Норвегія відмовила у притулку "вагнерівцю" Медведєву, але дала дозвіл на проживання

. Колишній "вагнерівець" Андрій Медведєв. Фото: vk.com

Влада Норвегії відмовила у наданні притулку колишньому найманцеві ПВК "Вагнер" Андрію Медведєву, але він отримав дозвіл на тимчасове проживання в країні, який можна продовжувати.

Про це повідомив адвокат бойовика Брінюльф Ріснес, передає норвезьке видання Dagbladet.

За словами адвоката, через трохи більше як рік після того, як 27-річний Андрій Медведєв незаконно перетнув норвезько-російський кордон у Фіннмарку, Управління імміграції (UDI) відхилило його заяву про надання притулку в Норвегії.

"Однак, він отримав дозвіл на тимчасове проживання у Норвегії через загрозу безпеці, пов’язану з його поверненням до Росії. Він може бути продовжений на постійній основі, але не дає права на подальший постійний дозвіл на проживання чи громадянство, а також має деякі інші обмеження", — зазначив Ріснес.

В UDI заявили, що зобов’язані зберігати конфіденційність і тому не можуть коментувати окремі випадки і цей зокрема.

У Норвегії статус біженця надається тим, хто визначений як біженець відповідно до Конвенції про біженців, і тим, кому загрожує смертна кара, тортури чи інші види покарання після повернення на батьківщину. Проте є деякі винятки, зокрема для осіб, винних у воєнних чи інших серйозних злочинах.

Раніше Медведєв заявляв, що був членом російського угруповання найманців "Вагнера" і разом з ним кілька місяців воював на боці Росії у війні в Україні. У Норвегії чоловіка кілька разів допитували.

Адвокат "вагнерівця" зазначив, що коли Норвегія ухвалювала рішення, чи має Медведєв право на постійний дозвіл на проживання, то формальна роль "Вагнера" у війні була центральним питанням.

"Якби він був солдатом російської армії, то міг би отримати притулок у Норвегії, хоча він брав участь у бойових діях в Україні. Але оскільки "Група Вагнера" формально не входила до складу російських військ, норвезька влада вважає, що він не повинен мати захисту як біженець", — пояснив Ріснес.

Адвокат не погодився з рішенням Норвегії щодо свого підзахисного і планує оскаржувати його.

Що відомо про Андрія Медведєва

16 січня влада Норвегії повідомила, що колишній високопоставлений член ПВК "Вагнер" Андрій Медведєв попросив притулку в країні після того, як нелегально перетнув кордон королівства. Норвезький адвокат Медведєва Брінюльф Ріснес підтвердив, що його клієнт перебуває в Норвегії й попросив притулку.

Справу передали норвезькій імміграційній поліції, а чоловіка перевели в Осло. Там його помістили в центр для порушників міграційного законодавства. Поліція Норвегії відмовилася коментувати цей випадок.

У середині січня поліція Норвегії заявила про чоловіка, який незаконно в'їхав з Росії, перетнувши кордон двох країн. Тоді повідомлялося про затриманого прикордонниками іноземця. Він відвідав приватний будинок у прикордонній зоні і попросив про допомогу. Поліція повідомила, що пізно ввечері в четвер їх попередили російські прикордонники, які виявили сліди на снігу, що хтось міг незаконно перетнути кордон.

ЗМІ вважають, що ця людина була Медведєвим. Він, за повідомленням норвезького інформаційного агентства NTB, перебуває в бігах з тих пір, як втік з ПВК "Вагнер" 6 липня. Чоловік заявив російській правозахисній групі, що готовий розповісти все, що знає про ПВК, її діяльність та її власника Євгена Пригожина — мільйонера, який має зв'язки з президентом Росії Володимиром Путіним.

16 грудня Медведєв, який був, зокрема, екскомандиром вбитого Євгена Нужина, заявив, що йому відомо щонайменше про 10 випадків, коли "вагнерівці" страчували своїх найманців, які відмовлялися брати участь у бойових діях. Він також зазначив, що завербовані найманці ПВК "Вагнер" не отримують грошей, а їхні родичі також не отримують обіцяних виплат за загиблих.

Що відомо про ПВК "Вагнер"

У 2013 році в Росії утворився "Словʼянський корпус", де з усієї країни набирали найманців для служби. Власником її став той Євген Пригожин, а командиром — Дмитро Уткін із позивним "Вагнер", який отримав на честь композитора Ріхарда Вагнера, якого любив Гітлер.

В межах укладених домовленостей з Башаром аль-Асада перші найманці відправилися в Сирію у вересні 2013 року. Саме там в Уткіна зʼявився позивний, який перетворився у назву ПВК.

Згодом корпус найманців "Словʼянський корпус" перейменували у ПВК "Вагнер", де командиром та правою рукою власника, того ж Євгена Пригожина, й став Уткін.

Вагнерівці за збройної та фінансової підтримки Кремля виконували завдання в Судані, Лівії, ЦАР, опинилися на війні в Сирії та на Донбасі. А з березня 2022 року це ПВК вважається чи не найбільш боєздатною силою Росії, яка воює на території України.

Увечері 23 червня глава ПВК "Вагнер" Євген Пригожин заявив, що війська Міноборони Росії вдарили по місцю дислокації "вагнерівців" і там нібито загинуло багато найманців. Він анонсував "марш справедливості", додав, що "вагнерівців" 25 тисяч і вони ідуть "розбиратись". А також закликав всіх, хто хоче "заканчівать бєзпрєдєл" долучатись до "маршу". Після того, вагнерівці передислокувалися до Білорусі, де навчали військових.

Через 2 місяці, 23 серпня 2023 року, власник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин та співзасновник групи Дмитро Уткін загинули в авіатрощі в Тверській області РФ.