Суд США постановив, що Трамп не має президентської недоторканності у справі про штурм Капітолія

Експрезидент США Дональд Трамп. Фото: AP/Godofredo A. Vásquez

Експрезидент США Дональд Трамп не має президентського імунітету і може бути притягнутий до відповідальності за звинуваченнями у змові з метою скасування виборів 2020 року. Йдеться про федеральну справу про штурм Капітолія 6 січня 2021 року.

Таке рішення одноголосно ухвалив суд у Вашингтоні (США), повідомляє BBC.

Трамп заявляв у цій судовій справі, що він має імунітет від кримінальних звинувачень за дії, які, на його думку, належать до його обов’язків президента.

"Ми не можемо прийняти твердження колишнього президента Трампа про те, що президент має необмежену владу вчиняти злочини, які нейтралізували б найбільш фундаментальну перешкоду виконавчій владі — визнання та реалізацію результатів виборів", — написала колегія апеляційного суду у складі трьох суддів у своєму висновку.

Судді наголосили, що для цілей цієї кримінальної справи "колишній президент Трамп став громадянином Трампом", який має такі ж права на захист, як і будь-який інший обвинувачений.

Зазначається, що на слуханні судді — двоє призначених демократів і один республіканець — скептично поставилися до аргументів колишнього президента.

Одна з них, суддя Флоренс Пан, припустила, що імунітет дозволить президентові продавати державні таємниці або замовляти вбивство політичного конкурента, не турбуючись про кримінальне переслідування.

Очікується, що Трамп оскаржить це рішення, а це означає, що справу врешті-решт може передати до Верховного суду, де консерватори мають більшість 6-3.

Спеціальний прокурор США Джек Сміт звинуватив 77-річного Трампа у змові з метою скасування перемоги Джо Байдена на виборах 2020 року та вчиненні шахрайства, щоб залишитися на посаді.

30 жовтня у штаті Колорадо (США) розпочався судовий процес щодо дискваліфікації експрезидента США Дональда Трампа на виборах глави держави у 2024 році через його ймовірну причетність до штурму Капітолія.

2 грудня Федеральний апеляційний суд Сполучених Штатів постановив, що експрезидент країни Дональд Трамп не має "абсолютного імунітету" і його можна судити через штурм Капітолія 6 січня 2021 року. Це може відкрити шлях до низки цивільних позовів проти Трампа.

Що відомо про штурм будівлі Капітолія у США

Увечері 6 січня 2021 року розпочався штурм будівлі Конгресу США під час засідання Сенату, де мали затвердити результати виборів президента, на яких переміг Джозеф Байден. Під час штурму у приміщенні сталися сутички протестувальників з поліцією.

Тодішній президент США Дональд Трамп відправив до Конгресу Нацгвардію. Правоохоронці витіснили демонстрантів з будівлі Капітолія. Під час сутичок загинули п'ятеро людей, серед яких офіцер поліції.

19 липня один з учасників штурму будівлі Конгресу США Пол Ходжкінс був засуджений до 8 місяців ув'язнення. Він став першим учасником інциденту, хто отримав реальний вирок.

18 вересня у Вашингтоні влаштували мітинг на підтримку заарештованих під час штурму Капітолія прихильників експрезидента Дональда Трампа.

За даними The New York Times, серед членів ультраправого руху Proud Boys, які штурмували будівлю Капітолію, був інформатор ФБР.

9 жовтня Білий дім офіційно відхилив ініційовану Трампом спробу заблокувати передачу Конгресу документів щодо штурму будівлі Капітолія.

Чинний президент США Джо Байден, виступаючи 6 січня 2022 року з нагоду річниці заворушень, звинуватив Трампа у поширенні брехні про події минулого року та нападі на демократичні інститути.