках у ліфті.

Крім того, якщо довго використовувати окуляри, можуть виникнути симптоми симуляторної хвороби: нудота, запаморочення в голові, головні болі, про що застерігають в Apple.

Серед інших ефектів вчені називають і так звану "соціальну відсутність": ти ніби тут, але наче й ні. "Люди в реальному світі просто відчували себе менш реальними. (...) Перебування серед людей іноді більше нагадувало перегляд телевізора, ніж спілкування віч-на-віч. Часто було незручно спілкуватися з незнайомими людьми, коли на вас була гарнітура", — йдеться у висновках Стенфордського університету.

Також, з моменту початку продажів Vision Pro зʼявилося декілька відео, на яких водії автівок в окулярах доповненої реальності, під час поїздок тримають руки не на кермі, а водять ними навколо, працюючи з програмами в пристрої.

Посилаючись на одне з цих відео, міністр транспорту США Піт Пітер Буттіджедж 5 лютого опублікував нагадування, що всі сучасні системи допомоги водієві вимагають, щоб той повністю був залучений у процес водіння.

Коли чекати на Apple Vision Pro в Україні

В Україні деякі ритейлери розпочали приймати передзамовлення. У службі підтримки Apple в Україні Суспільному відповіли, що поки не мають інформації, коли слід чекати продукт. Очікується, що ціна в Україні становитиме 190-210 тисяч грн (щоправда, "Ябко" передпродає і за 248 тисяч, а "Алло" — без цінника).